Hány igeidő van az egyes nagyobb európai nyelvekben? Konkrétan az angolra, a németre, a franciára, az olaszra és a spanyolra gondolok.
és a latin nyelvekben 4 igemód szokott lenni magyarral ellentétben, kijelentő, felszólító, feltételes és kötőmód, ami ugye nincs a magyarban és főleg olyan összetett alárendelő mondatokban használják, amikben bizonytalanságot akarnak kifejezni, vagy amikben a magyar felszólítómódot használ. De persze ez olyan, mint az összetett múltidők, egy magyar sose fogja úgy igazán érteni mire is jó, legfeljebb ha már évek óta kint él.:)
Pl: Azt hiszem, hogy már megcsinálta.
Azt mondta, hogy egyétek meg. stb..
A kijelentő mód igeidőire gondolsz?
Az olaszban, franciában, spanyolban 8 igeidő van a kijelentő módban. Más kérdés, hogy melyik nyelv mennyit használ ezekből, és hogy ezeken kívül egyéb igei körülírásos szerkezetek is vannak, amiket valakik igeidőnek tekintenek (éppen folyó cselekvés, közelmúlt, közeljövő).
A feltételes módban is van 2 igeidő. A kötőmódban az olaszban és franciában 4 igeidő van (ebből kettőt használ a francia, az olasz is csak elvétve használja a másik kettőt), a spanyolban 6 (ebből kettő már alig létezik).
Az angolban is jó kérdést, mit számítunk igeidőnek. Mondhatni, 12 hagyományos értelemben vett igeidő van kijelentő módban, amiből nem mindent használnak. Ehhez hozzájön a jövő időnek többféle kifejezésmódja.
Ha azt vesszük, a feltételes módnak is van 4 alakja (általános, folyamatos, befejezett és folyamatos-befejezett), amik a múlthoz viszonyított jövő kifejezésére is alkalmasak. Ezeket van, aki hozzászámítja a 12 igeidőhöz.
Angolban nem is annyira igeidőkről kéne beszélni, mert pl. folyamatos, befejezett és folyamatos befejezett alakja van pl. a főnévi igenévnek is, ami pl. módbeli segédigék után is állhat. Ez csak egy megközelítés a nyelvtanulók számára. Igazából az angol jövő időt tudományos szempontból nem veszik külön igeidőnek, de ez már más dolog. Én maradnék a 12-nél. Hogy a múlthoz képest a jövőt külön alakkal fejezzük ki, én azt nem számítanám külön igeidőnek, mert erre az újlatin nyelvekben is külön igealak van, mégsem számítják általában külön igeidőnek.
Kötőmód (jelen és múlt idő) fogjuk rá, hogy van az angolban, de annyira megegyezik a kijelentő móddal, hogy nyelvtanulás szempontjából teljesen elhanyagolható. (Mindenki megjegyzi az If I were... kifejezés és le van tudva.)
A németben a kijelentő módban 6 igeidő van, ebből a "befejezett jövő" gyakorlatilag teljesen mást fejez ki, "igeidő-volta" vitatható, és a többit se használják mind egyforma gyakran.
Kötőmódban is 6 igeidő van, ezek felének használata rendkívül ritka, nem is kötelező a használatuk. A kötőmódba a feltételes mód is beletartozik, ezeket természetesen használják is. Ezért van külön a németben a kötőmódban Konjunktiv I és Konjunktiv II.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!