Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan helyes a kiejtés:...

Hogyan helyes a kiejtés: recitál vagy recsitál?

Figyelt kérdés

2016. júl. 22. 08:50
 1/7 chtt ***** válasza:
32%
recitál - csitál max. oroszul, de akkor már "olvas"-t jelent ("re" nélkül persze)
2016. júl. 22. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Úgy emlékeztem, hogy ált. isk.-ban nekünk azt mondta egy ének-zene tanár, hogy cs-vel ejtjük, gondolom, emiatt:


[link]


Lehet, hogy az olasz kiejtést említette, nem tudom.


[link]

2016. júl. 22. 09:09
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A recitál az recitál, c-vel, ebben a formában vettük át a latinból, és félig-meddig már magyar szónak számít.


A recitativo pedig recsitativo, ez az olaszból jön, igazából (még?) nem magyar szó, hanem egy szűk réteg szakkifejezése, ezért az eredeti olasz helyesírás szerint írjuk és úgy is ejtjük. Elképzelhető, hogy egy idő után majd annyira beépül a magyar nyelvbe, hogy a magyar helyesírás szerint cs-vel fogjuk írni, de úgy tűnik még nem tartunk ott. :)


A kérdésre is válaszolva: Tehát ha valaki idéz valakit, akkor recitál, c-vel. Ha valaki 'beszélősen', "recitativo"-ban énekel, akkor lehet mondani, hogy recsitál, cs-vel. Szokatlan, nem megszokott kifejezés, de ebben az értelemben egyáltalán nem helytelen.

2016. júl. 22. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi!
2016. júl. 22. 09:32
 5/7 anonim ***** válasza:
62%

Igen, a lényeg abban rejlik, hogy igeként, vagy főnévként tekintünk rá. Ha főnév, akkor kiejtve recsitál (de írásban nem)

Az első válasz igére van kihegyezve, míg a második felismerte a szó kettősségét.

Amúgy ezzel a szóval -főnévként- lemezborítókon találkoztam sokat.

2016. júl. 22. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 chtt ***** válasza:
48%
Nem hegyeztem én semmit :), egyszerűen még sohasem hallottam recsitálnak, és tény, hogy eszembe sem jutott összekapcsolni a recitativóval. Ez utóbbi szót ugyan ismerem, de nem része az aktív szókincsemnek (és akkor még finoman fogalmaztam), és olaszos sem vagyok, csak oroszos, mint a válaszomból kiderül :). Nem akartalak félrevezetni, kedves kérdező, bocsi.
2016. júl. 22. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A recitál magyar szó, még ha idegen eredetű is, ezért úgy ejtjük, ahogy írjuk, c-vel. A recitativo olasz szó, ezért az olasz szabályoknak megfelelően cs-vel ejtjük.
2016. júl. 22. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!