Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A román nyelv az előtt hogy...

A román nyelv az előtt hogy újlatin nyelv lett, milyen nyelvcsaládba tartozott?

Figyelt kérdés
Nagyon szükséges lenne, mert most írok éppen egy értekezést, és nem tudom most eldönteni, mert ugye a háború után "átlatinosították" vagy mi, ha jól tudom. Köszönöm előre is a segítséget!
2010. okt. 11. 19:35
 1/5 anonim ***** válasza:
77%

A román nyelv történetét nézegetve (Wikipedia): a románok a latin nyelvvel akkor kerültek kapcsolatba, amikor a rómaiak i.sz. 106-ban meghódították a dákok területét (ez a Kárpátok közepén lévő terület vol. Ezelőtt a dákok dák nyelven beszéltek, amit gyakran a trák nyelv egyik változatának tekintettek. Mindekttő az indoeurópai nyelvcsaládba tartozott.


Egyébként az újlatin nyelvek is az indoeurópai nyelvcsaládba tartoznak: ,,Az újlatin nyelvek vagy román nyelvek egymással igen közeli rokonságban álló modern nyelvek, amelyek az indoeurópai nyelvek italikus (itáliai) csoportjába tartozó latin nyelv beszélt változataiból alakultak ki." (Szintén Wikipédia)

2010. okt. 11. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, ez nem jó, amit írtam, nem olvastam el rendesen a kérdést...
2010. okt. 11. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
MIndegy, azért köszönöm :)
2010. okt. 11. 20:53
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Mindig is oda tartozott, de tény, hogy a 19. századtól kezdve igyekeztek kiszorítani belőle a szláv szavakat és a helyükre franciákat/latinokat állítottak be.


Egyébként a román nyelv alapszókincse, legrégibb szavai szláv, latin és egyéb (pl. albán) eredetűek, a nyelvtana pedig balkáni, tehát olyan, mint az albán vagy a bolgár.


Pl. a románban van határozott alakja a főnévnek, és ugyanez megfigyelhető az albánban és bolgárban. A románban kétesetű névszóragozás van, akárcsak az albánban.

2010. okt. 14. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a részletes leírást:)
2010. okt. 16. 13:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!