Itt bemondó "idős"-nek mondja, de én úgy tudtam, az "idősebb"-et jelent.
Az egész procedúra érdekelne, hogy hogyan kerülhet a név elé az id. jelző? Ez hivatalos név? Ha valakinek az apjának a neve id.-vel kezdődik, akkor az a valaki is kaphatja ugyanazt a jelzőt, hogy id.?
"Az egész procedúra érdekelne, hogy hogyan kerülhet a név elé az id. jelző? Ez hivatalos név? "
Nem, ez nem hivatalos név. Iratokban nem szerepel. Postai címzésnél lehet jelentősége.
Az meg, hogy idős, idősebb, idősb, teljesen opcionális. Rövidítve ugyanaz.
2014. máj. 5. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
2/5 anonim válasza:
Amúgy könnyen belátható, hogy az id. és ifj. előtag használata csak informális jellegű. Akkor van értelme, ha más adatok nem állnak rendelkezésre a személyek megkülönböztetésére. Hivatalos iratokban és nyilvántartásokban az elsődleges megkülönböztetéshez használt adatok az anyja neve, születés ideje, születés helye. Ezek alapján nem szükséges az id. és ifj. használata. Ellenben ha postacímünket adjuk meg valakinek, és ketten élünk ugyanott ugyanolyan néven, akkor indokolt a megkülönböztetés. Tehát ha más adatot nem osztunk meg magunkról, mert a helyzet nem indokolja.
2014. máj. 5. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
3/5 anonim válasza:
Csak akkor kell ez, ha két ugyanolyan nevű ember van,
az egyik idősebb, a másik ifjabb (valahogy nem árt
őket megkülönböztetni)
2014. máj. 5. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
4/5 anonim válasza:
Pl. festőknél láttam már ilyet -
Hogy ne keverjék össze a kettőt, ha ugyanaz a nevük
2014. máj. 5. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
5/5 anonim válasza:
Régebben gyakori volt, hogy a legidősebb fiú az apja keresztnevét kapta. Így ugyanabban a családban két azonos név van, ezt a közösség az ifjú (ifj.) és idős (id.) jelzővel különböztette meg. Értelemszerűen ifjú Gipsz Jakab volt a fiú, és id. Gipsz Jakab az apa. Egy település közössége mindig megkülönböztet valamilyen jelzővel, hiszen erre naponta többször is szükség lehet. Ez a használat így közismert, ezért (annak idején) átvette a posta is, a közigazgatás is. Mára ez kevéssé van így, ezért kiveszőben van, főleg faluhelyen él ég.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!