Melyik nyelvet tanuljam?
Kínai és az arab között gondolkodom,de nem nagyon tudok dönteni.
Várom az érvek,ellenérveket :)
Az angol vagy a francia, esetleg a német perfekt? :)
Csak azért kérdem, mert szükség lesz rá, mind kettő esetében.
- Kiejtés: mindkettő elég kemény dió, több hónapnyi elsajátítást és utána folyamatos gyakorlást fog igényelni még évekig. Az arab főleg az elsőre megkülönböztethetetlen emfatikus és nem emfatikus magánhangzók miatt, a kínai pedig a megkülönböztethetlen hangsúlyok miatt, amit minden egyes írásjel esetében külön meg kell tanulni. Gyakran egy írásjelnek különböző hangsúlyai vannak, ekkor a jelentésük is részben vagy teljesen eltér. Ez nem keverendő össze azzal, hogy az azonos szótagoknaka tónustól függően vagy függetlenül szintén lehet több tucat jelentése (és ennek megfelelően rengeteg írásjelet ugyanúgy ejtenek). Ha ez nem nagyon tetszik, akkor inkább az arab. (Vagy az olasz, azt félév alatt meglehet tanulni középfokon.)
- Írás: az arab könnyebb, mivel fonetikus (de nem teljesen, mivel a magánhangzókat nem ill. nem következetesen jelöli), a kínai nagyon korlátozott mértékben, de szintén fonetikus, nagyrészt azonban írásjelről írásjelre lehet csak haladni, néhány száz írásjel ismerete után már látszani fognak bizonyos összefüggések.
- Nyelvtan: a kínai egyszerűbb, de ettől függetlenül gyakorlást igényel, az arab ebben a tekintetben nehezebb.
- Szókincs: Az arab valamivel könnyebb lesz, mert vannak (bizonyos nyelvjárásaiban) franciából vagy arabból kölcsönzött szavai, de lesznek olyanok, amiket a magyarból fogsz ismerni (török jövevényszavaink miatt). A kínai max. olyanokat fogsz találni, hogy "motor", "szófa", a szókincs 99.9% belső, saját szó, az írásjelek a szövegkörnyzettől függően többféle, eltérő jelentéssel bírnak, vagyis tanulni és gyakorolni kell keményen.
- Tankönyvek, szótárak, tananyag: mindkettő ritkán tanult nyelv, de az utóbbi időben a kínai esetében talán javult valamit a helyzet, bár a tényleg jól használható dolgok kiadása még várat magára. Ezért van szükség mind arab, mind a kínai tanulásához, hogy egy világnyelvet felsőfokon beszélj (ez elsősorban az angolt jelenti), részletes szótárakat, tananyagokat inkább csak ezeken a nyelveken fogsz tudni beszerezni.
- Nyelvjárások: mivel mind az arabot, mind a kínait több ezer kilométer kiterjedésű területen beszélik, ezért a standard arabon és a mandarin kínain kívül kénytelen leszel legalább hobbi szinten tanulmányozni egy-egy másik nyelvjárást is (pl. a maghrebi vagy a levantei arabot, a kínai esetében meg szinte reménytelen a helyzet, bár "szerencsére" a mandarint egész Kínában jobban beszélik, ez nem jelenti azt, hogy mindenkit megfogsz érteni, ha Kínába utazol. Sőt, ilyenkor fogsz rájönni, hogy még mennyit kell tanulnod).
- Kulturális ismeretek: mindkét nyelv esetében bőven kell tanulnod ezeket (történelem, hagyományok, vallás, etikett) is, hogy tényleg megértsd az arabokat vagy kínaiakat. Az arabok és a kínaiak nem nyugatiak, még akkor sem, ha iPhone-nal járnak vagy tévét néznek, e-mailt írnak, stb. Nem feltétlenül ugyanazt gondolják az élet alapkérdéseiről, mint mi, európaiak/magyarok.
- Karrierlehetőség: egyikkel sem fogsz tudni nagyot "szakítani", hacsak nem tudsz tényleg perfekt szinten, a középfok max. társalogni jó, a kínairól tudom mondani, hogy végeláthatlan tanulásnak nézel elébe, ha a felsőfok és az anyanyelv határának szintjére akarod felküzdeni magad, folyamtos szókincstanulás hosszú éveken át.
Egyik sem egy sétagalopp, csak akkor van értelme csinálni, ha minden nap tudsz rászánni 1-2 órát. A "Heti 1 óra tanár mellett" + "1 óra háziírás otthon vasárnap"-stratégia mellett is 70 éves leszel mire belejössz. Ha megfogadsz egy jótanácsot: ne abból akarj karriert építeni, hogy elvégzed a sinológiát vagy arabszakot és várod a sültgalambot, járj egy rendes épkézláb szakra (közgáz, műszaki szakok, informatika, orvostudomány, külkereskedelem, stb.) és mellette tanuld az arabot vagy a kínait (vagy természetesen bármely másnyelvet, de főleg az angolt). Egy szimpla nyelvszakkal eléggé kiszolgáltatott vagy (pláne, ha ilyen ritka nyelv), nincsen túl sok igazán jó állásajánlat egyik szakra sem. Ha viszont mérnök, közgazdász vagy informatikus vagy és mellette beszélsz nyelveket, akkor Magyarországon és külföldön is nagyon jó lehetőségeid vannak.
A leírtak természetesen nem feltétlenül vonatkoznak rád, lehet, hogy őstehetség vagy, vagy már amúgy is jó karriered van és csak hobbiból szeretnél egy új nyelvet tanulni. Ami nem vonatkozik rád, azt tedd zárójelbe. ;)
Ha optimista vagy, angolul.
Ha pesszimista, kínaiul.
.
Ha realista vagy, lőni tanulsz...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!