Honnan ered a nikkelbolha kifejezésünk és mit jelent a nikkel szócska?
Figyelt kérdés
2009. jún. 4. 11:10
1/6 anonim válasza:
Nem tudom, de van egy elképzelésem.
Ha egy nikkel bevonatú fémet meghajlítunk, akkor a nikkel apró, bolhányi nagyságú darabokban pattogzik le róla. Szerintem innen eredhet a nikkelbolha kifejezés, ill. az a mondás, hogy "pattog, mint a nikkelbolha".
Mint írtam az elején ez csak a saját elképzelésem, nem biztos, hogy valóban így is van!
2/6 anonim válasza:
Onnan, hogy a nikkel tárgyak nagyon rugalmasak, és a bolha is nagyot ugrik. (A nikkel nem pattogzik le a nikkel tárgyakról.) Nikkelbolha nem létezik, de egy elképzelt nagyon pattogós valami.
3/6 anonim válasza:
A nikkelbolha az olyan szavak közé tartozik, amelyek egyébként nem élnek a nyelvben, csupán a szólás megalkotója találja ki őket, hogy hatásosabban fejezze ki magát. Ilyen szó még többek között a bikkmakk, a csillagszám, a juhászkapocs, a pofabocskor, a vámdisznó stb.: Azt sem mondta: bikkmakk = köszönés nélkül távozott; Azóta a csillagszám is megfogyott = változott a világ azóta; Alácsapja a juhászkapcsot = aláírja a nevét egy iraton; Felköti a pofabocskort = szemtelenné válik; Annyit eszik, mint a vámdisznó = sokat eszik.
4/6 anonim válasza:
Előző:
Csakhogy amíg nikkelbolha valóban nincs, addig
bikkmakk = a bükkfa mkktermése, bükkmakk, azaz bikkmakk.
csillagszám = a csillagok száma, attól hogy az valójában nem változik, mint a mondásban, maga a szó jelentése létezik a szóláson kívül is.
A többiről nem tudok, de érzésem szerint a vámdisznónak és a juhászkapocsnak is lehetett valami jelentése. A pofabocskor szerintem is inkább kitalált szó lehet.
5/6 anonim válasza:
nem tudom de azt igen hogy a nikkel az egy fém
6/6 kuci68 válasza:
A nikkel egyébként németül ördögöt, gonosz manót jelent: a vöröses kőzetet ugyanis, amiben a nikkel ásványa rejtőzik, az Érchegység középkori bányászai eredetileg rézércnek hitték, de mivel nem tudtak rezet olvasztani belőle, úgy gondolták, hogy az érc el van átkozva. Elkeresztelték hát rézördögnek, Kupfernickelnek (a Kupfer németül réz), és a nikkel későbbi felfedezője, A. F. Cronstedt svéd vegyész nagyjából megtartotta az elnevezést.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!