Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mindig csodálkozom, azon a...

Mindig csodálkozom, azon a kiíráson, hogy "akciónk a készlet erejéig tart". A készletnek miért van ereje?

Figyelt kérdés
A kérdés a humor kategóriában már szerepelt, de én inkább komoly válaszokat szeretnék, ha lehet. Tudom, hogy mit jelent a fogalom, de miért nem azt írják, hogy "amíg van készlet"?
2010. máj. 21. 19:33
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

tegnap 20:40


Minden nyelv tele van ilyenekkel.

2010. máj. 22. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Mert amíg van erőd, addig vagy képes valamit csinálni -

a készlet ereje - ameddig tart a készlet, ahány darabból áll

2010. máj. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim válasza:

A készletnek valóban nincs ereje, sem a helyzetnek magassága. Magassága az órának (időnek) sincs, mert nem három dimenziós kategória, mégis sokan használják, ezért ártanak a magyar nyelvnek. Az igaz, hogy nyelvi fordulat, de hibás és káros, mint sok más kifejezés, amelyek nem rég divatban voltak. (Add ide azt az akármit; lehet 10 dekával hosszabb, stb.) Ezek - szerencsére- idővel elsorvadnak.

Nem szólás, mint az például, hogy "felköti nyúlcipőt" és "húzza a csíkot", "torkig vagyok vele" vagy "tele a puttonyom" stb. Ezek színesebbé, változatosabbá, SZEMLÉLETESEBBÉ tesik a beszédünket, bátran használhatjuk is őket. ( A "tele a puttonyom", vagy az, hogy "torkig vagyok vele" pl.többet mond, mint az, hogy nagyon unok

már valamit.

Manapság hivatalosan is elterjedt környelvünkben (sok más hiba között) a "került" szó fölösleges használata az általános alanyt tartalmazó kifejezések helyett. Pl.:" A tűz eloltásra került", vagy "búza már elvetésre került"

ahelyett, hogy a tüzet eloltották, a búzát elvetették.

Igaz, hogy nyelvünkben a helyes és szép, illetve a hibás és káros fordulatok megkülönböztetése nehéz, de törekednünk kell rá. (Dr. Bozó József)

2014. dec. 27. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:
Néhány betű (nem értelemzavaró) kihagyásáért elnézést kérek. Bozó
2014. dec. 27. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Kedves Bozó József!


A "készlet erejéig" egy állandósult szókapcsolat, használjuk, értjük, semmi baj nincs vele. Egyébként sem mondhatjuk, hogy valami rombolja a nyelvet, vagy árt a nyelvnek. A nyelv egy eszköz, amit minden nap használunk, és mivel mindenki használja, ezért folyamatosan változik. Ez törvényszerű.

Ha bizonyos kifejezéseket megbélyegzünk, azzal közvetve a használóját is megbélyegezzük. Bizonyos nyelvművelő körökben máig él ez a szemléletmód, de manapság komoly nyelvész már nem mond ilyet.

2014. dec. 28. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!