Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik nyelv tetszik a legjobb...

Melyik nyelv tetszik a legjobban? Melyiket tartod a legszebbnek (a magyaron kívül)?

Figyelt kérdés
2011. dec. 21. 23:52
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
német, japán
2011. dec. 23. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
Minden szláv nyelv, a japán, a kínai, az izlandi és a finn.
2011. dec. 23. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
malgas
2011. dec. 25. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 Shai-Hulud ***** válasza:

A navajo (vagy navahó)


"A navahó ugyanis finoman szólva nem egy egyszerő nyelv. Nem csupán arról van szó, hogy egy viszonylag kis lélekszámú törzs tagjai beszélik, de arról is, hogy a többi természeti nép archaikus nyelveihez hasonlóan közlési rendszere rendkívül bonyolult. Miközben mi ahhoz vagyunk szokva, hogy egy szó jelentését a hangok egymás után következése adja meg, a navahóban egyéb tényezők is szerepet játszanak. A hangsúly, sőt a hangszín is befolyásolja a jelentést, akár ellenkezőjére is változtathatja, és ez még csak ritkaságnak sem számít. További bonyodalmat okoz a szinonim kifejezések garmadája, melyre jó példa, hogy a szél szóra kb. harminc féle változatuk van. Vannak továbbá olyan egyforma szavaik, melyek jelentését csak a szövegkörnyezet segítségével tudják megkülönböztetni."


"A navahók bebizonyították, hogy tudnak hallgatni. Különleges szolgálatuk a hadititok kategóriájába tartozott, és titkosítását csak húsz évvel a háború befejezése után oldották fel. Márpedig az, hogy négyszáz ember húsz évig titokban tudjon tartani valamit, az szinte példa nélkül való a történelemben."

2011. dec. 25. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
angol,svéd,koreai,spanyol
2011. dec. 29. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim válasza:

Görög <3

Ennek a nyelvnek van egy ún. "hulláma" a hangsúlyozás miatt.

Kifejezetten tetszik a kérdések hulláma:

\________________/¨

Τι θέλετε να σας πώ;

jah, és ott nincs kérdőjel:)

Ha nagyon gyorsan beszélek görögül, különösen észrevehető ez a hullám, amitől hozzá nem értő fülnek egy érdekes dallam a szöveg. *_*

az is érdekes, hogy a tárgyaknak van nemük. Ez a spanyolnál is így van, sőt, a spanyol jó pergős, tele R-rel, ez is jó pont!

A francia kifinomult, ki se ejtik a szó felét, de jó hallgatni azt a "zsuzsogást".

Az amerikai angolon érződik a modern beütés, de a brit angol még mindig.......brit. Nincs rá kifejezés. (de értitek, ugye?)


Minden nyelvnek van sajátossága, és minden nyelv csodálatos a maga módján.

A magyar is, higgyétek el ;)

2011. dec. 30. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
Amit a 14-es válaszoló írt a navajoról az khmmm... Nyelvészeti legenda.
2011. dec. 30. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 Shai-Hulud ***** válasza:

#17


Nem legenda.


Magának a navajo nyelvnek a bonyolultságáról itt olvashatsz (persze csak ha beszélsz angolul).

[link]


Az pedig történelmi tény, hogy a II. Világháborúban az USA hadereje navajo kódbeszélőket alkalmazott - és ez bizonyult a legbiztonságosabb rejtejelzésnak a háború folyamán.

[link]

[link]

[link]


Csak utána kellene nézni, mielőtt valamit saját kútfőből legendának minősítesz.


Pedro

2011. dec. 30. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Kedves Pedró!


Én örülök neki, hogy tetszenek az indián nyelvek, tudok angolul, és érdekelnek is a nyelvek. Sőt, a kódbeszélőkről is hallottam. Néhány dolog, amit írtál:


A navajo (vagy navahó)


"A navahó ugyanis finoman szólva nem egy egyszerű nyelv."


Egyszer erről hallottam egy nyelvész előadását, és ő azt mondta, hogy minden nyelv a maga módján bonyolult, mivel az emberi elme bonyolult gondolatait fejezi ki. És a nyelvészek legnagyobb része nem szereti a "nyelvek egyszerűsödnek" mondatot, mivel egy flektáló latin semmivel sem bonyolultabb mint az izoláló vietnámi csak más.


