Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az alábbi német mondatot...

Az alábbi német mondatot hogyan kell helyesen írni?

Figyelt kérdés

es kommt viel vor, dass wir anfangen zu streiten VAGY , dass wir zu streiten anfangen.

Várom az értelmes válaszokat!


2014. dec. 12. 18:09
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Az első verzióra szavazok.
2014. dec. 12. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
az 1. verzió helyes,mivel a "dass" kötőszó után KATI (Kötőszó, Alany Többi mondatrész, Ige) szórendet használunk,több ige esetén az utolsó előtti helyen a ragozatlan (itt:anfangen),utolsó helyen pedig a ragozott ige (itt: ZU streiten) található.
2014. dec. 12. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
De szerintem itt épp az anfangen a ragozott többes szám első személyben.
2014. dec. 12. 18:33
 4/16 anonim ***** válasza:
Nem lehet, hogy a dass nem kell bele, mert itt zu plusz infinitiv van?
2014. dec. 12. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Ez így jó, engem csak az érdekel hogy hol van benne a zu + infinitiv!
2014. dec. 12. 18:43
 6/16 anonim ***** válasza:
Utánanéztem, hogy ne írjak hülyeséget. Jól gondoltam nem szabad a dass-t beleraknod, a zu plusz inf. tk. a dass helyettesítésére való. Pl.: Er meint, dass er Recht hat. Átalakítva: Er meint, Recht zu haben.
2014. dec. 15. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Ez egyáltalán nem ugyanaz az eset, dass nélkül nincs értelme.


Es kommt oft vor, dass wir zu streiten anfangen.


Az anfangen a ragozott ige, tehát az kerül hátra.

Ha egyszerűsíteni akarod az életet, akkor így még jobb:


Es kommt vor, dass wir streiten.


Nem hiszem, hogy a veszekedést kezdetén lenne a hangsúly. Ha ez nyelvtani gyakorlat, és muszáj így írni, akkor a fenti a helyes.

2014. dec. 16. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a pontos választ! Nem nyelvtani kérdés, hanem csak érdekelt, ilyenkor mi a teendő. Tehát ekkor a zu + inf. nem egy külön tagmondat, mint a legtöbb esetben, hanem az anfangen-nel mint segédigével képzett mondatrész akar lenni?[
2014. dec. 16. 18:59
 9/16 anonim ***** válasza:
7-es, nagyon meggyőzően írsz, de egyáltalán nincs igazad. És mint látod, sikerült is félrevezetni a kérdezőt. Két embertől kérdeztem meg, hogy melyik a helyes, az egyik a (szinte) anyanyelvi német férjem, aki nem tudja megmagyarázni a nyelvtant, mivel gyerekkorában tanulta meg a nyelvet, de tökéletesen tudja, hogy mi a helyes és mi nem. Szerinte a dass és a zu lehet egy mondatban, viszont a "zu anfangen streiten" értelmezhetetlen egy németnek és nagyon csúnyán is hangzik. Emiatt úgy gondoltam, hogy megkérdezem a német tanáromat is, ő azt mondta, hogy maradhat benne a dass, sőt kell bele (ezek szerint ezt én gondoltam rosszul), viszont a zu után mindig egy ige szokott állni. Tehát csakis így állhat: "dass wir anfangen zu streiten". Nekem kezd logikus lenni, hogy miért, az anfangen ragozva van (wir anfangen) ennek így együtt kell maradnia a mondatban, a zu-nak pedig a főnévi igenév előtt kell állnia a streiten előtt, az a szerkezetnek a lényege. Még annyit üzent, hogy az anfangen helyett a beginnen szebben hangzana.
2014. dec. 16. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

9-es. Már bocs, de az én válaszomban hol látsz olyat, hogy "zu anfangen streiten"?

Nem vezettem félre a kérdezőt, mert ez ÍGY van, hiába vitatkozol velem. Nekem nem "szinte" anyanyelvi férjem van, hanem anyanyelvi, és én is itt élek kint, de ha nem akarsz hinni nekem, akkor ne higgy.


Ha megnézed, én is ugyanazt írtam, amit te magyarázol.


..., dass wir zu streiten anfangen.


zu + infinitiv és a végén a ragozott ige, amit igenis a nyelvtani szabályok szerint a legvégére kell tenni, nem úgy, ahogy te írod.

Lehet, hogy beszélt konyhanyelven mondja így a szinte anyanyelvi férjed, de a nyelvtan akkor sem így van.


De nem győzködök senki, csak segíteni akarok. A kérdező pedig nyugodtan elhiheti, hogy így van (meg te is).

2014. dec. 16. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!