Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik a helyes rag a 'Hol? '...

Melyik a helyes rag a 'Hol? ' kérdésre válaszolva: KeresztúrBAN, vagy KeresztúrON? (-keresztúr nevű települések esetében)

Figyelt kérdés
2012. ápr. 19. 21:52
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
-on
2012. ápr. 19. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Van erre szabály?

Mi alapján van eldöntve, hogy -on vagy -ban a helyes?



Azért kérdezem mert mindkét alakot hallom rendszeresen, tehát nem tűnik egységesnek...de érdekelne, hogy akkor melyik a helyes, esetleg mindkettő?

2012. ápr. 19. 22:29
 3/16 anonim ***** válasza:

A magyar településeket -on -nal ragozzuk.

Budapesten, Pécsen, Vácon


A külföldieket ban-nal

Rómában, Párizsban


Aztán van egy harmadik kategória, a történelmi magyar települések, amik országhatáron kívül esnek.

Azoknál mindkét ragozás előfordul.

2012. ápr. 19. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Bárcsak olyan egyszerű a belföldi ragozás, mint Ifjutitán sugallja.

Van bőven ellenpélda az -on szabályra:


Például: NagykovácsiBAN, DevecserBEN, Győrben, Komáromban, Esztergomban, Harkányban, Salgótarjánban, Debrecenben, Tihanyban, Sopronban, Balatonalmádiban... a lista bővíthető


Tehát nem ilyen egyszerű a helyzet,

2012. ápr. 19. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

"A magyar településeket -on -nal ragozzuk."


Ez egy fantomszabály, a budapestiek találták ki azért, mert Budapestnek tényleg -en a ragja. Amúgy rengeteg magyar településnek nem -on, -en stb.


Általában a -m, -n, -ny, -j, -r végű településneveknél -ban, -ben a rag, de van, ahol még ettől különböző településneveknél is.

2012. ápr. 20. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

22:29


"Mi alapján van eldöntve, hogy -on vagy -ban a helyes?"


Megkérdezed a helyieket. Van néhány közismert és világos eset (pl. mindenki tudja, hogy Győrben, vagy hogy a -n végűeknél -ban, -ben), és vannak bizonytalanabbak, ezek közé tartoznak az -r végződésűek. Devecserben, Kolontárban. Szerintem Keresztúr -on ragot kap, de a -ban is előfordul. A helyieket kell megkérdezni, mert egy pesti automatikusan azt fogja mondani, hogy -on, mert azt hiszi, hogy erre olyan szabály van, mint amit az egyik előző válaszoló írt.

2012. ápr. 20. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Helyiként én egész életemben a -ban raggal használtam, és akiket ismerek itt, ők is. Majd az újságokban, híradóban olvastam, hallottam az -on végződéssel. Egy ideje pedig jó pár helyi is az -on raggal használja, mert úgy olvasta/hallotta...


Akkor ezek szerint mind a kettő helyes?


Nekem "bántja a fülem" az -on rag... :)

2012. ápr. 20. 06:07
 8/16 anonim ***** válasza:
Szerintem tedd fel ezt a kérdést a Helyesírás kategóriában, ott talán lesz valaki, aki ismeri a pontos szabályt, vagy valahogyan meg tudja magyarázni. Én sajnos nem tudom, de engem is nagyon érdekelne, már régebben is gondolkodtam rajta, hogy mi alapján döntjük el.
2012. ápr. 20. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Jujjj! Tényleg, van helyesírás kategória is. Legyetek szívesek "jelenteni" a kérdésemet, hogy másik kategóriába tegyék át! Nem akarm kétszer kiírni ugyanazt, de én nem tudom jelenteni sem a saját kérdésemet. Köszönöm!
2012. ápr. 20. 14:29
 10/16 anonim ***** válasza:

Ezzel kapcsolatban itt is találsz válaszokat:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__217258..


Az első választ én írtam. Továbbra is úgy gondolom, ahogy ott láthatod.

2012. ápr. 20. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!