Hogy toldalékolunk magyarul egy y-ra végződő idegen szót?
Azt értem, hogy mi van olyankor, amikor az y i-nek vagy ü-nek ejtendő. De mi van olyankor, amikor a kiejtése j (vagy ahhoz közeli hang)?
Tegyük fel, hogy van egy angol név, amelynek leírása Way, kiejtése magyarosan "véj" (persze valójában nem sok köze van ehhez a kiejtéshez, de senki sem fog tökéletes angolsággal ejtett szavakat mondani magyar beszédben). Ebben az esetben Wayt vagy Way-t, Wayjel vagy Way-jel, illetve Waynek vagy Way-nek a helyes alak?
Közben ezt találtam:
Ezek szerint az én sejtésem igazolódott be és tényleg nem kell kötőjel, de mindenütt mást olvasok.
#2:
Hát, ez az e-nyelves link elég nagy butaságot ír. Azt írja, "Janey-val (az -ey jelöli az i-t)", de hiszen a Jane önmagában is [dzsé(j)n], és ahhoz jön az [i]-nek ejtett "y", ami alapján ugyanúgy egybe, Janeyval-nak kéne írni. Bár nekem inkább a -vel passzolna hozzá...
Én speciel kötőjellel szoktam írni, mert könnyebb felismerni az alapszót, vagy akár még dőlt betűvel is, ha van rá mód, mert ahhoz a helyesírás minden esetben megengedni a nem dőlt betűs toldalék kötőjeles csatolását ;)
"Ha az idegen írásmód szerint írt szó végén néma betű áll, illetve az utolsó kiejtett hangot a magyarban szokatlan betűcsoport jelöli, akkor a toldalékot kötőjellel kapcsoljuk a szóhoz:
Pl: Netscape-et, Netscape-pel, Office-t, joe-ban stb.
Minden olyan idegen eredetű szót, aminek az utolsó betűjét kiejtük, azt írásban nem kötőjellel válaszjuk el. Példa: Slayerst, UbiSoftnak, Linkkel, stb.
"Azokat az idegen szavakat, melyek két, vagy több szóból állnak, azokat minden esetben kötőjellel választjuk el. pl. Resident Evil-i, Wind Waker-rel."
Azokat az idegen szavakat is kötőjellel kell elválasztani, melyek kettős utolső betűvel végződnek, pl. Silent Hill-lel."
Szóval Wayjel.
Tudtommal akkor kell kötőjel, ha az utolsó hangot másképp ejtjük, mint ahogy az írás alapján a rag jönne hozzá. De lehet, hogy ez tulajdonneveknél van csak.
A way utolsó hangja magyar kiejtés szerint is j lenne szerintem. Na nem mintha ilyen gyakran előfordulna, de ennyiből tényleg egybe kéne írni.
Kötőjel pl. ilyenkor van tehát: Baudelaire-rel, Turandot-val, hiszen az utolsó mássalhangzó megkettőződne a hasonulás miatt, de mivel azt nem ejtjük ki, más lesz a rag, és rondán is nézne ki, ha egybe írnánk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!