Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség a természetes...

Mi a különbség a természetes és mesterséges nyelvek közt?

Figyelt kérdés
2014. nov. 14. 21:57
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A természetes nyelvek kialakultak a különböző népcsoportok körében az évszázadok, évezredek folyamán, míg a mesterséges nyelveket kreálták, néhány év vagy évtized alatt. Ez utóbbiak három csoportba sorolhatóak: programozási nyelvek, kódnyelvek és emberi nyelvek.


A programozási nyelvek a számítógépekkel történő kommunikáció céljából születtek meg, ilyenek pl. Pascal, Assembly, C különböző verziói, Java, stb.


A kódnyelveket főként háborúk alatt használták, de nem volt ritka a vallási és politikai üzenetek kódolása sem. Ezek lényege, hogy csak a megoldókulcs birtokában lehetett könnyen megfejteni az ilyen nyelven írt üzeneteket, azt viszont gondosan őrizte mind az adó, mind a vevő fél.


Az emberi nyelveket általában két célból hozták létre: az egyik főleg helyi, lokális üzenetváltásra, ezek többnyire zárt körűek, és egy kis csoport tagjainak egymás közötti kommunikációját hivatott szolgálni, hasonlóan a kódnyelvekhez. Ezek általában minimális nyelvtannal és speciális szókinccsel rendelkeznek. A másik cél sokkal prózaibb, világnyelv létrehozása volt a fő cél (ilyen pl. az eszperantó), amelyek ezeddig nem értek el látványos sikereket.


Ezen kívül még egy külön ága van a nyelveknek, amelyek irodalmi célból készültek, általában kitalált szereplők (főleg sci-fi, fantasy regények szereplői) sajátos nyelvezeteként. Ilyen pl. a Tolkien által létrehozott szindarin nyelv is, amelyen a Gyűrűk urában a tündék kommunikáltak egymás között, de ilyesmi a Star Wars regények különböző népcsoportjainak nyelvezete is (pl. Jabba is hutt nyelven szólal meg a történetben, mert fajának hangképző szervei képtelenek emberi nyelvek kiejtésére).

2014. nov. 15. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A természetes és a mesterséges nyelv között a különbség fokozati és nem lényegi . Így mondják.

A természetes nyelv "magától", spontán alakul ki, a mesterséges nyelv valaki(k) tudatos alkotása.De a természetes nyelvekben is vannak mesterséges elemek, gondoljunk a nyelvművelés eredményeire.Pl. a magyar vízesés szó mesterséges eredetű, a nyelvújítás korában kreálták.És a mesterséges nyelvekben is van, lehet természetesség, ha elég sokan és elég sokáig és elég sok mindenre használják, beindul benne a nyelvi fejlődés.Élő nyelvvé válik.Pl.:az eszperantóban létezik a fi- szócska, ami erkölcsi negatív minősítést fejez ki, homo-ember, fihomo-gazember. Eredetileg a fi csak indulatszó volt , " pfúj" jelentésben, a nyelv fejlődésével lett szóképző. Természetes úton, senki nem nem döntötte el, hogy legyen az.

Tehát minden nyelv természetes is, mesterséges is, csak az egyik inkább ilyen, a másik inkább olyan.Hogy mennyire ilyen, mennyire olyan, az a teljes értékűségét nem befolyásolja.

2017. okt. 18. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!