Akkor most milyen nyelvcsaládba soroljuk a magyart, miután a hivatalos finn-ugor elmélet megdőlt?
Figyelt kérdés
2019. jan. 28. 12:03
2/9 Mansour válasza:
Nem dőlt meg, legfeljebb azt állíthatjuk, hogy erősen vitatható, legalábbis a hagyományos, családfás formájában.
Ha esetleg mégis megdőlne, a magyart nem lehetne más nyelvcsaládba sem besorolni, mert az még bizonytalanabb lábakon állna, mint jelenleg a finnugor elmélet. Hacsak nem kreálnak valami nagyon tág és laza, a finnektől Szibéria keleti csücskéig, vagy akár az észak-amerikai indiánokig terjedő nyelvcsaládot. Voltak ilyen próbálkozások is.
3/9 anonim válasza:
A finn-ugor nyelvcsaládba tartozik a magyar nyelv, etnikai rokonság viszont nem áll fenn.
4/9 anonim válasza:
Finnugor nyelv mely türk és iráni elemeket is tartalmaz.
5/9 anonim válasza:
Ha megdőlne a finnugor elmélet, akkor a magyar nyelv úgynevezett szigetnyelv lenne, ami azt jelenti, hogy nincsenek rokonai. Nyelvészeti módszerekkel nem lehet más nyelvekkel rokonítani.
6/9 Balogh Bence 2019 válasza:
Nem, nem dőlt meg, és nem, ez nem elmélet. A magyar nyelv a finnugor nyelvcsaládba tartozik.
7/9 anonim válasza:
Azok mit mondanak erre, akik szerint megdőlt?
8/9 Mansour válasza:
Ez nem ilyen egyszerű kérdés, hogy igen-nem válasszal el lehetne intézni. A történeti-összehasonlító módszerrel fel lehet állítani egy hipotetikus nyelvcsaládot, amit vissza lehet vezetni egy közös alapnyelvig (ami szintén csak hipotetikus). Az így felállított finnugor nyelvcsalád viszonylag jól megalapozott, ezen a paradigmán belül nem lehet megdönteni. A kiterjesztett uráli nyelvcsalád már gyengébb lábakon áll, amint arra Angela Marcantonio meglehetősen alapos munkájában rámutat. Viszont a történeti-összehasonlító módszer, azon belül is különösen a családfa-modell egy 19. századi konstrukció, ami a biológiai evolúcióhoz hasonlóan képzelte el a nyelvek fejlődését. De a nyelvtudomány azóta sokat fejlődött, teljesen új megközelítések születtek, pl. az areális nyelvészet, amik más paradigmában közelítik a nyelvek közötti viszonyokat. A magyar nyelvtudomány, bár nyilván figyelemmel kíséri és bizonyos mértékig befogadja az új nyelvészeti irányzatokat is, mégsem tudott teljes mértékben elszakadni a már meghaladott paradigmától, vagy ha mégis, akkor azt nem tudja megfelelően kommunikálni a nagyközönség felé. A köztudatban még mindig úgy él a finnugor "elmélet", hogy egy nagyjából közös finnugor nyelvet beszélő népességből szakadtunk ki valamikor, mint egy közös törzs egyik ága. Ez így ebben a formában nyilvánvalóan nem lehet igaz, ennek minden történeti, régészeti, néprajzi, genetikai ismeret ellentmond, és a magyarságot az ázsiai lovas-nomád kultúrákhoz kapcsolja. De akkor mit kezdjük a magyar és a finnugor nyelvek közötti megfelelésekkel, amik mégiscsak tagadhatatlanul fennállnak? Új paradigmára lenne szükség, amiben mindezek az elemek egy reálisan elfogadható egésszé állnak össze, mégha nyilván minden részlet nem is tisztázható pontosan.
9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, a 8/8-nak különösen.
2019. jan. 30. 10:53
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!