Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szerintetek pl. a változás...

Szerintetek pl. a változás vagy az érdekesség szavakban a két á ill. é hang ugyanolyan? Érzetek-e valamilyen különbséget köztük a kiejtésükkor?

Figyelt kérdés

Azért kérdezem, mert szerintem az első á/é rövidebbnek, a másik á/é meg hosszabbnak tűnik valahogy. A megszokott á és é hang hosszúnak, elnyújtottnak hangzik. Számos egyéb példa is itt van: kérdés, gárda, Sándor, érteni, érdek, Svájc stb.


A hivatalos nyelvészek fölfogása szerint a mai magyar nyelvben 14 magánhangzó van - 7 rövid és annak a 7 hosszú párja. Ez az elmélet nagyon sántikálós szerintem, tekintve arra, hogy mégis milyen alapon mondható az "á" az "a" hosszú párjának, vagy az "é" az "e" hosszú párjának. Egy idegen, gondolom, nem találna semmilyen hasonlóságot köztük, szemben az ö-ő, ü-ő, o-ó stb. hangpároknál, itt tényleg egyértelmű, hogy rövid-hosszú.


Ráadásul mi van a középzárt e-vel, ez egy ugyanúgy létező magyar hang, amelyet használnak a nyelvterület nem kis részén.


Akármit is nézek - itt a Google-on, vagy könyvekben, mindenütt azt a szent 14-es elméletet hangoztatják.


Mindenesetre, tudom hogy itt nem járnak nyelvészek és magyartanárok, úgyhogy nem várok el valamilyen nagyon tudományos választ erről. Csak a címben föltett kérdésemre válaszoljatok, vagy linkeljetek be valami jó írást ezzel kapcsolatban.



2015. jan. 12. 15:25
 1/4 anonim ***** válasza:
2015. jan. 12. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
30%
igen hosszabbak a kiejtésben, viszont így sokkal egyszerűbb a nyelv, a magyar így sem tartozik a könnyű nyelvek közé, rengeteg helyesírási szabály illetve ragozási. egy kevesebb betűs abc-t könnyebb megtanulni illetve a szavakat is könnyebb meghatározni, a kiejtésben alig hallhatók ezek a különbségek valaki észre sem vesz, a plusz magánhangzók túlbonyolítanák és rengeteg embernek okozna nehézséget ezek felismerése és helyesírása, mint a j és a ly esetén. sok nyelvben a hangokat a legmagasabb fokig megkülönböztetik és más betűvel írják, pl a japánok akik egy hangot akár 2-3 al is le tudnak írni, szókörnyezet, jelentés, vagy éppen értelmezés szerint, ez eredményezi a 18000 betűs abcjüket és azt hogy abból ha valaki 8000-et ismer már okos embernek számít, ami valljuk be nem egy kényelmes dolog, sem oktatás, sem tanulás szempontjából, arról nem is beszélve, hogy pl a számítógépen kell egy 3-5 betűs kombináció hogy le tudjanak 1 db betűt írni. nem tartom jó dolognak, szerintem minél kevesebb betűből áll egy abc annál könnyebb a megtanulása és a szavak leírása, persze csak egy bizonyos fokig, sztem a mi abcnk a maga 14 magánhangzójával pont ideális. sőt az ly-t még feleslegesnek is tartom.
2015. jan. 12. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Amiket rövidnek érzel, mindkét szóban mássalhangzó torlódás előtt állnak, ezért ejtjük rövidebben őket.
2015. jan. 12. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Persze haja zember olyanokra gondol, mint jambus, meg anapestus, szinte meg se lepődik ezen a jelenségen.
2015. jan. 12. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!