Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az y magán- vagy mássalhangzó?

Az y magán- vagy mássalhangzó?

Figyelt kérdés
2016. dec. 8. 22:21
 1/6 chtt ***** válasza:
100%

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__194737..

Itt jól elvitatkozgatnak rajta, ahogy így keresgélek a hálón, az ötös tűnik a legelfogadhatóbbnak.


A helyesírási szabályzat nem sorolja be sehová (vagy csak én nem találtam meg)

[link]

magánhangzók:

a) A rövid magánhangzók a következők: a, e, i, o, ö, u, ü.

b) A hosszú magánhangzók a következők: á, é, í, ó, ő, ú, ű.

mássalhangzók:

A mássalhangzókat jelölő betűk közül tizenhét egyjegyű: b, c, d, f, g, h, j, k, l, m, n, p, r, s, t, v, z: pálma, fejtegetés, kér stb. Nyolc betű kétjegyű: cs, dz, gy, ly, ny, sz, ty, zs: batyu, csökönyös stb.; egy pedig háromjegyű: dzs: lándzsa stb.


Nyelvtantanító oldalak a mássalhangzókhoz teszik, pl:

[link]


Mivel nem vagyok szakos, hozzám az áll a legközelebb, hogy betű, amit magán- és mássalhangzónak is ejthetünk (amíg nem jön egy magyaros, és le nem szedi érte a fejem:)

2016. dec. 8. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
69%

Tipikusan a paradicsom ketchup esetéről van szó. A paradicsom zöldség és az y mássalhangzó és slussz.

Lehet vitatni, mert a másik érvelés is logikus. De ahogy paradicsomot nem teszünk a gyümölcslevesbe és a ketchup-re nem mondjuk, hogy lekvár, így jó lenne ezt megérteni. Tudsz amúgy magyar szót y-al?

2016. dec. 9. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Andizsuzsi ***** válasza:
Egyik sem. A magyar abc-nek nem része az y, csak a kiterjesztett abc-ben van benn. Nem sorolódik sem a magánhangzók, sem a mássalhangzók közé, mert önállóan csak az idegen eredetű szavakban szerepel.
2016. dec. 9. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Én leginkább hangmódosítónak jelölném meg. Olyasmi, mint az oroszban a keményjel és a lágyjel. Önmagában nem használjuk a magyar eredetű szavakban.
2016. dec. 9. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Kedves Lucifer! Nem tudok magyar szót y-nal. Mennyiben válasz ez a kérdésemre?
2016. dec. 9. 22:17
 6/6 anonim ***** válasza:
A magyar ábécének nem része, így nálunk se nem magánhangzó, se nem mássalhangzó. Egyébként nyelvtől függ. Csehben, szlovákban, lengyelben magánhangzóként használják, spanyolban mássalhangzóként, angolban mindkettőként.
2016. dec. 10. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!