Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyar jövő idő segédigéje...

A magyar jövő idő segédigéje miért pont a fogni?

Figyelt kérdés

A legtöbb segédigébe(idegen nyelvekben is) be lehet magyarázni jelentést a segédigének:

Németben a passzív: Das Buch wird gelesen - A könyv elolvasottá változik.

Angolban egyszerű jelen: Do you read? - Teszed azt, hogy olvasol?

De ennek a magyar fogni-nak elképzelni se tudok egyet sem...


2014. nov. 8. 12:12
 1/4 anonim ***** válasza:
Miben különbözik a változni és a tenni szó a fognitól? Szerintem igazából semmiben.
2014. nov. 8. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy ez a fogni ige egyik alakja?
2014. nov. 8. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 chtt ***** válasza:

Azért ezt a "teszed azt" dolgot szerintem felejtsd el. A "do" kérdésekben és tagadásokban jelentéssel nem bíró segédige. Attól segéd, hogy nem kérdezhetsz és nem tagadhatsz nélküle, csak a segítéségével. (természetesen nem az élő, mindennapi nyelvről beszélek, amely sok nyelvtani "helytelenséget" elbír:)

Akkor a Te logikád szerint a "Have you read this book?" úgy hangzana magyarul, hogy "Birtoklod azt/Van neked az, hogy olvastad ezt a könyvet?", vagy "Birtokoltad azt/Volt neked az, hogy olvasod?" vagy hogy???

Ha a "do" azt jelentené a mondatodban, hogy "tesz", akkor az állító mondat így lenne: I do read - mindig! Márpedig csak kivételes esetben mondjuk így, amikor nyomatékosítani akarjuk a mondandónkat.

2014. nov. 8. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Angolban a 'do' nem azt jelenti xd az csak hangsúlyozza az igét...


De a perfekt 'have/haben' segédigéjének nem tudsz jelentést tulajdonítani szerintem (ugyanígy az olaszban az 'avere'-nek)

2014. nov. 10. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!