"Nem csupán arról van szó, hogy egy viszonylag kis lélekszámú törzs tagjai beszélik, de arról is, hogy a többi természeti nép archaikus nyelveihez hasonlóan közlési rendszere rendkívül bonyolult."


Itt sem a bonyolult a kulcsszó, hanem a más. Attól, hogy valamelyik pápua nyelvben minden igéhez illesztenek egy toldalékot, ami kifejezi, hogy a beszélő személyesen látta-e a történetet vagy csak hallotta, a nyelv nem lesz "bonyolult".


"Miközben mi ahhoz vagyunk szokva, hogy egy szó jelentését a hangok egymás után következése adja meg, a navahóban egyéb tényezők is szerepet játszanak. A hangsúly, sőt a hangszín is befolyásolja a jelentést, akár ellenkezőjére is változtathatja, és ez még csak ritkaságnak sem számít."


Na innentől kezdődnek a számomra nehezen értelmezhető dolgok. Az írás szerzője következetlenül használja a hangsúly és a hangszín szavakat. Ami biztos:

A navajo tonális nyelv, ami azt jelenti, hogy a magyartól eltérően minden szótagnak "zenei" hangsúlya van, és ez meghatározza a szótag jelentését. Ez a mi fülünknek szokatlan, de egyáltalán nem ritka jelenség. A világ nyelveinek kb 1/3-a ilyen, pl. a kínai, a vietnámi, a legtöbb indián nyelv, és a szubszaharai nyelvek legnagyobb része. És igen pl a kínai mai3 megvenni, de mai4 eladni. A hangsúly változtatja meg a szó jelentését. Bizonyos elemei a tonális szótaghangsúlynak megvannak a szerbhorvátban is, pedig az nem olyan extra nyelv ám.


Az, hogy egy hangsúly változtatja meg a szó jelentését, vagy azt befolyásolja, nem ritka az európai nyelvekben sem. Valamennyire mozgó hangsúlya van pl az orosznak, és úgy nevezett pitch accent van pl a litvánban.


"További bonyodalmat okoz a szinonim kifejezések garmadája, melyre jó példa, hogy a szél szóra kb. harminc féle változatuk van."


Ez viszont valószínűleg legenda. Hogy miért, azt itt elolvashatod. [link]

"Vannak továbbá olyan egyforma szavaik, melyek jelentését csak a szövegkörnyezet segítségével tudják megkülönböztetni."


Ez azért a magyarban is megvan.


Kedves Pedró, kérlek ezt ne vedd támadásnak, de azért a világ nyelveiben elég sok olyan izgalmas nyelvtani jelenség van, ami a magyar fülnek szokatlan.

2011. dec. 31. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 Shai-Hulud ***** válasza:

Igazad van, teljesen. Amiket leírtál, az alapján ezek a nyelvek valóban egyszerűek....


"A kód feltörhetetlensége elsősorban annak köszönhető, hogy a navajo nyelvnek egyetlen európai és ázsiai nyelvhez sincs köze. Az igéket például nem csak a cselekvést végző alany szerint ragozzák, hanem aszerint is, hogy a tárgy, amelyre irányul, milyen logikai kategóriába tartozik: vékony (például szíj, kígyó), képlékeny (például sár) vagy éppen szemcsés (mint amilyen a cukor). Az ige kifejezi azt is, hogy a beszélőnek van-e személyes tapasztalata a dologgal kapcsolatban, vagy csupán hallomásból tud róla.* Ráadásul elég egy árnyalatnyi ejtésbeli vagy ragozásbeli változtatás, és máris módosul a szó jelentése......Ám a legnagyobb elismerés számukra talán mégis az, hogy övék a világ egyetlen olyan kódja, melyet soha senkinek nem sikerült feltörnie."

Hát igen, ezek alapján tényleg a végletekig egyszerű nyelv...



Vissza is vonom, amit írtam, ahogy leírtad, nincsenek is bonyolult nyelvek. Lám, még a kínai is mennyire egyszerű.

(Azért köszönöm, hogy ezt ilyen jól elmagyaráztad, de ha nem haragszol, azért én inkább a wikinék maradok - bár mint tudjuk ott is csak hülyeségeket írnak... És te se vedd bántásnak.)


Pedro

2011. dec. 31. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!