Milyen betűtípusok (cirill, latin, japán, kínai, rovásírás stb. ) léteznek?
Az írásnak két nagy csoportja van: azok, amelyek hangokat írnak le magán- és mássalhangzókkal (mint mi), és azok, amik szótagokat vagy fogalmakat jelölnek egy-egy jellel (pl. japán, kínai, régi egyiptomi hieroglifák, stb.).
Ha tudsz angolul, akkor az Omniglot.com oldalon nagyon jó leírás van a nyelvekről és írásmódjukról. A legtöbb oldalon megvan az emberi jogok nyilatkozatának első bekezdése az adott nyelven leírva, így bemutatva a különbségeket.
ez itt a kedvencem: kannada nyelven:
Ha nem megy annyira az angol, akkor javaslom a wikipedia vonatkozó oldalait:
#1: Apró kiegészítés, a szóírás (logografikus írás) és a szótagírás két eléggé különböző rendszer. A szóírásnál egy jel egy szót (vagy jelentéselemet) jelöl, és belőle (általában) nem állapítható meg, hogy hogy kell kiejteni az adott szót. Erre tipikus példa a kínai írás. A szótagírás ezzel ellentétben a szótagok kiejtését írja le, minden lehetséges szótagnak külön jele van. Ez a szóírással ellentétben nem a jelentést írja le, hanem a hangalakot. A nyelv ismerete nélkül nem tudod megállapítani, hogy egy-egy szó mit jelent. Ilyen például részben a japán írás, valamint némely kisebb, mára csak helyi jelentőségű írásrendszer.
Emellett vannak még csak mássalhangzókat jelölő írások is (arab, héber), a magánhangzókat látens módon, vagy mellékjelekkel jelölő írások (jellemzően az indiai eredetűek, ide tartozik a thai és a kambodzsai írás is), valamint vannak tisztán egyik típusba sem besorolható rendszerek.
Ez a térkép szerintem tetszeni fog ;-)
#2: valószínűleg jogos. Én pont két nappal korábban raktam össze a 8 éves gyerkőcömmel egy előadást, amit ő tart meg az osztályban. Főleg az omniglot infóit használtuk, de ilyen mélyen nem mentünk bele. Ott nagyjából úgy különbözeteik meg a nyelveket, hogy fonetikus ABC-t használók és egyéb nyelvek (meg még jópár más tulajdonság szerint, pl. írásirány). Gyanítom, hogy a Kérdező sem fog nyelvészeti szinten belemélyedni a témába.
A térkép nagyon jó! :-)
Itt van jónéhány, ahol írni is lehet:
Innen szoktam átmásolni, ha a facebookon valami cirill betűset posztolok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!