Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem terjedt el jobban...

Miért nem terjedt el jobban az eszperantó?

Figyelt kérdés

Mindenkinek sokkal jobb lenne (kivéve az angol anyanyelvűeknek), ha az angol helyett az eszperantót tanítanák minden országban az iskolában.

-lenne egy egységes nyelv, amit minden országban a legtöbb ember folyékonyan beszél

-nem szükséges hozzá jó nyelvérzék, a legtöbb ember simán megtanulná

-lehetne az Európai Unió hivatalos nyelve, sokkal jobban és egyenlőbbnek hangzana, mint ha egy nagyhatalom nyelve lenne (hogy még jobban elfedjék a gazdasági egyenlőtlenségeket)

-az államoknak is kevesebbe kerülne ezt megtanítani már az általános iskolában heti 3 órában, mint az angolt, heti 5-ben általánosban, ráadásul a gimnáziumban még egy 2. idegen nyelvet


2012. jún. 17. 16:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
63%
A nagyhatalom diktál.
2012. jún. 17. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem azért, mert elképesztően sokan beszélnek angolul. Nézd meg az USA-t, a világ egyik legnagyobb országa, és minek tanulnának meg egy új nyelvet, ami mindenkinek új?


Ráadásul rengeteg anyag, szótár van hozzá, az angolhoz. Sokan szeretik, én is. Miért kellene egy tökéletesen új, mesterséges nyelvet használni, szótárakat írni hozzá stb., amikor van egy, ami már "készen" van.

2012. jún. 17. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Az angol sokkal nehezebb, mint az eszperantó.
2012. jún. 17. 17:10
 4/11 erev ***** válasza:
100%

Az eszperantó nem lehet a világi nyelv, mert sokkal túl európai, különösen latin. Tulajdonképpen minden nyelv egy külön világfelfogás, vagyis nem létezhet olyan nyelv, ami univerzális lenne.

Persze, hogy az angol nyelv uralma nagy baja a mai világnak, de az eszperantó nem lehet a megoldás.

2012. jún. 17. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Engem is érdekelt a téma, úgyhogy régebben utána olvasgattam.

Azért laikusként nehéz megítélni, hogy a 19. sz. végének, 20. sz elejének embere hogyan látta a világot...


Szerintem nem volt alapból belekódolva az eszperantóba a bukás. A történelem így hozta és kész.


De voltak gondok az eszperantóval.

Pl. Még így is nehezebb, mint amilyen lehetne. Létre is hoztak egy egyszerűsített nyelvet az eszperantó alapján. De addigra már túl késő volt. Volt egy lelkes tábora az eredeti változatnak, így az új változat még közülük se tudott elég támogatót szerezni.


A másik, hogy túl európai a nyelv. (Ezt is olvastam, nem beszélem.) Ezért egy kínainak még mindig túl nehéz.



Ha ezeket jobban átgondolta volna Zamenhoff mielőtt közreadja, akkor talán jobb esélyekkel indul. De akkor se lett volna semmi garancia, hogy elterjed.



Az, hogy most mi lenne jó nem sokat számít. A történelem nem így formálja a dolgokat. Sok minden csak a szerencsén múlik, hogy egy kezdeményezést fölkarolják.e vagy sem.


Pl mi lett volna a kommunizmussal, ha lenin nem karolja föl.

A kommunizmus 1850-1915 között csak vegetált! Mígnem egy szerencsés (vagy szerencsétlen) fordulat el nem hozta az idejét.


Az Európai uniónak nem az angol a hivatalos nyelve. Hanem mindegyik tagállamnak a nyelve hivatalos.



Az angol elterjedése is némileg véletlen. Hiába volt ugyanilyen erős az USA, volt a Brit birodalom nagyobb, mint valaha az 1. vh után, mégse volt ilyen robbanás az angol terjedésében a két világháború között.

Sőt a 2. vh után az orosz kezdett el irtózatosan terjedni, és teljesen logikus volt az elvárás, hogy angol-orosz megosztva lesznek világnyelvek.


De a történelem megint közbeszólt.


Szóval a MOST MI lenne jó oldaláról ezeket nem lehet nézni.

2012. jún. 17. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Vree ***** válasza:
Az eszperantó elképesztően jó karriert futott be ahhoz képest, hogy honnan indult, de egy mesterséges nyelvnek elérnie egy létező nyelv pozícióját, ahhoz idő és erőfeszítés kell. Jelenleg az EU-polgárok fele beszél angolul, harmada németül, negyede franciául. Eszperantóul tízezerből kettő. Megérné? Mennyi időbe telne?
2012. jún. 17. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Mert az elterjedtebb nyelveken nagyon sok információ áll rendelkezésre, sokféle nyelviskola, honlapok, filmfeliratok, stb. stb. Tehát így egyszerűbb őket megtanulni, hiába egyszerűbb maga az eszperantó nyelv. Persze lehetne az eszperantóhoz is anyagokat gyártani, de szerintem majdnem mindenki úgy gondolja, hogy már túl késő, nem éri meg.
2012. jún. 18. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Az igaz, hogy nehezebb, mint kellene, és a is, hogy túl európai. De ezeken szerintem nem nagyon lehet segíteni.


A nehézségről: teljesen logikus, a baj itt az, hogy minden nyelvnek nehéznek kell lennie valamennyire, hogy épkézláb gondolatokat lehessen rajta közölni. Ennél egyszerűbbet, ami egyben használható is, szerintem nemigen lehetne már csinálni.


Az európaiságról: szerintem ez is szükséges rossz. A kínaiaknak egyszerűen ezt le kell nyelni, vagy csináljanak jobbat. Olyan nem lesz sosem, ami egyformán könnyű nekünk és a keleti nyelveket beszélőknek. Még mindig könnyebb lenne számukra, mint az angol.



Szerintem itt gazdasági, politikai érdekek húzodnak meg a háttérben. Az USA állítólag rengeteg pénzt ölt bele, hogy az ő nyelve terjedjen el. Nekik -bármelyik nyelvnek- óriási helyzetelőny, ha a saját nyelvükön tárgyalhatnak világszerte.


"Mindenkinek sokkal jobb lenne (kivéve az angol anyanyelvűeknek), ha az angol helyett az eszperantót tanítanák minden országban az iskolában. "


Igen, és pont az angol anyanyelvűek vannak döntéshozó helyzetben. Ezért nem terjedhet el.

2012. jún. 18. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Politikát látni a háttérben szerintem minden alapot nélkülöz.

Kizárt, hogy amerika 100milliárdot költött volna az angol nyelv népszerűsítésére.

10 milliárdos nagyságrend meg világviszonylatban azért kb semmi...

2012. jún. 18. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Miért, ki beszélt 100 milliárdról?
2012. jún. 18. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!