Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha a szénport szénpornak...

Ha a szénport szénpornak mondom, akkor nem jó a magyar kiejtésem?

Figyelt kérdés

Ezt találtam:


52. A beszédben az n hangot p, b és m előtt m-nek (vagy az m-hez közel álló hangnak) [...] ejtjük.


alkotó tagok: ejtés: írás:

szén+por szémpor szénpor

azon+ban azomban azonban

tan+menet tammenet tanmenet

van + még vam még van még

ön+gyújtó önygyújtó öngyújtó


[link]


Szóval az a helyzet, hogy én simán széNpornak mondom a szénport és nem széMpornak, sőt, az itt felsoroltak közül gyakorlatilag csak az azoMban ejtés érvényesül a kiejtésemben. Talán még az öngyújtóban az "n" nem teljes, de nem is "ny": a kettő között.


Ti minek mondjátok a szénport és a van méget?:) Ha én ezeket úgy mondom ahogy írva is van, akkor az hibának számít, de legalábbis nem standard kiejtésnek?


2011. szept. 24. 03:15
 1/8 anonim ***** válasza:
74%
Biztos, hogy élesen kimondod azokat az "n" hangokat? Én nem lennék benne biztos. Persze ha az ember előadást tart, ahol jobban artikulál, lassabban beszél, ott lehet. De a napi beszédben tényleg hanyagul ejtjük ezeket a hangokat. Ezek szerint így helyes. :-)
2011. szept. 24. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

"Ha a szénport szénpornak mondom, akkor nem jó a magyar kiejtésem?"


De. Ezek a "szabályok" nevetségesek.


"Ti minek mondjátok a szénport és a van méget?:)"


A szénport én kb. szé~pornak, a van méget van mégnek vagy gyors beszédben vam mégnek ejtem.

2011. szept. 24. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
56%
Tudod, szerintem sem Latinovits, sem a tobbi, magyarul nagyon szepen beszelo (ugy ertem, kiejtes es artikulacio, akcentus stb) ember sohasem mondott olyant, hogy "aszt hiszem" vagy "azomban".
2011. szept. 24. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
73%
Nem olyan hangoknak, hanem hasonló hangoknak ejtjük, de nem direkt, hanem mert így működik a hangképzésünk, hogy ez ilyen lesz. Én sem mondom őket úgy ki, ahogy le van írva, hogy mondjuk, meg úgy általában az emberek sem. A "szénpor" szót úgy kell kimondanunk, hogy "szénpor", és az már egy másik dolog, hogy sokszor úgy hangzik, ahogy írták, de mi nem így ejtjük, hanem hasonlóan hangzik. Úgy a kettő között. Valakinek közelebb van az "m"-hez, valakinek szinte teljesen "n", viszont ha tiszta hangot akarunk mondani, az sokszor hülyén hangzik. Pl. ott van a "bicikli" szó, amitől néha vérzik az ember füle, ahogy a íradóban kimondják, hogy "biciGli", mert nem hangzik jól. Ha "k"-nak ejtenék, akkor lehet, hogy kicsit "g"-s lenne, de nem lenne feltűnően fura.
2011. szept. 24. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
57%

Lehet, hogy sokaknak nem fog tetszeni [tecceni], amit írok, de szerintem ez a témakör a mai magyar nyelvészet és nyelvtani szabályok egyik olyan pontja [pontya], amivel nagyon nem értek egyet.

Konkrétan: Az általad felsorolt példákban és sok egyéb esetben hibának minősítik, ha a leírás szerint mondjuk [mongyuk] ki a szavakat; a hiba megnevezése: "betűejtés".


Nem állítom, hogy tényleg ki kellene ejteni egy-egy szó minden betűjének megfelelő hangot, az is elég furcsa lenne. De amit az általános iskola 2. osztályától kezdve egészen a középiskola végéig tanítanak a gyerekeknek, hogy márpedig az a helyes kiejtés...

Na, attól sírógörcsöt tudok kapni. :(


Azt [aszt] pedig, hogy ez mégsem [méksem] teljesen [tejjesen] így van, csak a felsőoktatásban tanítják [taníttyák], de ott sem minden szakon. Így pedig az emberek többsége [töpsége] azt [aszt] hiszi, hogy teljesen [tejjesen] normálisan beszél...

Ha még ehhez hozzáteszem a sokakra jellemző renyhe artikulációt, akkor csoda, hogy némelyek beszédét egyszerűen [eccerűen] nem lehet érteni???


Én azt mondom, törekedjünk csak szépen, természetesen - de nem túlerőltetve - kiejteni a hangokat; a gyors beszédtempó és a nyelv "lustasága" miatt azok úgyis egy kicsit egymásba csúsznak...

/Mint előttem említette valaki, ez a jelenség akkor tapasztalható, ha pl. a két egymást követő hang képzési helye közel esik egymáshoz./


És az is igaz, hogy nem mindegy, milyen "alkalommal" beszélünk: nyilvánosság előtt jó példát kellene mutatnia mindenkinek...



Az általad írt példák is nagyon csúnyák lennének, ha tényleg szándékosan úgy ejtenénk, mint ahogyan "írva vagyon". Normális esetben fonémavariánsokat ejtünk, melyek valahol a két hang között állnak, pl. szénpor -- [szémpor] --- Hát próbáld csak ki direkt m-mel mondani: ugyanolyan nehéz, mint n-nel...

/A többit is ugyanígy. :) /


Kicsit off, de a másik, amitől kiakadok, az a magánhangzók hosszúságának témaköre: x éve vagy évtizede az az uralkodó nézet - és ebből következőleg így kell megtanulni -, hogy rövid - hosszú magánhangzópárok az a - á és az e - é... (Lásd pl. betűrendbe sorolás.)

Pedig a kicsi gyerekek is világosan érzik kiejtéskor, ha tudatosan megfigyeltetjük velük, hogy nem ugyanúgy képezzük ezeket a hangokat, tehát nem csak a hosszúságban van különbség, hanem a szájtartásban is...

Továbbmenve, ki tudják ejteni szándékosan hosszan az [a]-t és az [e]-t, ill. röviden az [á]-t és az [é]-t.

Az élő beszédben történő használat bemutatása esetén pedig néhány palócosan ejtett mondat hallatán gurulnak a nevetéstől... :)

2011. szept. 24. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A szénpor np-vel nem hibás, csak kicsit erőltetetten hangzik. Gördülékenyebben és természetesebben ejthető mp-ként.


Aki mégis minden áron np-nek erőlteti, arra azt szokták mondani a nyelvészek, hogy íráskép szerint ejt, és műveletlen.

2012. okt. 30. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
A nyelvészek nem szoktak olyat mondani, hogy "műveletlen" a kiejtése miatt valaki.
2012. nov. 11. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Valóban, igazad van, hülyére sikerült a mondat. A nyelvészek azt szokták rá mondani, hogy íráskép szerint ejtés. Ettől függetlenül szokták rá mondani a nem nyelvészek, hogy ez álműveltség látszatát erőltető, de épp ezért műveletlen beszédforma.


Egyébként lehet a kérdező sem ejti np-vel, csak ő azt hiszi az íráskép alapján. Nem csak mp-vel ejthető, hanem úgy is, hogy az n-nélkül ejtik az é-t, de orrhangon, annak is olyan a hatása, mintha az é után n lett volna. Érdemes felvételt készíteni, ahová felmondjuk jó sokszor, nem odafigyelve a szénpor szót, aztán vissza lehet játszani.

2012. nov. 12. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!