Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mennyire tér el a svájci...

Mennyire tér el a svájci német a stanrad némettől? Miből lehetne megtanulni?

Figyelt kérdés
Elhatároztam, hogy 1-2 év múlva svájcban szeretnék élni/munkát vállalni és emiatt el akarok kedzeni németet tanulni. De úgy tudom, hogy a svájci német nagyon különbözik a Hochdeutsch-tól, így nem tudom mivel lehetne elkezdeni a tanulást. Vannak oktatóanyagok Svájcban használt német dialektusra? Mennyivel nehezebb megtanulni mint az irodalmi németet? Szerintetek melyikkel kellene kezdenem, hogy nem szivassam meg magam?

2014. nov. 11. 08:48
 1/10 anonim ***** válasza:
Kezd a Hochdeutsch-csal, aztán hallgass utána sok svájci beszédet. A kiejtés az, ami elég eltérő.
2014. nov. 11. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

1. Svájcba igen nehéz letepedési engedélyt illetve munkát kapni, nem igazán fogadnak be bárkit, elég szigorúak a feltételek. Szóvan ne éld magad bele, hogy ott fogsz bármikor is élni.


2. A svájci német és a Hochdeutsch igencsak eltérö, még a született németek sem értik kapásból, még akkor sem feltétlen, ha a svájciak " Hochdeutsch"-ot próbálnak beszélni.


3. Elöször tanulj meg igen jól németül, mert anélkül semmi esélyed elbolgodulni. Ha már jól tudsz németül, utána kezdhetsz a svájci dialekttel foglalkozni.

2014. nov. 11. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

"Mennyire tér el a svájci német a stanrad némettől?"


Nagyon erősen.



"Miből lehetne megtanulni?"



Én most egy kereséssel kapásból találtam egy könyvet:


[link]


Valószínűleg Svájcban találsz is tanárt (de szerintem itthon is).



A letelepedéssel kapcsolatban nem tudok tanácsot adni, de a németről tudok mondani egy-két szót. Úgy kell ezt elképzelni, hogy az, hogy mit tekintünk nyelvjárásnak és mit önálló nyelvnek, az igazából sokszor csak politika kérdése. Pl. a szerb és a horvát gyakorlatilag ugyanaz a nyelv, míg a svájci németnek már nem sok köze van a Hochdeutsch-hoz. A német igazából nem is egy nyelv, mert olyan nyelvjárások vannak Németországban, ahol már nem áll fenn a kölcsönös érthetőség. Pl. a fríz hivatalosan is egy külön nyelv. A svájci német pedig van olyan távol a standard némettől, mint mondjuk a holland, úgyhogy minden ok megvan rá, hogy külön nyelvként kezeljük. Teljesen más a szókincse és a nyelvtana is.


Egyedül azért nem tartják a köztudatban (nem a nyelvészek körében) külön nyelvnek, mert nincs írott formája és a hochdeutsch-hoz képest alacsonyabb a presztízse.



"Szerintetek melyikkel kellene kezdenem, hogy nem szivassam meg magam?"



Egyértelműen a hochdeutsch-sal, arra mindenképp szükséged lesz. Svájcban, a német területeken is mindenki által beszélt második anyanyelv a felnémet. Ha az már megvan, akkor kezdd el a schwiizerdütsch-öt tanulni.

2014. nov. 11. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
45%

Ne álmodozz, nem fogsz Svájcban dolgozni. Már elmodták mennyire szigorúak.

Ha lenne lehetöséged akkor is a szakmádtol eltéröen lennél kötelezö egy évet földmüvesnél, kórházban vagy vendéglátásban dolgozni. De ezeket is magadnak kellene megtalálnod mert nem veheted igénybe a Svájci munkaközvetitést. Egyszerüen elutasitanak.

Minden hol, ha találnál is valakit aki munkást keres, az életrajzzal kezdik a munkást szelektálni. Te még nem válatál munkát Svájcban, a 120-on valahány Ezer munkanélküli mellett milyen lehetne az esélyed?!

- A nyelvek

Négy hivatalos nyelv van az országban. Négy nyelvü iskolák, meg négy nyelvü TV adás. Tjszólás majdnem annyi van mint Kanton. Még a tájszólások közt is oda kell figyelni az embernek.

Nem csak úgy van, hogy svájci német = Schiizerdütsch/Buuretütsch. Berndütsch, Basele, Züriitütsch, Appizeller, stb.

mache der kei hoffnig

2014. nov. 13. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Ups! Tájszólás.
2014. nov. 13. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Keves 4.!


Először is köszönöm a bíztatást! El kell hogy keserítselek, de egyáltalán nem izgulok amiatt, hogy nem találnék munkát, a szakmám ugyanis a legfelkapottam amit csak ember manapság végezhet... Referenciáimmal Németországban a nyelvtudás hiánya ellenére is kaptam munkát, a szakma nyelve ugyanis nem gond számomra.


A többiek jótanácsait nagyon köszönöm, mire Svájcba kijutok, addigra már a standard német sem lesz probléma számomra.

2014. nov. 13. 00:24
 7/10 anonim ***** válasza:
45%
Az biztos, hogy van szabad munkahely a szakmádban, csak azt nem adják oda neked.
2014. nov. 13. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nem fogom itt magyarázni a bizonyítványom, de sztem nagyon is tévedsz :) Legfeljebb neked nem adnák oda..
2014. nov. 13. 16:34
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem a te végzetséged gyönyörét ocsárolon, hanem a Svájci szigort probálom neked a kezedbe adni.

Kivánom is, hogy járj szerencsével, és a nyilatkozataimat tiszta szívböl ajanlom útravalónak. Tudván azt, hogy a célod eléréséért rögös utakat leszel kénytelen végig cammogni.

2014. nov. 13. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Keress svájciakat ismerkedős oldalakon,skypoljatok,én angolt gyakoroltam így.


48%-os

te még magyarul sem igen tudsz,te jó ég.

2015. márc. 12. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!