Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A nyelvjárási kiejtést a...

A nyelvjárási kiejtést a magyar fiatalok nagyjából hány százalékánál lehet megfigyelni?

Figyelt kérdés

Értelmetlen (de legalábbis nehezen érthető) lett a kérdés, bocsánat.


Zárt e-t (ë) még csak idős emberektől hallottam, rövid á-t csak kisebbségiektől, az ly eredeti kiejtését pedig még az előbb említett két csoport tagjaitól sem. Pedig ezek elvileg a különböző nyelvjárásokban megvannak, sőt, a legtöbbjükben van legalább egy-egy ilyen "eltérés".


Amire kíváncsi vagyok: van-e jelentős számú fiatal, aki a nyelvjárásokra jellemző kiejtéssel beszél? (Hangsúlyozom: tájnyelvi SZAVAK nem számítanak, csak a kiejtés.)

"Fiatal" szó alatt jelen esetben a mostani középiskolások/egyetemisták korosztályáig bezárólag értem. Szerintem jóval sokszínűbbé és érdekesebbé teszik ezek a tájanként változó kiejtések a magyar nyelvet, ezért is érdekel, hogy ez kiveszőben van-e, vagy csak én vagyok ennyire tájékozatlan. Persze elképzelhető, hogy többfelé kéne járnom, de legalábbis több embert kellene megismernem.



2012. febr. 15. 16:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Én olyat hallottam, hogy szegedi fiatal fiúnál az e-k kicsit máshogy hangzanak, de annyira minimális a különbség, hogy nem is tudom, ez a kérdésedhez tartozik-e még...

Mást (az általad említett kategóriákat leszámítva) nem hallottam még.

Apukám viszont mesélte, hogy mikor gyerek volt, és lementek a vidéki rokonokhoz, akkor sokszor az időseket szó szerint nehezen értették meg - szóval akkor még volt ilyen.

2012. febr. 15. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Mivel ma már leginkább a tévé és a médiák nevelnek, a tájnyelvek kihalóban vannak. Azok ott virulnak, ahol egy csoport el van vágva a külvilágtól. Ez meg egyre kevésbé játszik.
2012. febr. 15. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

100%-nál csak attól függ honnan nézed. Ma a magyaroknál 10 hivatalos nyelvjárás létezik, ebből 6-7 országon belül. mindegyiknek megvannak a saját sajátosságaik. Ő-zés , I-zés , kettőshangzó használata stb. sorolhatnánk sokáig.

Bár lehet különösnek hangzik de a BP-en beszélt nyelvjárás egyáltalán nem a legelterjedtebb. Így máshonnan nézve a BP-i fiatalok is csak különös nyelvjárással beszélnek.

2012. febr. 15. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Igen, ez egyértelmű, hogy van, akinek meg az irodalmi, hivatalos magyar a furcsa. Csak, ahogyan a második válaszoló is írta, mindenhonnan ezt hallja mindenki (tévé, rádió, net), és ez kifejezetten az általam "fiatalok" címszó alatt említett generációra hat (vagyis az én korosztályomra) - ezért is kérdeztem direkt így. Ami számomra elég sajnálatos, az az, hogy sokan szégyellik is a megszokottól eltérő kiejtést.
2012. febr. 15. 17:36
 5/12 Andizsuzsi ***** válasza:
Szerintem Szabolcsban azért még érezhető, és a Felvidéken. Gondoljatok csak Reisz András meteorológusra. Bár sajnos sokat "csiszolódott". Nálunk Göcsejben (falun) a fiatalok is használják még. Bár én középkorú vagyok, és az irodalmi nyelvet is tökéletesen tudom használni, mégis szeretem a mi tájnyelvünket.
2012. febr. 15. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Ha a budapesti kiejtést hívod nem nyelvjárási kiejtésnek, a többit meg nyelvjárásinak, akkor szerintem 80%. Csak egy kicsit oda kell figyelni és észreveszed. Mihelyt megérkezel Székesfehérvárra, megüti a füled a sok nyílt e, mintha enyhe angol akcentussal beszélnének az emberek. Továbbhaladva, Veszprémben már egészen erős ez a jellemző.


"Szerintem jóval sokszínűbbé és érdekesebbé teszik ezek a tájanként változó kiejtések a magyar nyelvet"


Biztos, de az uralkodó felfogás az, hogy nem budapestiesen beszélni "parasztos" és szégyellnivaló, és művelt ember nem beszél vidékiesen. Az egyetemen a vidéki fiatalok teljesen elsajátítják a pesti kiejtést, és csak stressz esetén "esnek vissza" a gyerekkori kiejtésükbe, pl. viták hevében vagy vizsgadrukk esetén.


"ezért is érdekel, hogy ez kiveszőben van-e"


Csökkenőben van, bár a magyar nyelvjárások között rég nincsenek olyan nagy különbségek, mint mondjuk a németek között.

2012. febr. 16. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Na és akik, (pláne lányok), -á betűsen beszélnek? Pl: Nám káll. -Álmész ide? Ezt mindenütt megfigyeltem már. Ez nem a kényesség jele?
2012. febr. 19. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

00:55


A dunántúliság vagy a déliség jele elsősorban. Másodsorban lehet affektálás is.


Ezért van az, hogy aki mondjuk Mohácsról vagy Veszprémből megy "fel" Pestre, az igyekszik elsajátítani a pesti kiejtést, hiszen az attól való bármilyen eltérésért lenézik.

2012. febr. 19. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Andizsuzsi ***** válasza:
58%
A dunántúliak nem "á"-val beszélnek, viszont sok helyen használják még a nyitott és zárt "e"-t.
2012. febr. 19. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"A dunántúliak nem "á"-val beszélnek"


Kivéve, ahol igen.

2012. febr. 19. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!