Egy olyan magyar embernek aki egy szót sem ért angolul mennyi időbe telne megtanulnia a nyelvet kint Angliában?
Az olyan ember elöször éhenhal, még mielött esélye lenne a nyelvet valamennyire is megtanulni.
Nulláról alapszintre legalább 1-2 év kell.
Fél év alatt már egész jól lehet kommunikálni, ha komolyan veszi a kinti nyelvtanulást, egész nap kommunikál, nem vonul el a szoba magányába Skype-olni, magyar tévét nézni, nem futamodik meg az angolokkal folytatandó beszélgetések elől, stb., hanem tényleg minden idejét angolokkal tölti. Ha nem ilyen kitartó, akkor több idő.
Nem értek egyet a 2-es válaszolóval. Itthon elég nagy hülyeségeket tanítanak angolból, csomó Hunglish baromságot, meg túllihegik az igeidőket, belénk nevelik a hibáktól való indokolatlan félelmet, gátlásokat, szótárnyalást, úgyhogy még előny is lehet, ha semmit nem tud angolul a delikvens, legalább nem kell téves berögződéseket, szokásokat levetkőznie, hanem tiszta lappal indulhat. Viszont ez esetben valakinek kint segítenie kell (pl. kinti rokon) emberünket, míg nem tanul meg angolul és nem talál munkát.
Nekem van kint ismerősön Ausztráliában, cirka 40 éve. Szinte semmit nem tud angolul, alapfokot nem üti meg. Magyar negyedben él, magyar tévét néznek, magyarnak dolgozik, családjával magyarul beszél, még a boltok is magyar kiírásosak, boltos is magyar. Így nem csoda, hogy nem akart megtanulni, nem törte magát, a kényelmes utat választotta. Bár legutóbb panaszkodott, hogy mostanában angolozik, mert egyre nehezebb megélni és jobb pénzt keresne, ha ausztrálnak dolgozna. Ilyen szélsőséges példák is vannak.
Attól függ, mit értesz nyelvtanulás alatt.
Valószínűleg sok embertől hallottad már, hogy kiment valahova és megtanulta a nyelvet. Ez nem igaz. Egy ott élő valószínűleg nem értene egyet vele. Aki így megy ki, mondván, hogy "majd ott rámragad", az rendesen nem tanul meg. Nem azt mondom, hogy nem érteti meg magát. Mindenki felszed valamilyen nyelvtudást, helyi szlenget, de HELYESEN, nyelvtani szabályokat betartva, tárgyalóképesen így nem lehet megtanulni. Csak kisgyerekek képesek rá. Akinek ez a célja, annak le kell ülnie egy nyelvkönyvvel, be kell ülnie egy nyelvtanfolyamra, és tanulni kell, meg kell értenie a szabályokat és be kell gyakorolnia őket. Anélkül csak törni fogja a nyelvet, rakosgatni fogja egymás után a szavakat.
2-es válaszoló vagyok
5-ös: ez most saját tapasztalat? Mert az én ismerőseim tapasztalata más, ők szépen megtanulták a nyelvet kint, pedig nem voltak kisgyerekek, anyanyelvi szintet elérték. Nem szaroztak nyelvtankönyvekkel és ragozással, nyelvtanfolyamra sem jártak. Úgy beszélnek, hogy az anyanyelvi beszélők csak nagyon nehezen vagy elég sokára vágják le, hogy ők mégse anyanyelviek.
Ezt az egész nyelvhelyességet, nyelvvizsgadolgot túllihegik itthon és elhitetik az emberekkel, hogy csak így lehet nyelvet tanulni. Pedig pont, hogy így nem lehet megtanulni, mert amit nálunk tanítanak, az nem idegen nyelv, hanem idegen nyelvi nyelvészet, a nyelvRŐL tanítanak, nem a nyelvET tanítják. A kintieket nem érdekli, hogy helyesen beszélsz-e, betartod-e a nyelvtant, szórendet, van-e felsőfokúd, le sem szarják, ha nem érteted meg magad. Ha meg megérteted magad, akkor meg azért tesznek az esetleges hibákra.
"5-ös: ez most saját tapasztalat? Mert az én ismerőseim tapasztalata más, ők szépen megtanulták a nyelvet kint, pedig nem voltak kisgyerekek, anyanyelvi szintet elérték."
Nanananana!Álljunk már meg egy pillanatra! És ezt ki állapította meg? Csak nem azt mondta egyszer egy anyanyelvi beszélő, hogy "egész úgy beszéltek, mint egy anyanyelvi". Vagy esetleg ők maguk érzik így?
Nagyon szeretném látni, milyen is az az anyanyelvi szint. Ez egy olyan fogalom, amit ma már mindenki a szájára vesz, mert fogalma sincs, valójában milyen magas szintet jelent. Nagyon szorgalmas tanulónak és/vagy nyelvzseninek kell lenni ahhoz, hogy valaki valódi anyanyelvi szintet érjen el. Szerintem egy bizonyos kor felett nem is lehet.
Nem tudom, ki állította ezt, és nem ismerem az ismerőseid történetét, de érdemes lenne megkérdezni egy anyanyelvi nyelvtanárt, hogy mit gondol erről...
