Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A lovárit kik és hol beszélik?

A lovárit kik és hol beszélik?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a cigányok, de mégis hol és hányan?

Mert lovári cigány népcsoport nincs, ráadásul van még sok más cigány nyelv is.


Akkor mégis kik beszélik ezt? Hol lehet használni? Mert a cigányság nagy része nem is beszéli.


Milyen cigány nyelvek vannak még? (a beáson kívül)



2014. szept. 12. 15:24
 1/1 Gohan-san ***** válasza:
100%

Nagyon jók a kérdéseid, kedves kérdező, nagyon rövid leszek, mert 1-1 kérdésedről tonnányi irodalom létezik, amelyek részletesen tárgyalják a témát:


Egy cigány nyelv van, és nincs több, ez a romani nyelv. A lovári nem nyelv, hanem egy nyelvjárás, amely a romani nyelv (amely cigány nyelvként is ismeretes) nyelvjárása több más hasonszőrű nyelvjárással együtt. Némelyik a lovárihoz közel áll, némelyik egész távol, de ettől még ez egy nyelv, a kölcsönös érthetőség általában megvan, a közeli nyelvjárások között kb. 99%-os. Hogy pontosan hányan beszélik, ezt nem tudjuk. Ennek az egyik oka az, hogy a statisztikusok sok hibát ejtettek a különböző kutatások során, illetve sokan nem vallják be, ráadásul van aki érti, de nem beszéli stb. így sok-sok kategória létezik, amelyeket nem tudunk besorolni egyértelműen. A romani nyelvet tehát a cigányok (és cigányul megtanult nem cigányok) elsősorban Európában beszélik, főként közép- és kelet-Európában. A wikipedia körülbelül 3 millió beszélőről ír, könnyen lehet, hogy ennyi, de az is lehet, hogy nagyságrendekkel eltér ettől a valós szám (pl. 2-6).


Használni bárhol lehet, a cigányokkal való kommunikáció során (feltéve ha olyan cigányokkal akarunk beszélni, akik értenek cigányul). Magyarországon három nagyobb csoport van (még néhány kisebb mellett):


1) kárpáti cigányok, más néven romungrók - a 99%-uk mára nem beszéli a nyelvet, de más országokban, pl. Szlovákiában viszont igen


2) oláh cigányok - jelentős részük a mai napig beszéli a romani nyelv valamelyik dialektusát


3) beások - akik ugyebár egy nyelvújítás előtti erdélyi-bánáti román népnyelvet beszélnek, amit bár felénk szokás cigánynak is nevezni (sőt, ők is így nevezik gyakran magyarul), de ez ettől még egy román nyelvi variáns és semmi köze a romani (cigány) nyelvhez.


A romani nyelvnek körülbelül 100-150 dialektusa lehet, Magyarországon ez kb. 5-6, mindenki tökéletesen érti a másikat (feltéve ha tényleg jól tud).


Üdv! u.i.: Ha van kérdésed, jöhet nyugodtan :)

2014. okt. 31. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!