Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Valóban magyartalan a jövőidőt...

Valóban magyartalan a jövőidőt a "Fog" szóval kifejezni?

Figyelt kérdés

A múltkor együtt utaztam egy ismerősömmel a buszon. Meséltem neki valamit, és valahányszor azt mondtam, hogy "El fogok menni a..." vagy "Meg fogom csinálni a..." stb., akkor mindig rám szólt, hogy "Fog a szádban van, és ezt a kifejezési módot nem szabad használni, mert magyartalan." Ezt már korábban is hallottam, de nagyon régen, és csak egyszer.

Tényleg így van? Ha igen, akkor miért használják még az akadémikusok is, és a magyar tanárom miért nem szólt rám soha? :S:S:S

Én személy szerint sokkal nagyobb problémának tartom azt, hogy az emberek 70-80%-a nem bírja megkülönböztetni a -ba/-be és -baN/-beN ragjaink jelentését. Nektek mi a véleményetek erről az egészről?


2010. jún. 19. 13:37
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
81%

Hülyeség, én még sose hallottam, pedig anyukám is magyar szakos.


Ui.: A -ba -be és -ban -ben toldalékokat szerintem az embereknek csak nagyon kis hányada nem TUDJA megkülönböztetni! Attól, hogy valaki azt mondja, hogy "itt vagyok a boltba", egyáltalán nem jelenti azt, hogy nem tudja, hogy kéne egy "n" a végére. De ugyanez például a fázok-fázom (meg egyéb ikes igék) dolognál is...

2010. jún. 19. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
85%

Pff...Hülyeség. Minden ötödikes nyelvtan könyvben leírják a jövő idő képzését és ott is fog-gal képzik.

Inkább képezd foggal a jövő időt, mint hogy kötőszóként használdd a "csúnya" szavakat...:D

2010. jún. 19. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
83%

A -ni fog a magyar ige jövő ideje, az ismerősödnek meg mondd meg, hogy ez természetesen fejlődött ki, és kérdezz rá, hogy mely nyelv hatásának tulajdonítja! Érvelj az akadémikusokkal!

Bár, ha jövőre utaló határozószó van a mondatban, akkor fölösleges. De nem magyartalan.

2010. jún. 19. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
79%

Egyáltalán nem magyartalan. A magyar nyelv, ahogy minden más élőnyelv is, folyamatosan változik. Lehet, hogy valamely indoeurópai nyelv, pl. a német hatására egy segédigével és a főnévi igenévvel kezdtük el egyszer csak kifejezni a jövő időt. Azért lehetne esetleg "magyartalannak" mondani, mert a magyar nyelv régi, összetett igeidői közül egy sem a főnévi igenevet hívta segítéségül (elmentem vala, lett légyen, de a mai napig is használt feltételes múlt is ilyen). De az ismerősöd érvelése, mely szerint "fog a szádban van", baromság. Ennyi erővel ne hívjuk tollnak a golyóstollat, mert nem a madárból tépjük ki, és az ég se legyen ég, mert semmiféle égés nincs rajta.

A magyar nyelv egyébként négyféleképpen tudja kifejezni a jövő időt: legegyszerűbb a jelen idő használata jövő idő helyett, ez azonban csak akkor lehetséges, ha egyértelmű, hogy a jövőről van szó. Betehetjük a mondatba a "majd" módosítószót, amely már egyértelműen jövőre utal, mégsem használható mindig. Van még ez a "magyartalan" fog + főnévi igenév, és van egy (mára már kihalt) lehetőség, az -and/-end, mint a jövő idő jele (a beálló melléknévi igenév -andó/-endő képzőjéből ismerős lehet). Igazából az utolsó az, amelyet nem ajánlatos használni, mert úgysem érti meg senki, iskolában sem tanítják. A másik hármat nyugodtan használhatod, beleértve a "magyartalan" segédigés megoldást is.

2010. jún. 19. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
64%
Miva'? Én azt hittem a fog a jövő idő jele. Akkor idáig hazugságban éltem? Hogy beszél az ismerősöd jövő időben?
2010. jún. 19. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
50%
A -ba/-be és a -ban/-ben ragok közti különbséget sajnos valóban sokan nem hajlandók felismerni, de ez még nem is annyira idegesítő, mint a többi nyelvhelyességi probléma. A "suksükölés" néven elhíresült probléma, vagyis a kijelentő és a kötőmód keverése sokkal durvább, hogy a "nákolást" ne is említsük (akik ugye nem képesek felfogni, hogy E/1-ben a feltételes mód jele nem illeszkedik, mindig magas hangrendű lesz).
2010. jún. 19. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
83%
Nem tud az ismerősöd magyarul, ez van.
2010. jún. 19. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
76%

Egyáltalán nem magyartalan, teljesen szabályos. bár én általában sima jelennel fejezem ki a jövöt (pl : majd megcsinálom...) de teljesen helyes foggal.

A ba-be-ban-ben meg szerintem tényleg olyan, hogy szintem indneki tudja a jelentésbeli különséget, csak elharapja a végét.

2010. jún. 19. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Azt hiszem, Ő úgy fejezi ki magát, hogy odateszi az időhatározót a jelen idejű mondatba: "Holnap elmegyek a bankba." Ahelyett, hogy: "Bankba fogok menni" vagy "Holnap el fogok menni a bankba."

A gond csak az, hogy ezt neki a magyar tanárai mondták :S:S

A másik gond pedig az, hogy ez az időhatározó+jelenidő nem minden helyzetben helytálló. Mert ugye mi van, ha nem is tudom, hogy mikor fogom :) véghezvinni, amit tervezek...

Szerintem is hülyeség, amit mondott, de meg akartam róla bizonyosodni, mert nem csak tőle hallottam ezt, ráadásul az a másik illető (akire most nem emlékszem) is pont ugyanezzel a hülye magyarázattal jött elő, hogy fog az a számban van...

2010. jún. 19. 16:06
 10/18 anonim ***** válasza:
80%

Dehogy magyartalan! Így mondjuk, és kész, teljesen szabályos képzési forma. Sőt, nyugodtan kezdhetünk "hát"-tal is mondatot, valamint használhatjuk az "eszek"-et "eszem"-helyett, ha alanyi ragozásról van szó.

Egy komolyabb nyelvész falra mászik ezektől az álszabályoktól, mivel tudja, hogy élő nyelvek esetében a hétköznapi nyelvhasználat bizony eltér a hivatalos formától, ez mindenhol így van, csk máshol nem csinálnak ilyne nagy ügyet belőle.

2010. jún. 19. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!