Tulajdonképpen az újlatin nyelvek a latin nyelv "utódai"
vagy a latinnak a rokonai?
Figyelt kérdés
2014. okt. 20. 21:10
1/5 anonim válasza:
Utódai, bár nem tudom pontosan mit értesz ez alatt.
Egységes latin nyelv már az ókorban sem létezett. A Római-Birodalomban a népi latin nyelv különböző dialektusait beszélték a Birodalom különböző részein, de még az Itáliai-félszigeten belül is. Az a latin nyelv, amit mi ókori latinként ismerünk az valójában csak egy sztenderdizált irodalmi nyelv volt, amit a művelt emberek, hivatalnokok használtak, de az egyszerű emberek nem ezt beszélték, hanem a vulgáris latin valamelyik dialektusát.
2014. okt. 20. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
2/5 anonim válasza:
Van utódja, és rokona is. Az olasz például az utódja, hiszen Rómában használták a latin nyelvet, aztán kifejlődött az olasz is. Persze hosszú idő alatt. De például a román nyelv csak rokon a latinnal, mivel a rómaiknak volt egy Dacia nevű provinciájuk a mai Románia területén, és az ott élő géta-dákok átvették a latin írást, és a nyelvet. De ez már keverék nyelv. Általában a felszínes kultúrával rendelkező népek vették át a komolyan kulturált népektől a nyelet, írást, civilizációt...
2014. okt. 21. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
3/5 anonim válasza:
Az általunk ismert latin nyelv a gondozott, művelt latin nyelv, a költői, szónoki nyelv. Eredetileg ugyanúgy a latin nyelv részének számított, mint ahogy a ma iskolában tanított magyar nyelv a magyar nyelv része. De vannak nyelvjárásai is a magyar nyelvnek, és a latinnak is voltak nyelvjárásai, amelyeket közös néven népi latinnak nevezik. A művelt latin valószínűleg a római nyelvjárásból származott, de egy-két évszázad után már elkülönült attól.
2014. okt. 21. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
4/5 anonim válasza:
Kicsit pontosítanék kettes válaszán.
A román ugyanúgy utódja a vulgáris latinnak, mint az olasz, spanyol, portugál, francia stb.
A latin rokonai rég kihaltak, közéjük tartozott az umber, szamnisz, oszk stb.
Tágabban véve a latinnak rokona volt a kor összes indoeurópai nyelve, így a koiné görög, gót, gall nyelvek stb.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!