Mit vélsz a nyelvi észrevételemről?
Különös nyelvi érdekességre jöttem rá. Lehet, h úgymond "véletlenszerű", bár végső soron semmi se véletlen az életben. Ráadásul kicsit sok dolog esik egybe ahhoz, hogy véletlen lehessen...
Van ugyebár az APPLE cég, ennek Mac gépei, teljes nevükön Machintosh számítógépek a világ két vezető computer típusa közül ugyebár az egyik, az USA-ban pedig a legnépszerűbb. EU-ban a második legnépszerűbb, mégpedig a PC, teljes nevén IMB PC gépek után.
Tehát ez lényeges, hogy nem valamiféle "útszéli" gépek nevei kapcsán vettem észre szoros összefüggést.
Olvastam a pár éve elhunyt cégvezető válaszát egy riporteri kérdésre, miért lett pont APPLE, azaz egész egyszerűen ALMA a cég neve (persze lehetne háttérhatalommal indokolni ezt is, sokat írtak erről már, hogy miért alma, amibe bele van harapva, meg bibliai alma, stb, de nézzük a válaszát) - több riporternek többféle választ adott már, az egyik gyakori nyilatkozat-verziója, hogy "mert semmi találó nem jutott eszébe, viszont "A" betűs lévén a cégjegyzék elejére kerülhet". Gyakran nyilatkoznak kamu dolgokat fejesek, ugyebár.
Manapság az Androidos telefonok különösen népszerűek. Az "applikáció" kifejezés elterjedt computeres terminiológia, évtizedek óta, ami ugyebár általános célú alkalmazást, "futtatható programot" jelent. Amióta megjelent az android oprendszer, azóta nagyon szeretik rövidíteni, sőt eleve ezt a szót, h "applikáció", arra, hogy "APP", de még magyarul is! Elkezdték gyakrabban használni magyarul az "app" és "applikáció" szavakat, gyakrabban, mint a korábban használt "alkalmazás" szót, ami nem véletlen, hiszen "APK" az androidos alkalmazások kiterjesztése, nyilván az "applikáció" szóból.
A lényeg: angolul APPLICATION, mégpedig ÉVTIZEDEK ÓTA, AMIÓTA AZ APPLE cég is létezik!
Nézzük, mostanában, 2014 január közepén váratlanul mi ötlött belém mint gondolat, holott nem is gondolkodtam rajta - elég beszédes lesz AZ ÖSSZES ALÁBBI, EGYÜTTVÉVE. Ugyanis külön-külön még lehet gyakorlatilag véletlennek tekinteni, de valahogy annál talán egy picit több dolog ér össze egy pontba:
APPLication
APPLe
Elgondolkodtató, az angol nyelvben az alma, ami náluk szintén két ezer év óta egy fontos bibliai szimbólum, ugyanazon 4 betűvel kezdődik, mint az "alkalmazás" szó, ráadásul ez 3, egymástól eltérő betűt takar, ami nem valami gyakori egybecsengés.
Ez még nem minden. Lássuk tovább:
...hogy' a fenébe lehet az, hogy ezek fordításai magyarra, szintén négy, egymás mellett álló betűsorként ugyanazt adják ki??? :
alk A L M A zás
!!!
ALMA = APPLE
alkALMAzás = APPLication
Ha megnézed függőlegesen is, az angol szópár esetén csak egy betű hiányzik, és kiadja, hogy "apple" (az angol egyébként se ejti a szóvégi "E" betűt, különösen nem, ha mássalhangzó előzi meg, tehát kb "epll", vagy "ep(ü)l", kiejtve), a magyar esetén meg teljesen benne van az "alkalmazás" szóban az "alma"!
Ez mind véletlen lenne?? Vajon Steve Jobbs miért választott egy ilyen egyszerű szót egy computer típus számára, valójában...? Nem vonok le következtetéseket, azonban a keresztbe-egybecsengések elég beszédesek. Gondolatébresztő lehet...
Bizony, a magyar nyelvet már évszázadok óta céltudatosan úgy alakítottak, hogy amikor Jobs megalapítja az Apple céget, akkor a cég nevének lefordított alakja és az application szó lefordított alakjában is benne legyen az alma szó.
Valószínűleg Steeve is azért választotta az alma/apple szót a cége nevének, mert már 25-30 évvel későbbre tervezett.
Köszi válaszod. Egyébként nem is annyira az izgat, h Steve miért épp ezt választotta, hanem hogy
lehet-e valamiféle köze az angol apple szónak a magyar almához,
ill az angol application szónak a magyar alkalmazáshoz
- A FENTIEK FÉNYÉBEN?
(A fentiek mint esetleges nyelvi következmények.)
Közben jött még egy válasz, sejtettem, hogy irigykedő (és ennél fogva ironizáló) lesz és nem a lényeget nézi majd egyik-másik hozzászóló... Az első beíróé viszont normális válasz.
Nem a számtech a lényeg itt és nem Steve Jobbs... Hanem az érdekes angol-magyar egybecsengés, e vonatkozásban.
N Y E L V I szempontból érdekelnek meglátások, és nem irigykedő fikázások.
Ha megnézi valaki alaposan, amit írtam, egyértelmű, hogy nem olyanfajta, aprócska nyelvi egybeesés, amit sok minden más esetre rá lehet húzni.
A kérdésem lényege:
-------------------
Miért ez a sok egybeesés, ami már a véletlen esélyét megkérdőjelezi NYELVILEG?
Süt az első két beíró válaszából, h irígységből szólt le...
Őszintén, nem érdekes az egybeesés?
ALMA = APPLE
alkALMAzás = APPLication
E L Í R T A M !
Elnézést... nem az első két, hanem a 2. és 3. válaszra értem, h süt belőlük az irigység.
Etimológiai szempontból semmi közük egymáshoz.
apple - germán eredetű
application - latin eredetű
alma - török eredetű
alkalmazás - magyar eredetű
Végre egy tartalmas válsz, köszönöm szépen.
Igen, eredetre eltérőek, mégis érdekes szerintem, hogy függőlegesen is, vízszintesen is -akár egy keresztrejtvényben- összecsengenek.
Mi a fenére lennék irigy?
Ilyen hülyeségeket én is ki tudok találni, csak nem állítom be lehetséges igazságnak, mert van annyi eszem, hogy tudjam ezekről, hülyeség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!