Van még az eszperantón kívűl ilyen nyelv?
Az első időszakban begyakoroltam azt a kevés nyelvtanát kicsi szókincs segítségével, nagyjából a szóképzési logika is világos. Most a (tő)szavakat szótárból tanulgatom. Lesz egy pár ezer. Természetes nyelvvekkel más módszert alkalmaztam, mert azok nyelvtanilag bonyolultabbak.
Az a kérdés, hogy van-e az eszperantón kívűl olyan -lehetőleg természetes- nyelv, amelynek annyira szimpla a nyelvtana, hogy nagyrészt sima, magoló jellegű szótanulással is tanulhatok? A fejem befogadóképessége viszonylag jó ilyen téren.
Szia! :)
Nem vagyok nyelvész, lelkes nyelvtanuló és eszperantista vagyok, ehhez mérten szólok hozzá a dologhoz.
Ha jól értelek, akkor olyan nyelvet keresel ahol a nyelvtan maga nem komplex. Ilyenek szerintem az izoláló nyelvek.
Kőrösi Bálint (5év5nyelv) oldalán azt olvastam, hogy a kínai (mandarin) ilyen: a nyelvtan rövid s nagyon logikus.
Így ahogy hallom (pl. a lingfocus chanelen vagy a lingvo.info-n s külföldi ismerőseimnél), hogy a filippínó (tagalog) esetleg a Hawaii ilyenek lehetnek.
Megpróbálhatod az Olaszt vagy a Bolgárt. Ez előbbit a tanulók nagyon szoktak szeretni s viszonylag könnyűnek mondják (az említett eszperantó alapokkal elég könnyű a kölcsönös megértés saját tapasztalataim szerint 70-80% egy olasszal, ha én eszperantóul beszélek.
A bolgárról nem rég tudtam meg hogy nincsenek benne esetek. Inkább tekintsd ötletnek (mint egyedi szláv nyelv) ezért nem sokat tudok róla.
Mesterséges nyelvek között erre a struktúrára épül az Idó, az Interlingua, toki pona, sasxsek. Ezek közül leginkább az Interlinguának van értelme (szerintem, így hogymindegyiken tanultam) ez egy ilyen újlatin nyelvek átlaga... hasonló az eszperantóhoz, de jóval jobban ragaszkodik a latinhoz.
Ha gondolod, írj nyugodtan privátot (akár te is kedves olvasó)!
Igazából nincs egyszerű nyelvtan, mert az alaktan egyszerűségét a bonyolultabb szintaxis kompenzálja. Csak a nyelvtanulás kezdeti szakaszában érzed, hogy egyszerűbb egy nyelv, ha kevesebb nyelvtani formát kell megtanulni, de aztán magasabb szinten előjönnek a nehézségek.
Az olaszt és a bolgárt hagyjuk, ezekben bár nincs főnévragozás, de bonyolult az igerendszer, főleg a bolgárban. Akkor már inkább az angol, amit nemzetközi szerepe miatt amúgy is érdemes tanulni.
A délkelet-ázsiai nyelvek többsége alaktanilag elég egyszerű, és a kínai is, csak ott az írással és a kiejtéssel elég nehéz megbírkózni. A vietnámi, a maláj (indonéz) és a tagalog írás szempontjából előnyös, mert ezek a latin abc-t használják, viszont kiejtés szempontjából a vietnámi legalább olyan nehéz mint a kínai.
Angolul, malájul, indonézül tudok!
A filippínó nyelvnek a nyelvtana nem egyszerű, nagyon eltérő a logikája az európai nyelvektől.
Olaszul, spanyolul, japánul tanulok de tutira beveszem az eszperantót is. :D
Az olasz és a spanyol egyforma nehéz, a spanyolt könnyebbnek érzem a nyelvtani nemek szempontjából, viszont a hallásértés része az olaszhoz viszonyítva elég kegyetlen. XD Na nem mintha olaszországban nem beszélnének 100 féleképpen, de azért a spanyol nyelv tempója magyaroknak nem egyszerű, az olaszt kimondani, és olvasni is jóval egyszerűbb szerintem.Viszont mind a kettőt cefetül megnehezítik a rendhagyó igék, amik miatt teljesen elakadtam
... végül úgy döntöttem, olaszból lesz előbb nyelvvizsgám. XD
A japán nyelv nehéz, a vizsgakövetelmény viszont korántsem olyan szigorú, mint más nyelveknél, ellenben kanjikat kell tanulni ezerrel. Ismerősöm szerint 1-2 év alatt simán összehozható az a szint, amivel jól el lehet boldogulni, de ahhoz napi szinten kanjikat kell tanulni stb...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!