Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Romániában miért vezették be...

Romániában miért vezették be a latin írást?

Figyelt kérdés
Régen cirillel írtak.

2012. aug. 21. 13:18
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem vagyok erős történelemből, de mikor írtak cirillel? A román az egy latin nyelv, így csak azt tudom elképzelni(már ha igaz, amit írtál), hogy a cirill lett rájuk erőltetve.
2012. aug. 21. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
55%

A cirill a görög-keleti egyházak által használt írás, ezért a románok is így írtak a 19. század utolsó harmadáig. A pontos évre nem emlékszem.

Miután felismerték, hogy a latin nyelv utóda, megváltoztatták az írást, hogy ezáltal is igazodjanak a régi nyelvhez.

Megjegyzés: a latin nyelvű egyházi énekeket betiltották ott, ahol a magyart az ördög nyelvének nevezték a katolikus papok.

2012. aug. 21. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Egyreszt a cirill abecebol hianyzott sok, a roman nyelvre jellemzo hang; masreszt a roman irodalmarok es ertelmisegiek ugy tartottak, hogy egy latin eredetu abece jobban illik egy ujlatin nyelvhez. A latin abecere 1862-ben tertek at veglegesen; ez az idopont egybeesik a roman irodalom es kultura felviragzasaval es a roman nyelvujitassal.
2012. aug. 21. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

"Egyreszt a cirill abecebol hianyzott sok, a roman nyelvre jellemzo hang;"


De ennyi erővel mi is visszatérhetnénk a rovásíráshoz,hiszen a latinban is hiányzik sok magyar nyelvre jellemző hang,pl. gy,cs,ny,zs,ty ezek mind kettősbetűk.

2012. aug. 21. 20:08
 5/10 A kérdező kommentje:

Mindenkinek ment a zöld kéz!:)


Még írhattok!

2012. aug. 21. 20:08
 6/10 don_treningatya ***** válasza:

"a latin nyelvű egyházi énekeket betiltották ott, ahol a magyart az ördög nyelvének nevezték a katolikus papok."


Ez milyen hülyeség, logikátlan!


A katolizicmust épp a magyarság képviseli Romániában. És miért a latint tiltanák be, amikor 1. nem a magyarságot jelképezi, hanem az európaiságot (továbbá a románok [dákó-románok] inkább magukat tartják európainak, mint a magyarokat), 2. épp a katolikus papok körében használatos.


miért a latint tiltatták be a papok ha - mint írod - a magyart nevezték ördöginek?


teljes ellentmondás.

2012. aug. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
miért térnénk át a rovásírásra? Szerintem a magyar latin ábécé tökéletes. Így könnyebben megtanuljuk a többi nyelvet, másrészt meg.. úristen.. semmi értelme nem lenne. Én nagyon m,érges lennék.
2012. aug. 24. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A magyart is betiltották, meg minden más nyelvet, a sajátjukat kivéve.

Hogy miért tiltották be? Azért, mert a nacionalizmus elvette az eszüket, és úgy érezték, hogy ha engedéályeznek más nyelveket is a templomban, akkor elárulják nemzetüket.

Nesze neked dicső ókori római ősök.

2012. aug. 24. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Én a hétvégén merültem bele egy cirill betűs román szövegbe, és vannak betűk, amelyek a mai cirill ábécéből nem vezethetőek le, szóval egy módosított cirillt használtak...
2012. szept. 24. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"A román az egy latin nyelv, így csak azt tudom elképzelni(már ha igaz, amit írtál), hogy a cirill lett rájuk erőltetve"

A román nyelvnek eredetileg NEM volt saját írása (mint ahogy egyébként a többi újlatin nyelvnek se). És mivel a Balkán nyugati-középső részén alakult ki, és oda mentek, ahova, azért érthető, hogy leginkább a cirill ábécével találkozhattak, és akkor nyilván azt is veszik át (Erdélyben meg sok magyaros helyesírású román szöveg is íródott állítólag), csak később vették át a latin betűket, amiatt, mert a latin a román nyelv őse.

2016. szept. 5. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!