Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A "kell legyen" miért szorítja...

Granulátum kérdése:

A "kell legyen" miért szorítja ki a "kell, hogy legyen" és a "kell lennie" alakokat?

Figyelt kérdés
Nekem semmi bajom a székelységgel, de ne hozzák már át a dialektusukat. Mármint hivatalos közegbe, mondjuk az újságírásba.

2013. febr. 15. 10:14
1 2
 11/11 BringaManó ***** válasza:

1) Ha így beszélnek a magyarok, akkor az is magyarul van. Ha valakinek nem tetszik, az sem baj, ez szíve joga, csak ne bélyegezze helytelennek, magyartalannak mások anyanyelvváltozatát. Lehet nyelvművelő jelleggel elmondani az érdeklődőknek, hogy szerinted mi szép, mi nem szép (#1), téged mi idegesít, mi nyugtat meg, ez rendben van. Ha valakinek adnak a szavára, az nem baj (sőt), és nyugodtan adjon tanácsot öltözködésben, sminkelésben, zenehallgatásban, festészetben, nyelvhasználatban – nincs ezzel semmi gond, amíg nincs ráerőszakolva olyanokra, akik nem kíváncsiak rá.


2) Ha valamit kiszorít valami más, akkor az azért van, mert a beszélőknek jobban bejön valamilyen okból. A Halotti beszéd nyelvétől (meg a még régebbi nyelvállapotoktól) ugyanilyen folyamatokon át jutottunk el a mostani nyelvünkig, és ez továbbra is így fog történni, "amíg világ a világ": az új generációk mindig egy kicsit máshogy fognak beszélni, mint az elődeik.


3) A #6 teljes tévedésben van...

Azt írja: "Ami nem helyes nyelvtanilag és mondattanilag, azon nincs mit magyarázni." Ez igaz is, csak az a gond, hogy hogy került ez a mondat ez alá a kérdés alá?...

Ugyanis azt, hogy mi helyes nyelvtanilag és mondattanilag, abból tudjuk leszűrni, hogy megfigyeljük az anyanyelvi beszélőket, és ahogy ők beszélnek, az a helyes. Gondolom, az senki számára nem vitás, hogy a kérdésben lévő háromféle formát egyaránt sokan használják – tehát mindegyik "helyes" magyarul.

Olyat például tudtommal senki nem mondana, hogy "kellik, hogy legyen", ezért ez valóban helytelen, így nem beszélünk, ha ilyet hallunk, akkor tudjuk, hogy vagy nyelvbotlás, vagy "töri a magyart" az illető. A fenti háromtól viszont szemünk sem rebben, nem gondoljuk, hogy nem magyar anyanyelvű az illető, legfeljebb elkönyveljük, hogy valamilyen, a miénktől eltérő nyelvváltozatot beszél (akár valami tájegységre jellemző formát), és kész, nincs azzal semmi baj, az is magyar nyelv.


Ha tudsz más igazodási pontot, amely alapján egyértelműen megmondható, hogy mi "helyes", és mi nem, kérlek, oszd meg velem!

Az irodalom erre nem jó, abban nagyon sokféle magyar nyelv van (még sokkal többféle is, mint amennyit jelenleg használunk). Egyéb? Valami "hivatalos", "központi" útmutatás? Segíts!

2023. okt. 23. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!