Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Befagadt vagy feldagadt a...

Befagadt vagy feldagadt a helyes szóhasznalat?

Figyelt kérdés
Pl valakinek feldagadt az ujja vagy valakinek megdagadt az ujja?

2014. dec. 13. 15:49
 1/8 anonim ***** válasza:
Hát ugye ez attól függ, hogy az illető ujja bedagadt, feldagadt, vagy megdagadt. Esetleg mint a tüdő a fazékból, kidagadt.
2014. dec. 13. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nemhogy előrébb, de hátrébb kerültünk :D
2014. dec. 13. 15:58
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez történetesen és tökéletesen helyzetfüggő, helyzetből adódó. Adott szituációra kell alkalmazni, illetve ahhoz megtalálni a helyes igekötőt.


Adott példában szerintem mindkettő megfelelő lehet. Rácsapott kalapáccsal és megdagadt, vagy darázs csípte meg és feldagadt az ujja. De értelmezhető megfordítva is, és kb. ugyanazt jelenti. Az értelmi különbség legfeljebb árnyalatnyi.

2014. dec. 13. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
befagadt semmiképp
2014. dec. 13. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

#3-as ismét:


Ja, és még itt a bedagadás esete. Ha egy igekötő passzítható a szóhoz, szerintem nem érdemes nagy ügyet csinálni belőle. Bár jelen esetben a bedagad kissé kilóg a sorból, inkább más szervre, testtájra alkalmazható.


Ha válogatunk és váltogatunk, akkor bedagadhat a szem, fogíny, térd, feldagadhat a szem, száj, szemhéj, megdagadhat a mandula, nyelv, pajzsmirigy.

2014. dec. 13. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%

Utolsó válaszoló, te még soha nem ütöttél félre a gépeden?

Ha már a kritikánál tartunk, hol a mondatkezdő nagybetű és a mondatvégi írásjel "építő" hozzászólásodban?

2014. dec. 13. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
*Negyedik válaszolónak írtam...
2014. dec. 13. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, köszönom a védést a félregépelésért, barátnőmmel "vitatkoztunk", hogy helyes, így aztán sietve írtam ki a kérdést és nem ellenőriztem.
2014. dec. 13. 23:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!