Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A rovásírás az írásfejlődés...

A rovásírás az írásfejlődés melyik szintjén áll? Van olyan fejlett, mint a latin, az arab, a cirill és a többi ma is használatban lévő nyelvek?

Figyelt kérdés

2012. nov. 1. 11:40
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

igen, de ligatúrát latinban is ki lehet alakítani, pl az et is ilyen. a magyarban is voltak ilyen jellemzően egymás mellé kerülő szavak.

ugyanakkor egy ligatúra nem feltétlenül egyértelmű mindig, ritkán használták, kivéve ha elég egyértelmű volt ahhoz, hogy érthető legyen.


de ezek nem jelentenek semmilyen "szintet".

2012. nov. 1. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Kaposvár a legjobb ***** válasza:
100%

Érdekes és fontos kérdés.

A rovás azonos fejlettségű a latin betűs írással, hiszen mindent, amit latin betűkkel le lehet írni, azt rovással is le lehet.

Sajnos vannak kisebb csoportok, melyek magukat ,,hagyományőrzőnek'' mondják, és a hagyományőrzés rossz értelmezéséből kiindulva nem ismerik el a rovás írásfejlődését, és csak azt a változatát ismerik el, melyet kb. a középkorban használtunk. Ez a változat valóban nem annyira fejlett (bár nem sokkal van elmaradva), mint a mai.

Azonban szerencsére ma már létezik és egyre elterjedtebb a rovás modern változata, ami teljesen egyenértékű bármely más ,,fejlett'' írásmóddal.

Egyetlen dolog hiányzik még: a világ összes számítógépén való megjeleníthetőség. Ehhez az Unicode-szabvány részévé kellene válnia a rovásnak. Ez folyamatban is van, csak sajnos az előbbiekben említett ál-,,hagyományőrzők'' hátráltatják a folyamatot.

De ami késik, nem múlik!

2012. nov. 11. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 CsutakF válasza:

Ha a hieroglifákat és a (kínai/japán) ideogrammákat fejletlennek tekintjük a betűírással szemben, akkor fejlett.


Az arabnál és a hébernél fejlettebb, mert a magánhangzókat is jelöli. A cirillnél és a latinnál is fejlettebb, mert minden kiejtett hangra létezik önálló rovásbetű. (Nem úgy kell összebarkácsolni két betűből, pl. ch, cs, orosz "gy"=d+lágyítójel)


Kezdetben a rovás is csak mássalhangzókat tartalmazott, aztán kibővült a magas és mély hangrendű mássalhangzókkal (aK, eK, aS, eS, stb.). Később önálló magánhangzó betűk kerültek a rovás ABC-be. Végül megalkották ezek hosszú változatait is.


Jelenleg vita folyik pár mássalhangzóról, amik a beszélt nyelvben léteznek (pl. dzs, x), hogy ezek önálló betűt kapjanak-e, vagy betű-összetételként írják őket. (próbáld kiejteni: mákszem, taxi vagy lúdzsír, dzsungel; érezni fogod, hogy k+sz <> x és d+zs <> dzs)

[link]

2013. júl. 28. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!