Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Létezik e/adekvát kifejezés e...

Létezik e/adekvát kifejezés e az, hogy "negatív csalódás"?

Figyelt kérdés

Egy előítéletekről szóló ( egyébként végtelenül retardált ) kérdőív kapcsán jött szóba köztem és a barátnőm között ez a téma. Hosszasan próbáltam meggyőzni, hogy ez a kifejezés helyes. Ő azzal érvelt, hogy a csalódás eleve mindenképpen negatív, ami a várakozásunk ellenére megtörténik az a szó egyszerű használati módja esetén számunkra kellemetlen, így csak a pozitív csalódás kifejezésnek van értelme. Véleményem szerint viszont bár általában a csalódás szót akkor használjuk ha a reményeink ( amik nyilván általában számunkra kedvező víziót takarnak ) nem teljesülnek, ennél fogva rosszul járunk, vagy a jó véleményünk tévedésnek bizonyul valakiről/valamiről, maga a csalódás kifejezés nem feltétlenül jelenti ezt, csak megszokásból használjuk általában arra. Így a negatív csalódás kifejezésben a negatív jelzőre egyértelműsítés, vagy egy azonos mondaton belül szereplő pozitív csalódással való ellentét kiemelése érdekében szükség lehet.

Még ha azt állapítjuk is meg, hogy a csalódás szót mindenképp negatív (tehát ami végül teljesül/történik az kedvezőtlen) értelemben használjuk, akkor is, mint ahogy a +1-nél is kitehetjük a + jelet akkor is, ha alapból tudjuk hogy megegyezés szerint prefixum nélkül pozitív a szám amit leírtunk, itt is egyértelműsítés céljából kitehető a negatív jelző.

Ti mit gondoltok erről? Létezik ezt egyértelműen eldöntő értelmező szótár vagy nyelvtankönyv?



2015. jan. 18. 16:25
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Két oldala van a dolognak:


Az egyik, hogy hogyan használjuk a szót. A "csalódás" szót hallva a legtöbb ember valóban negatív csalódásra gondol. (Pl.: "Nagyot csalódtam benned.")

Ezért is emeljük ki, ha valakiben kellemesen csalódunk.


A másik része a dolognak, hogy a "csalódás" szó szó szerint azt jelenti, hogy nem azt kapjuk, amire számítunk. Ilyen értelemben véve ez lehet pozitív irányú is, de erre inkább a "meglepetés" szót használjuk.


Mindent összevetve nem szükséges kitenni a "negatív" jelzőt. A szövegkörnyezetből egyébként is kiderül a csalódás milyensége.

2015. jan. 18. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
79%

Létezik, használják, esetileg megfelelőnek látszik. Árnyaltabbá, pontosabbá teheti a vélemény- vagy az ítéletalkotást. Ez is egy lehetőség a nyelvi kifejezésmódra.


Itt egy példa a szóhasználatra:


[link]


Ennél komolyabb hivatkozási alapot nem találtam.

2015. jan. 18. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
1. válaszoló: Érte, de akkor véleményed szerint helyes vagy helytelen a kifejezés használata?
2015. jan. 19. 16:38
 4/13 A kérdező kommentje:
2. válaszoló: példákat én is találtam, de egyik sem kifejezetten legitim forrás, valami nyelvtani adekvátság szempontjából hiteles dolog döntené el végleg a kérdést, elvégre sok hibás kifejezésre lehet találni példát cikkekben
2015. jan. 19. 16:39
 5/13 anonim ***** válasza:

Nekem furcsán hangzik, hogy "negatív csalódás". Teljesen felesleges oda a "negatív" jelző.

"A legjobb barátom meglopott. Nagyon negatívan csalódtam benne." Nem furcsa? A "nagyot csalódtam benne" sokkal magyarosabb, és ugyanazt jelenti.


Helytelennek nem helytelen, de magyartalan és felesleges.

2015. jan. 19. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
#1 voltam
2015. jan. 19. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Én sem gondolom, hogy minden esetben szükség lenne rá.


Én olyan példára gondolok, hogy:

"Tegnap adott, előre kiszámolt összeggel indultam el a boltba, de amint odaértem, csalódás ért az árakat illetően."

A mondat egészében elég hülyén hangzik elismerem, de hasraütés szerűen írtam, a lényeg, hogy ebből nem derül ki, hogy több vagy kevesebb pénzzel mentem a boltba, mint amit az árak indokolnának, mert az elvárás egy adott pontos összegre vonatkozott. Nyilván az ember nem annyira problémázik, ha több pénzt vitt, mint kellett volna, így feltételezhetnénk hogy akitől az idézet származik alacsonyabb árakra számított, de ez már nem nyelvészeti kérdés, viszont a csalódás szó kétség kívül kifejezi, hogy nem az elvárt árakkal találkozott. Ha a "pozitív" szóval pótoljuk a mondatot, egyértelműbb, hogy az árak alacsonyabbak, mert nyilván a vásárló szempontjából az a pozitív, "negatív" esetén az ellenkezője. De ha simán a csalódás szót használja, az az ő számításainak helytelenségét jelzi csupán, azt nem, hogy "melyik irányba" történt a tévedés.

Valami olyasmire akarok kilyukadni, hogy bár a tévedés egyértelműen negatív dolog, az, amivel kapcsolatban tévedünk, vagyis annak a következménye/jellege szükségessé teheti a kiegészítést.

2015. jan. 20. 01:49
 8/13 anonim ***** válasza:

#2:


Úgy tűnik tehát, hogy használni nem tilos, viszont nem is túl előnyös (nem ajánlott) a "negatív" jelző használata. Tény az, hogy nem könnyű indokolni és igazolni.

2015. jan. 20. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Ne csavarjuk ennyire ki! :)

Van csalódás, és kellemes csalódás.

Felesleges a negatív jelző. Nem helytelen, de felesleges és magyartalan.

2015. jan. 20. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

#2:


Engem negatív csalódás ér, amikor erőlködve próbálok magyarázatot találni, mikor helyes a szóhasználat! Miért is kellene igazán használni, mikor lenne helyes, sőt szükségszerű? Erre egyelőre nincs válasz. Nem tudjuk, de érezzük, hogy felesleges szóduplázásnak hat.


Javaslatom: próbáljuk meg magyarul is a használatát a negatívval és pozitívval rokon vagy hasonló értelmű szavaknak, hogyan érintenének minket?


- Mi a csalódás? Leginkább egy érzés! Ilyen vagy olyan!


- Milyen csalódásérzések érhetnek minket, milyenben lehet részünk, magyarul kifejezve?


Például:

1.) Kellemetlen csalódás vs. (= szemben) kellemes csalódás

2.) Hátrányos csalódás vs. előnyös csalódás

3.) Lehangoló csalódás vs. felvidító csalódás

4.) Lesújtó csalódás vs. felemelő csalódás

5.) Nagy csalódás vs. kis csalódás

6.) Súlyos csalódás vs. könnyű csalódás

7.) Erős (vagy kemény) csalódás vs. enyhe csalódás


Milyen érzés ezeket olvasni és értelmezni?


Ha magyarul használom, úgy érzem, helyénvalók a jelzők, nem tűnnek (mindegyik!) erőltetettnek. Érdekes módon, a pozitív értelműek között inkább vannak kissé kényszeresnek tűnők (felvidító pl.)! Tehát ezek szerint, mi az igazság?


Lehet használni helyesen és helytelenül is, helyzete válogatja?

2015. jan. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!