Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A középiskolában miért nem...

A középiskolában miért nem mondták, hogy a birtokos esetet is meg kel tanulni a német szavaknál, nem csak a többesszámot?

Figyelt kérdés
2011. aug. 2. 16:14
 1/4 anonim ***** válasza:
Mert a birtokos eset nem annyival bonyolultabb, hogy külön tanítani kelljen. Persze, vannak kivételek, de azok mindenhol akadnak. Egyébként normálisabb könyvekben a szószedetben azt is mellé írják.
2011. aug. 2. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nem voltam pontos, értem ez alatt, hogy minden szónál el kelljen magyarázni. Van a bőr, amit a legtöbbre rá lehet húzni, meg vannak a kivételek. első voltam.
2011. aug. 2. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Mert a birtokos eset hím- és semlegesnemben alapvetően kétféle lehet, (-s vagy -es), míg a többes szám nyolcféle. Amit nem túl nehéz megtanulni. Ezenkívül vannak a hímnemű ún. gyenge főnevek, amikből ha megtanulod a legfontosabbakat, akkor el is intézted (egyébként ragozást tekintve ennek a csoportnak a tagjai legkönnyebbek az összes szófaj közül, mert az alanyeset után minden alakjuk ugyanolyan). Nőnemben és többesszámban meg ugye a die der-re változik, úgyhogy itt nincs macera.


Egyébként nem fogsz örülni, de a németben jóval több dolog van a "derdidász"-nál, amit kívülről be kell vágni, ha tudni akarod a nyelvet. A három nemmel és azok állítólagos logikátlanságával csak azért riogatnak, mert ez a legnyilvánvalóbb, de ezen kívül jó sok memoriter van még, ami nem biztos, hogy fognak "mondani": rendhagyó igék, tőhangváltós igék, melyik ige sein-os, melyik haben-es, az említett gyenge főnevek, melyik elöljáró milyen esetet vonz, melyik kötőszó milyen szórendet vonz, melyek az elválós és el nem válós igekötők, vonzatos igék, melléknévragozás, melyik igékből nem képezhető passzív meg ilyenek. A német tele van memoriterekkel. Egyébként a der-die-das szerintem túl van lihegve, a wikin megtalálod a névelőszabályokat, amik alapján a főnevek nagyon nagy százaléka besorolható. Pl. -heit, -keit -ung -végű mindig die, Präteritumból képzett főnév mindig der, stb. Nekem a többes számokat sokkal nehezebb megjegyeznem, mint a nemet.

2011. aug. 2. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Nagyon ügyesen megvilágítottad a német nyelv szerkezeti kérdéseit. Látom, komolyan foglalkozol vele. A legtöbben - sajnos - nem is érzékelik ezeket a problémákat. Én is csodálkoztam, miért nyugtalanítja sok kérdezőt éppen a nemek kérdése. Hát most a te válaszodból rájöttem: a többi általad érintett, mondjuk úgy, hogy fejezetről nem is hallottak.

Gratulálok neked, hogy ilyen jól látod, mi az, amit mindenkinek tudnia kellene, és ezt nagyon tömören összefoglaltad.

2011. aug. 2. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!