Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Segítene valaki románból?...

Segítene valaki románból? Nekem ez nem világos. Hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Ce faci?= Mit csinálsz? Ugye?

Cum est?=Hogy vagy? Vagy nem?

Tanulok egy idelye a leendő családtagok és párom barátai miatt, de ezt nem értem. Szokták azt is kérdezni a Hogy vagy? helyett, h Mit csinálsz, de aut akarják kérdezni, h Hogy vagy?

Ma délután jött haza a román lakótársunk. Ma még pot nem találkoztunk. Köszöntün egymásnak, aztán meg kérdezteh:Ce faci? Erre én: Nimic, eu söspol vasele. (Semmit, mosogatok.) Erre elkezdett nevetni. (Persze nem rossz indulatból.) Utána jöttem rá h azt kérdezte hogy vagyok.

Noss az lenne a kérdésem h honnan lehet tudni hogy ha valaki megkérdezi h Ce faci?, akkor mit is akar? Ha a mondat környezeből sem kivehető, ill. a szituációból sem.


Esetleg ez hasonló mint a mi "Mizu?-nk"? Hogy akármelyiknek lehet értelmezni? De akkor mit kérdeznek a konkrét Mit csinálsz?-ra?


Azt már meg tudom különböztetni, h a persze meg a biztos mikor nem ugyanaz a jelentésű, de ha kérdezik h tőlem h Mit csinálsz? mindig leblokkolok mert nem tudok hirtelen mit mondani.


Segítene valaki? Páromat már kezdem kiakasztani a sok kérdésemmel, ráadásul mostanában sokat dolgozil, úgy h nem is igauán tudom türelmes pillanatában elkapni.

Román-Magyar útikönyvet pedig sehol sem kapni.



Ui.:Bocs a hibákért, telóról nehéz írni. No, meg már sehogyan sem tudok. :-)



2012. okt. 11. 19:13
 1/3 anonim ***** válasza:

A konkret "mit csinalsz" = Ce faci acum?


A konkret "hogy vagy" = Ce mai faci?


A "Ce faci" mindkettot jelentheti. A szituaciobol altalaban kiderul, hogy melyik. Ha pl valakivel talalkozol, akkor nyilvan azt kerdezi, hogy vagy (erre az altalanos valasz "bine"). Ha tenyleg nem tudod eldonteni, hogy most a ketto kozul melyikre kivancsi, valaszolhatsz mindket ertelemben (pl. "Bine. Lucrez." = jol vagyok. dolgozom.)

2012. okt. 12. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Kös
2012. okt. 15. 19:39
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi!
2012. okt. 15. 19:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!