Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit tudnék tenni?

Mit tudnék tenni?

Figyelt kérdés

A barátom 17éves, én 15éves vagyok, 2hete vagyunk együtt, csak van egy kis baj, mégpedig az hogy nagyon zavar a beszéde. Nem tudom mit csináljak..(de emiatt nem akarom elveszíteni), nem tudom azt mondani hogy tájszólása van, mert szerintem ez nem az. Beszélgetünk, és egy mondatban például: 2x megemlíti hogy holnap, elsőnek még normálisan is mondja, de van amikor azt mondja hogy 'hónap', vagy a dolgoztam helyett azt mondja 'dógoztam', nem tudok egyszerűen rájönni hogy miért van ez.. Egyébként faluban nőtt fel, lehet ezért beszél így? Viszont, én is faluban élek születésem óta, de én mégsem beszélek így. Mi lehet az oka annak hogy ő úgy beszél, Mit csináljak? Segítsetek..


Normális válaszokat várok ! Előre köszönöm! :))



2012. máj. 18. 22:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez egy gyakori falusi tájnyelvi jellegzetesség. Én is falun nőttem fel, és pl. nálunk is sokan, főleg az idősebbek közül (nagyanyámat is beleértve) hasonlóan beszélnek. A fiatalok között is előfordul, mert az ember úgy tanul meg beszélni, ahogy tanítják. Én akkor szoktam le róla végleg, amikor középiskolába mentem, mert a városi emberek furcsállották, ha azt mondtam, hogy "köll", vagy hogy "dógozok", míg a falusi általános iskolában simán belefért, hogy így beszéltünk. Ez persze nem jellemző minden falura, és egy falun belül sem minden emberre, mert ma már nem annyira zártak ezek a közösségek, mint régen.


Ez nem a barátod "hibája", csak abban a környezetben, ahol felnőtt, valószínűleg többen így beszélnek, ezért ő is így beszél.

Mivel ezt a beszédmódot sokan durvának vagy csiszolatlannak tartják (szerintem nincs vele semmi gond, sőt inkább minden tájnyelvi jellegzetesség érték), a legtöbb hozzá hasonló fiatal többé-kevésbé leszokik róla, ha más környezetbe kerül.

Szerintem nem kellene, hogy csupán emiatt kevesebb legyen a szemedben, sőt inkább udvariatlanság másokat a kiejtésük miatt bántani. Ha ez annyira zavar, akkor sajnos nem szereted őt eléggé. :)

2012. máj. 19. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 mustafa33 ***** válasza:
Mert úgy beszél ahogy a csőre kinőtt. Nagyon jól teszi.
2012. máj. 19. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 mustafa33 ***** válasza:
És miért lenne ez baj? A baj az lesz ha kihal a tájszólás. Nekem az a nevetséges, ha egy gumicsizmás affektál. A háború előtti időkben egészen máskép beszéltek. Halhatjuk a régi filmeken, igaz az a pesti beszéd volt. Ma mindenki úgy beszél mint a bodrogközi anyósom (Jaj de csúnya kiejtés). Az viszont tetszett mikor az időjárást palócul mondták be a tévében. Sajnos már az a meteomókus gyerek is kezdi elhagyni. Pedig igazán eredeti volt.
2012. máj. 19. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!