Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Nektek mi volt a legnagyobb...

Nektek mi volt a legnagyobb nyelvtani hibátok régen? Esetleg mostani nyelvtani kérdésetek lenne?

Figyelt kérdés

Témaötlet kellene az alábbi linken elérhető "Heti nyelvtan" témához.

[link]



2013. dec. 9. 12:49
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Hiába általános iskolában a fejembe verték, utána mégis sokáig egybeírás és különírás problémáim voltak. Nem is igazán az igekötőkkel, hanem szimplán köznapi szavakkal.

Természetesen a másik nagy hiba az az írásjelek (nem) megfelelő használata. Én sokszor úgy érzem, hogy túl sok vesszőt használok például.

Amit viszont helyesen megtanultam és sosem volt bajom vele, az a "j" és "ly" használata. Viszont az olyan téma, amit hosszasan lehet taglalni.

Aztán lehet írni arról, hogy számokat hogyan is kell pontosan kötőjellel toldalékolni.

Illetve, ami már-már nyelvészeti vita, hogy akkor mi a helyes magyar szórend, hisz a toldalékolás egyértelműsége miatt gyakran a szavak felcserélésével is értelmes mondatot kaphatunk. Így, lehetne taglalni, hogy "Van-e kötött szórend vagy nincs?".

2013. dec. 9. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
mindenki elront néha alapvetően hibákat,nincs ezzel gond....
2013. dec. 9. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ikes igés ragozása. A mai napig nem értem 100 %-ig, hogy hogy kell. Mert elvileg szép, kulturált beszédben E/1-ben az 'eszik' az 'eszem', de akkor ha azt mondom, hogy 'eszem valamit' vajon helyes? Inkább 'eszek valamit', nem?
2013. dec. 9. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

#3

Alanyi és tárgyas ragozás.

[link]

A legalján tér ki az ikes igékre.

2013. dec. 9. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Fhu, köszi, most már értem:)
2013. dec. 9. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nekem az, hogy mikor kell "nem csak"-ot és mikor "nemcsak"-ot írni. Ezt sosem tudom "megérezni", még, ha elméletben tudom (sejtem) is.
2013. dec. 9. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Földrajzi nevek. A legnagyobb gyengéim a mai napig. Egyszerűen nem tudom leírni őket, nem tudom, hova kell kötőjel, mit írunk kisbetűvel, ha melléknévvé alakítjuk, akkor mit írunk kisbetűvel, meg ilyenek.


Kötőjel használatát nem igazán értettem, úgy sehol.

Például, hogy "közép-és kisnemesség, vagy közép és-kisnemesség, vagy mi... Pedig jó helyesíró vagyok, de az ilyeneken azért megakad a szemem - és az agyam is :D.

2013. dec. 11. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Iskolas koromban eleg jo voltam nyelvtanbol.(Az altalanos iskolai tanarnönk hozzaallasanak sok köszönhetö!) Tiszta, felre nem erthetö, megjegyezhetö - szerettem is. A gyakori helyesirasi valtozasokat is jol követtem, iskola utan viszont mar nem. Gyakran valtoztatjak a földrajzi nevek, kötöjelek hasznalatat, es az emberek többsege megragad az altala tanult hasznalatban, ill. sokan nem is annyira tanultak meg, igy iskola utan a munkam reven mar mindenfele hasznalattal talalkoztam, igy gyakrabban elbizonytalanodtam. Leginkabb talan akkor lepödtem meg, amikor kötöjelet lattam a betüvel kiirt szamnal, mivel ezt olyan irta, akiröl tudtam, ketsegkivül megvaltozott ez a szabaly is.


Gyakori nyelvtani hibak, amik eszembe jutottak most: higgy - higyj, tellik - telik.

2014. febr. 7. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
7: A kötőjelet mindig azután a szó után teszed, ahová a toldalék is illik. Példáddal élve: közép- és kisnemesség a helyes, hiszen ezt úgy is írhatod, hogy középnemesség és kisnemesség.
2014. márc. 7. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!