Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség a "se-sem",...

Mi a különbség a "se-sem", illetve az "úgyse-úgysem" között?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Tudom, hogy h*lye kérdés, de csak úgy felötlött bennem, hogy van, hogy így használjuk, vagy hogy úgy. Én általában az "m" végződésűt használom, de van köztük valami különbség? Mondjuk az egyik formálisabb, a másik meg nem? Vagy az ég világon semmi különbség nincs?

Légyszi csak normális választ adjatok!

Köszönöm! :)



2012. okt. 6. 17:02
 1/6 anonim ***** válasza:
46%

A "sem" kicsit formálisabb, de hirtelen nem jut eszembe semmi, ami indokolna jelentésbeli különbséget.


Mondjuk a "Te se menj" mondatnál kiejtéskönnyítő, ha az -m végződést lehagyja az ember a végéről.

2012. okt. 6. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszod! :)

Én is valahogy így gondoltam, hogy "m" nélkül, most csúnyán mondva, de "parasztosabb". És igazad lehet, hogy néha kiejtéskönnyítő is. :)

2012. okt. 6. 19:31
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A nyelvtankönyvek szerint a "se" felszólító (tiltó) mondatokban használatos: "Te se egyél!" Itt a "sem" nem is állhat a "se" helyett.

A "sem" pedig nem-felszólító mondatokban szerepel: "Te sem eszel.", "Te sem eszel?"

Eddig a tankönyv... ;)

A valóságban persze nem tükrözi a tankönyv a tényleges nyelvhasználatot. A "sem" gyakran "se"-re rövidül: "Te se eszel.", "Te se eszel?". Amint látszik, még az sem akadályozza meg a kopást, ha amiatt két azonos magánhangzó kerül egymás mellé. Ez a kopás pedig analógiásan átterjedt az "úgysem"-re is.

Mivel ezt pongyolaságnak szokták a nyelvvédők bélyegezni, ezért előfordul, hogy a beszélők "túlhelyesbítik" a beszédüket, és még a várt "se" tiltószó helyett is "sem"-et mondanak – így jön létre pl. a "Te sem egyél!" alak.


Írásban más a helyzet, ott a tankönyvi leírás a követendő: "Te sem eszel", "Te se egyél!".

2012. okt. 7. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
#3-as, köszönöm szépen!!! :)
2012. okt. 7. 13:12
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
1. vagyok. A másik válaszolónak igaza van, ez nem jutott eszembe.
2012. okt. 7. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
se=ne, sem=nem
2022. ápr. 23. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!