Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A román nyelv újlatin vagy sem?

A román nyelv újlatin vagy sem?

Figyelt kérdés

2012. jún. 19. 10:23
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen.
2012. jún. 19. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Nagyon hasonlít is a franciára.
2012. jún. 19. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen.
2012. jún. 19. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen, újlatin nyelv, de a nyelvtani rendszere eléggé szlávos... :)
2012. jún. 19. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 webnyelv ***** válasza:
100%

Újlatin nyelv.

Rengeteg latin eredetű szó van a románban, amik pl. az olaszban és a többi újlatin nyelvben is megvannak. Ugyanakkor egyes dolgokat latin és szláv eredetű főnevekkel is meg tudnak nevezni.

Az igeidőrendszer is inkább az újlatinhoz áll közelebb, pl. van folyamatos múlt (Imperfect, olaszban: imperfetto, franciában imparfait), befejezett múlt (mai-mult-ca-perfect, olaszban trapassato, franciában plus-que-parfait). Kötőmód is van, mint az újlatin nyelvekben. Léteznek még pl. "tőbővüléses igék", a vulgáris latinból ez legjobban a románban, olaszban és a franciában mutatható ki, így pl. a "befejezni" ige (román: a sfirsi, olasz: finire, francia: finir) ragozás során bővül egy szótaggal néhány személyben. Ill. a románban -ez- szótaggal bővül ragozás során néhány személyben az -a tövű igék egy része, ami szintén vulgáris latin "örökség", és hasonló megtalálható olasz nyelvjárásokban is.

Nem tudom, románul hogyan van a latin mondás, hogy Mens sans in corpore sano, de az összes szava a románban latin eredetű.

Hangtani szempontból az olaszhoz áll viszonylag közel a román, így pl. a "c" betű kiejtése "cs" "e" és "i" előtt, ez sem véletlen. Szabályos hangmegfelelés, és ebben is az olaszhoz hasonlít, hogy a latin E/2 -s végződéséből és a főnév többes számából -i végződés lett, az -s pedig eltűnt.

A szláv nyelvek többségében nincs névelő, a románban pedig ez is a vulgáris latinból maradt meg, a főnév végére illesztik (-ul szótag), és ugyanúgy a latin mutatónévmásra vezethető vissza, mint pl. az olasz il, la, stb. vagy a francia le, la, les.

Persze vannak szláv eredetű szavak a románban (pl. a szerbben, horvátban is megvan a "kelleni" kifejezésére a "trebe"), de ettől még újlatin nyelv. Az alapszókincs is ezt bizonyítja, pl. a számok is az újlatin nyelvekéhez hasonlítanak. Szabályos hangmegfelelés pl. a tíz számnévben, hogy a többi újlatin nyelvben d-vel kezdődik, a románban pedig z-vel (pl. ol: dieci, fr. dix - rom: zece), ugyanez a "nap" szóban (régies olasz: dì, spanyol: dia, román zi v vmi hasonló).

2012. jún. 20. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Igen. Nagyon hasonlit a tobbi ujlatin nyelvhez.. 70%ban meg is ertik a tobbi ujlatin nyelv beszeloit.. De maga a ROMÁN szo is azt jelenri higy romai.. Tehatatin ;)
2012. júl. 5. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

No, hiába akarnak ők a a rómaiak utódaiként tündökölni:D - mikor a népnevük is az AROMUN nevű balkáni vlach pásztornépéből származik...:-)

Egyébként:? már a Daciát megszálló rómaiak sem voltak latinok, hanem a legkülönbözőbb népek fiaiból álló, kevert "erők"..

2012. júl. 5. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!