Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Horvát nyelvben hogy kell...

Horvát nyelvben hogy kell kiejteni ezeket a betűket?

Figyelt kérdés
A nyelvkönyvekben mindenhol azt írják hogy a ć-t ty-nek kell ejteni, közben a hovátok ezt is ugyanúgy cs-nek mondják mint a č-t. Ugyanígy, a Đ-re a könyvek azt írják hogy "gy", de az élő nyelvben meg dzs-nek mondják. Most akkor melyik az igazság?

2012. szept. 2. 15:15
 1/6 anonim ***** válasza:
nem gondolnám, hogy az elő nyelvben igy használják. melyik szavakat hallottad igy?
2012. szept. 2. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
pl. a vezetéknevek végén szinte mindig ć van, és nem úgy mondják a Todorović-ot hogy "todorovity" hanem "todorovics", meg kuća=kucsa. Legalábbis én mindig így hallottam. A Đ-nél meg, hol így hol úgy, aztán egyszer megkérdeztem hogy végülis hogy ejtitek ki ez a betűt? És akkor azt mondták hogy dzs-nek.Lehet hogy ez tájanként változó?
2012. szept. 2. 16:00
 3/6 anonim ***** válasza:

huhh nekem ez elég furának tűnik, én még igy nem hallottam.

úgy helyes, ahogy a könyvben van.

2012. szept. 2. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nehéz elmagyarázni, mert igaza is van a nyelvkönyvnek meg nem is. Valóban a beszélt nyelvben nem érződik a különbség ezért a hétköznapi horvát ember már meg sem tudja különböztetni a č és a ć betűt.

A č keményen kell kiejteni, leginkább a magyar cs betűre hasonlít

A ć az előző lágyabb párja. Kiejtésben valahol a ty és a cs betű között helyezkedik el.


De ahogy mondtam a horvátok ezt a különböztetést már gyakorlatilag teljesen elvesztették, inkább a szerbeknél maradt meg.

2012. szept. 2. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Na ez már így elég logikusnak tűnik! Akkor olyan ez náluk mint nálunk a j-ly.
2012. szept. 3. 07:45
 6/6 anonim ***** válasza:
Nekem van horvát barátom, és így ejti a ć-t is meg a č-t is, mint ahogy leírtad, csak lágyan.
2013. aug. 18. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!