Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Horváttal mennyire érthető a...

Horváttal mennyire érthető a szlovén?

Figyelt kérdés
Nagy az eltérés a szlovén, és a horvát között?

2013. aug. 12. 22:47
 1/6 A kérdező kommentje:
(És a horváttal a montenegrói?)
2013. aug. 12. 22:48
 2/6 anonim ***** válasza:

A montenegrói az lényegében szerb, a szerb és horvát közt pedig nincs óriási különbség.

De amennyire tudom a szlovén elég más.

2013. aug. 13. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A montenegrói az gyakorlatilag szerb, ami 95%-ban megegyezik a horváttal. A szlovén picit más, de meg lehet érteni horvát tudással. Még az oroszt is.
2013. aug. 13. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen más. Az igazat megvallva, a szlovén nem is délszláv nyelv. De mindenekelőtt egy kis történelem:

Az első nyugati szláv "államiság" a Romai Birodalom zétesését követően jött létre, és magábafoglalta Csehországot, a mai Nyugat-Szlovákiát, a dunántúlunkat, alsó és felső ausztriát, burgenlandot, karintiát, stájerországot, saltzburgot és a mai Szlovéniát. A kezdetleges "államiság teljes területés csakis nyugati szlávok éltek. Így csehmorva telepesek népesítették be a mai Ausztriát (tirolon kívül) és szlovéniát. Ám nemsoká' az egészet elfoglalta a frank, majd a németrómai birodalom. Az ausztriai szlávok lecserélték nyelvüket a németre, és megalakították az osztrák nemzetet. De délen ottmaradtak a szlovének, akik szláv nyelvűek maradtak, de ettől kezdve minden kapcsolatuk megszűnt a csehmorva nyelvvel. A szlovln nyelv teljesen külön fejlődött: érték német, olasz, rétoromán, magyar, horvát, szerb és török hatások, míg a cseh, morva és szlovák nyelveket elsősorban német, magyar, lengyel, orosz, jiddis, és egymás hatásai alakították olyanná, amilyenné. A délszlávok jóval később a 7. szadban érkeztek, akik befolyásukkal még inkább eltávolították a szlovén nyelvet közeli rokonaiktól.

Ma az a helyzet, hogy a szlovén külön lingvisztikai kategóriát alkot a szláv nyelcsaládon belül, a keleti-, nyugati- és délszláv nyelvek mellett. Ma már jóformán semmiféle kölcsönös érthetőség nincs sem a szerbhorvát, sem a cseh és semmilyen más szláv nyelvvel.

2013. nov. 27. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Én ezt azért cáfolnám kedves #4!


Szlovént tanulok: ha szerbül, vagy horvátul beszélnek mellettem, akkor nagyjából értem miről van szó.

2013. dec. 27. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

5, én meg téged cáfolnálak.

Én egyik szülőm révén, aki szlovén, szinte hibátlanul beszélem a nyelvet, álmodok is a nyelven és elég sok átvitt értelmes is ismerek.

Nos, a horvátokkal és a szerbekkel hatalmas bajban vagyok, haa felét megértem annak, amit mondanak, akkor örülök.

Akkor ez egy második nyelvként horvátot tanulónak szerinted mennyire menne?

2019. júl. 16. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!