A magyar miért nem külónbözteti meg a nemeket?
Egyértelmű, hogy a nyelvtani nemekre gondolt a kérdező.
Röviden, annyi a válasz, hogy amiért a magyar nyelv ősében sem volt nyelvtani nem, ezrét a magyarban sincs. Az újlatin nyelvek ősében, a latinban volt nyelvtani nem, ezért az újlatin nyelvekben is van. Az idő során persze megváltozhat a nyelv szerkezete, így a nyelvtani nemek is kialakulhatnak vagy eltűnhetnek, akármi is volt előtte. Nehéz megmondani, miért nem alakult ki mégis a nyelvtani nem a magyarban. De pl. az angolban egész jól eltűnt már, bár a személyes névmás megkülönbözteti őket, de csak személyek esetében, a természetes nemnek megfelelően. Még az angolban elvétve előfordul, pl. a hajók nőneműek lehetnek.
Jobb lenne, ha lenne nyelvtani nem? Bár lehet előnye is, de több lenne a hátránya. Az előnye pl. a németben, hogy ha különböző nemű szavak fordulnak elő egymás után, akkor könnyedén visszautalhatunk a megfelelőre egyetlen névmással, míg pl. a magyarban ez a visszautalás bonyolultabb. Persze ehhez az is kell, hogy a német mondatban az adott főnevek különböző neműek legyenek, így szerencsés csak a dolog.
Mi is a nyelvtani nem? Nem is igazán nem ez, hanem bizonyos csoportokba sorolhatók be a főnevek a ragozásuk alapján, ezeket nevezhetjük nemnek is, és ideális esetben az azonos természetes nemű főnevek ugyanabba a csoportba tartoznak. A magyarban is lehet csoportosítani a főneveket aszerint, hogy melyiket hogyan ragozzuk, csak ezeket a csoportokat nem nevezzük nyelvtani nemnek. Pl. a mély- és magas hangrendű főnevek más-más ragokat kapnak, így két "nemről" már rögtön lehetne is beszélni.
Úgy tudom, a finnugor (uráli) és az altáji nyelvekben nincs nyelvtani nem, így pl. a törökben sincs, viszont ott is a hangrend határozza meg, milyen ragokat kap a főnév. Ezen felbuzdulva néhányan rögtön rá is mondták, hogy a magyar és a török rokon nyelvek, pedig a nyelvrokonság nem ez alapján dönthető el.
"Nehéz megmondani, miért nem alakult ki mégis a nyelvtani nem a magyarban."
Számomra inkább az rejtély, hogy miért alakult ki az indoeurópai ősnyelvben, és más, ettől független nyelvekben (szuahéli). Fura, de olyan, mintha a nyelvek nem tudnának meglenni a főnevek kategorizálása nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!