Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Valóban magyartalan a jövőidőt...

Valóban magyartalan a jövőidőt a "Fog" szóval kifejezni?

Figyelt kérdés

A múltkor együtt utaztam egy ismerősömmel a buszon. Meséltem neki valamit, és valahányszor azt mondtam, hogy "El fogok menni a..." vagy "Meg fogom csinálni a..." stb., akkor mindig rám szólt, hogy "Fog a szádban van, és ezt a kifejezési módot nem szabad használni, mert magyartalan." Ezt már korábban is hallottam, de nagyon régen, és csak egyszer.

Tényleg így van? Ha igen, akkor miért használják még az akadémikusok is, és a magyar tanárom miért nem szólt rám soha? :S:S:S

Én személy szerint sokkal nagyobb problémának tartom azt, hogy az emberek 70-80%-a nem bírja megkülönböztetni a -ba/-be és -baN/-beN ragjaink jelentését. Nektek mi a véleményetek erről az egészről?


2010. jún. 19. 13:37
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Ja igen! A suksük, és a nákolás engem is az őrületbe kergetnek, de valahogy mostanában a ban/ben és ba/be probléma mintha sűrűbben fordulna elő, mint az előbbi kettő...vagy csak én érzem így? Lehet, hogy túl sok gyk.hu-t olvasok :D:D
2010. jún. 19. 16:08
 12/18 anonim ***** válasza:
Jajj ezektől mind megőrülök. Szerintem ez a haverodnál olyan lehet, mint az, hogy mostanában mindenki nagybetűvel irkálja a személyes névmásokat, mert hogy azt úgy kell, hát NEM. Csak valaki kitalálta, hogy az úgy igazán magyaros meg helyes, a sok lökött meg átvette.
2010. jún. 19. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
69%

Hát, ha a Szózat költője nem tudott magyarul, akkor biztos igaza van a fogas ismerősödnek:

"Még jőni kell, még jőni fog

Egy jobb kor, mely után

Buzgó imádság epedez

Százezrek ajakán.

Vagy jőni fog, ha jőni kell,

A nagyszerű halál,

Hol a temetkezés fölött

Egy ország vérben áll."

2010. jún. 19. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
Nem tudom én nem vagyok magyar szakos, de szerintem ismerősődnek van igaza. Nem gondolnám, hogy magyartalan, de valójában furcs, pláne ha túl gyakran használja valaki.
2010. jún. 19. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Nem magyartalan, csak egyre ritkábban használatos.
2012. máj. 4. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Az ismerősöd egy önjelölt nyelvművelő, aki "megtisztítja a vadhajtásoktól a nemes magyar nyelvünket".

Meg kellene mondani neki, hogy a magyar nyelv az, amit a használói beszélnek, és nem olyan dolog, amit "felülről" szabályozni lehet.

2012. máj. 5. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Szerencsére ma mérvadó neves nyelvészek is megszólalnak ezekben a mindenkit érdeklő kérdésekben: elmondják, mi is a nyelvészet, hogy itt nem ,,előíró'', hanem ,,leíró'' tudományágról van szó. Furcsán néznénk arra a biológusra, aki azt mondaná, hogy a bálnák éneke ,,romlik''. Mihez képest romlik? Hat a bálnaének nem az (definíció szerint), amit a bálnák mindenkor használnak?


A suksük az egy - nyelvészeti szempontból tökéletesen létező és érvényes - nyelvi regisztere a magyar nyelvnek. Nyelvészeti szempontból nincs értelme rangsorbeli különbséget tenni az egyes regiszterek és a standard között. A suksük nem nyelvtanilag hibás, üldözése inkább divathullámnak tekinthető: az 1940-es években kezdett terjedni az ,,üldözése''. Előtte nyelvművelőink nem foglalkoztak vele különösebben.

2012. jún. 25. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Valóban lehet ilyen buta álnyelvészekkel találkozni, ez úgy hülyeség, ahogy van. Ha magyartalan is volna, akkor is lehetne használni. Egyébként ez az ún. összetett jövő idő a középkorban alakult ki, és a legtöbb nyelv hasonló módon fejezi ki. A hozzáfog igéből alakult ki. Az "-nd"-vel jelzett jövő egyfajta bizonytalanságot jelöl, és azért egy rendes nyelvtan tanár ejt róla szót, ha nem is 4-5.-ben. A 19-20. században egyesek megpróbálták visszacsempészni, sikertelenül. Ajánlom figyelmedbe Ady: Krónikás ének 1918-ból c. versét!
2015. júl. 27. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!