"Nem szaroztak nyelvtankönyvekkel és ragozással, nyelvtanfolyamra sem jártak. Úgy beszélnek, hogy az anyanyelvi beszélők csak nagyon nehezen vagy elég sokára vágják le, hogy ők mégse anyanyelviek."
És ezt ők maguk mondták (mármint az anyanyelviek)?
"Ezt az egész nyelvhelyességet, nyelvvizsgadolgot túllihegik itthon és elhitetik az emberekkel, hogy csak így lehet nyelvet tanulni. Pedig pont, hogy így nem lehet megtanulni, mert amit nálunk tanítanak, az nem idegen nyelv, hanem idegen nyelvi nyelvészet, a nyelvRŐL tanítanak, nem a nyelvET tanítják."
Pedig pont, hogy így lehet megtanulni. Mármint helyesen. Ha persze neked elég egy köznapi zsargon, akkor remekül működik az, hogy "valami majd rámragad", de ha azt akarod, hogy helyes nyelvtudásod legyen, akkor bele kell menni a részletekbe és szabályokba.
Amúgy amit a nyelvtanításról összehordasz, az meg egyszerűen nem igaz. Itthon a nyelvtanítás úgy működik, hogy megtanítják a szabályokat, megtanítják a szókincset, és példákon keresztül begyakoroltatják. Ezt mindenütt így csinálják. Az egyetlen gyengesége a rendszernek, hogy túl nagyok a csoportok és túl kicsi az óraszám.
Vagy szerinted hogy kellene tanítani?
Vannak persze olyan dolgok, amit még a helyiek sem tudnak pontosan. Mi is csomószor eltévesztjük az alanyi és tárgyas ragozást. De olyat már mondjuk nem mondunk, hogy "fejezd abba". Ahhoz, hogy valaki megengedhesse magának, hogy elkövesse azokat a hanyagságokat, amiket az anyanyelvi beszélők is, előbb meg kell tanulni hozzá a HELYES nyelvhasználatot. Csak akkor fog ugyanis autentikusnak tűnni, mivel akármilyen hibát nem lehet elkövetni.
"A kintieket nem érdekli, hogy helyesen beszélsz-e, betartod-e a nyelvtant, szórendet, van-e felsőfokúd, le sem szarják, ha nem érteted meg magad. Ha meg megérteted magad, akkor meg azért tesznek az esetleges hibákra."
Ja, hogy ez az elvárás? Nekem úgy tűnik, hogy itt ellentmondasz az első érvednek...
Amúgy valóban nem érdekli őket... a köznapi életben. Egy üzleti tárgyaláson azért már nem szerencsés. Sem bármilyen komolyabb helyzetben. De azt azért gondolom te is belátod, hogy ezzel a mentalitással mindig is tudni fogják, hogy külföldi vagy... megértetni megértetheti magát az ember mutogatással is. Ha bemész valahova és rámutatsz egy péksütire és mutatod az kezeden, hogy mennyit kérsz, a pénztáros meg rámutat a kijelzőre, ami mutatja az árat, azzal is megértetted magad. A nyelvtan, szórend és más elemek ahhoz kellenek, hogy helyesen beszélj. Mi is megértünk egy olyan magyart, aki töri a nyelvet, nem fogjuk megállítani a mondatai közepén, hogy "ácsi, ezt nem így mondjuk", mert ez egyszerűen bunkóság. Ez persze mindenhol így működik. De attól, hogy nem mondja meg a külföldi neked, hogy nem helyesen beszélsz, az nem azt jelenti, hogy "anyanyelvi szinten" tudsz...
Én MO-on tanultam idegen nyelvet, érettségiztem belöle, és késöbb abba az országba kerültem ki, itt élek kb 20 éve.
Ennek ellenére nem állitom, hogy anyanyelvi szinten beszélem a nyelvet, mégha a hétköznapokban külön gondolkodás nélkül tudok is beszélgetni emberekkel (azaz nem kell sem szavakat keresgélnem, sem alapvetö nyelvtani szabályokon törni a fejem), gyakorlatilag mindenféle hivatalos ügyet el tudok intézni gyorsan és egyszerüen, munkahelyen is probléma nélkül tudok mindent végezni, de ennek ellenére minden született idevalósi észreveszi, hogy nem ez az anyanyelvem.
Szóval aki 1-5 év után bejelenti, hogy anyanyelvi szinten beszél egy idegen nyelvet, az annyira rosszul tudja, hogy nem veszi észre azokat a hibákat, amiket elkövet, az odavalósiak meg udvariasabbak annál, hogy az orra alá dörgöljék.
Az meg, hogy megértik az ottaniak - persze, márcsak azért is, mert idöközben rengeteg a külföldi, és az ott élök megtanulták megérteni azokat, akik akármilyen nagyon is törik a nyelvet.
(MO-on a legtöbben legfeljebb kicsúfolnák azt, aki nem jól beszél, Nyugaton az emberek ennél érettebbek és inkább segiteni akarnak.)
De ha én úgy irnék magyarul, mint az "anyanyevi szinten beszélö" magyarok külföldiük, akkor igencsak furcsán néznének a legtöbben.
Pl a kérdés ilyesmi lenne:
Egy ember magyarul, angolul szót nem, idöben lenne mennyi nyelvül beszél Anglia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!