Érdemes az angol nyelvbe időd energiát fektetni és több összefüggő dolgot ezzel kapcsolatban tanulni?
ha nem is angoltanárként vagy tolmácsként, de mindenképpen hasznos.
nem egy olyan embert ismerek/ismertem, akiknek konkrét végzettsége nem volt oda, ahova elhelyezkedett. de mivel vágta a nyelvet nagyon jó állása lett, és később beletanult a dolgokba.
Azt tanuld amit szeretsz és ami jól megy. "Jövőt alapozni" ilyen módon kell. Ha valamit nem csinálsz szívesen a szabad idődben is (vagy kizártnak tartod, hogy meg tudnád idővel szeretni), abból nem lesz karrier.
(Nem kell hogy tudd előre hogy mi az összes lehetőség és abból mi fog menni, de azt biztosan érzed hogy mi az, amit utálsz és amitől menekülési kényszer fog el.)
Egyébként a nyelv egyike azoknak a dolgoknak amit akkor is érdemes tudni hogy konkrétan az lenne a fő szakterületed. Tehát igen, tanulj nyelveket.
Valami jó érvet akarsz...Hát kezdetnek, angoltudás nélkül nem tudod az internetet sem rendesen használni. A GYIK es kérdések felére fenn van a válasz a neten, sokszor teljes szakcikkek, tanulmányok is, csak nem tudja a kérdező elolvasni. Magyar nyelven soha az életben nem lesz fenn annyi anyag, amit angolul megtalálhatsz.
Tanár/tolmács: ezeket nem tudom megítélni. A rossz hír hogy nagy a kínálat, van verseny. A jó hír hogy nagyobb a kereslet is, míg egy egzotikus nyelvvel talán többbet érsz de nehezebb is tanítványt találni, míg angoltanárként ha nem vagy béna előbb utóbb ki tudsz gondolom építeni egy klientúrát.
(A tolmácsok élete tőlem távol áll, nem tudok hozzászólni.)
Azt is érdemes megemlíteni, hogy a legtöbb esetben nem vagy hátrányban, ha nem tudsz valamilyen nyelvet, de az angol annyira alap sokszor az életben, hogy igenis lehetsz - kicsit igazságtalanul - mellőzve, csak mert nem beszéled.
Nyelvcentrikus szakmáktól eltávolodva: engem a jelenlegi munkahelyemen (multinacionális cég) szinte kizárólag az angol tudás miatt vettek fel. Pedig nem volt semmilyen egyéb szaktudásom se diplomám ami előnyt jelentett volna a pályázásnál. De mivel több országban is vannak telephelyeik és az angol a cégen belül a közvetítő nyelv, fontosabb volt hogy a kommunikációval ne legyenek problémák mint hogy a többi szaktudást később szerzi-e meg, akit felvesznek.
De megint csak mondom, ez több nyelvre is igaz. De tanulj nyelveket, mindenképpen, és magas szinten. És igen, megéri.
# Vree-nek igaza van.
Az angol ma már annyira alap, hogy nem azt kérdezik már tőled, hogy tudsz-e angolul, hanem hogy milyen nyelven tudsz még az angolon kívül.
Azért, mert manapság szinte mindenki tanul nyelveket, az iskolákban is alaptantárgy, a többség jár magántanárhoz, tehát a nyelvtudás már felér a számtantudással, az írással és az olvasással, mert hasonlóan nélkülözhetetlen és alapelvárás a mai világban.
Ilyen szempontból tehát, nem is kérdés , hogy érdemes-e az angol nyelvbe vagy egyéb idegen nyelvbe energiát fektetni, mert ha ennek az elsajátítása hiányzik, az garantáltan rossz üzlet és ez magától értetődően veszteséggel jár.
A tanári/tolmácsi szakma már más kérdés. Jelenleg nem tartozik a jól kereső állások közé egyik sem és másik sem, de persze itt is van több változat. Egy gimnáziumi tanár például, aki bevállal magánórákat is iskola után, az jelentősen jobban keres, mint egy olyan tanár, aki csak az iskolában tanít, valamint egy felsőbb és jól szituáltabb kategóriát képez az egyetemi tanári szint is.
A tolmácsok általában csak kiegészítő munkaként végzik ezt a szakmát, mondjuk itt is 1000-ből 1-nek épp mázlija van egy olyan céghez kerülni, ahol többet keres az átlagnál , de alapvetően senki nem alapozza egy ilyen szakmára a jövőjét.
"Érdemes az angol nyelvbe időd energiát fektetni és több összefüggő dolgot ezzel kapcsolatban tanulni?"
Mindenképpen érdemes. Angoltudás nélkül ma már az ember félanalfabétának számít. Bárhova utazol külföldre, elengedhetetlen a kommunikációhoz, bármilyen munkahelyen, ahol külföldiekkel kapcsolatba kerülsz, szintén. És, ahogy előttem is írták, akkor is, ha valamiben kutatni, olvasni szeretnél.
"Erre alapozni a jövőt akár tanárként, akár tolmácsként."
Ez már egy más kérdés. A nyelv alapesetben nem cél, hanem eszköz, de ha van ilyen ambíciód, akkor természetesen rád más vonatkozik. Persze kérdés, mit értesz azon, hogy érdemes-e. Mármint arra gondolsz, hogy fogsz-e ezzel milliókat keresni? Ebben az esetben a válasz: nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!