Mi lenne az akadálya annak, hogy minden országban az iskolások elkezdjenek eszperantóul tanulni kötelező jelleggel?
Sok millió amerikai érdekével, akiknek eszük ágában sincs idegen nyelvet tanulni.
Mellesleg engem sem vonz egyáltalán, hogy eszperantóul tanuljak. Sokkal izgalmasabbak az élő nyelvek. Azonkívül, mivel mesterséges nyelv, az eszperantónak megvannak a korlátai. A szókincse is csak hétköznapi szinten lett kidolgozva, ami a különféle szakmai értekezésekhez nem feltétlenül elég.
Nem tudom, mennyire ismered a nyelvet, de egy kicsit merészen nyilatkozol róla. Szögezzük le, nem vagyok aktivista, csak hobbiszinten foglalkozok vele. De mindenesetre tudományos szempontból az eszperantót élő nyelvnek tekintik. Még élőbb lenne, ha megvalósulna az, amiről a kérdésem szól, de én is úgy gondolom, hogy már most is az. Hiszen, gondolj bele, anyanyelvi beszélői is vannak. Az egyetlen sajnálatos tény, hogy valóban nincs túl sok aktív beszélője.
A korlátairól meg annyit, hogy talán valóban nincs magfizikáról eszperantó nyelvű irodalom, de a szépirodalma elég kiterjedt, amennyire én tudom. Ráadásul nagyon "alkalmazkodó" nyelv, a sok-sok különféle képzőnek kösönhetően bizonyos dolgokat sokkal egyszerűbben és logikusabban lehet kifejezni vele, mint a természetes nyelvekben, így nem hinném, hogy a szókincsével gond lenne. Ezekkel a játékos módszerekkel nagyon egyszerűen lehet új szavakat alkotni, merem állítani, hogy ebből a szempontból rugalmasabb pl. az angolnál.
Ha nem az angol lenne a világnyelv, hanem az eszperantó, akkor lenne értelme tanulni. Így azonban csak hobbyból tanulja az, aki szeretné.
Lehet, hogy nem jól tudom, de egy időben, amikor még nem tekintették az angolt világnyelvnek, felmerült az, hogy az eszperantó lesz a világnyelv, emiatt foglalkoztak akkor ezzel olyan sokan.
Kedves kérdező!
Van egy pár milliárd ember a világon, akik iszonyat nagy energiát fektettek abba, hogy megtanuljanak angolul. Kifizettek egy csomó pénzt magántanárra, stb. Ezeknek nem érdekük feladni az ebből eredő versenyelőnyüket és visszaülni a padba eszperantót tanulni. (Még akkor sem, ha az fél év alatt megtanulható.) És tudod mit? Igazuk is van! (Ez is egy szempont.)
+Van egy pár milliárd ember a világon, akik iszonyat nagy energiát fektettek abba, hogy megtanuljanak angolul. Kifizettek egy csomó pénzt magántanárra, stb."
És ezek az emberek valószínűleg örülnének, ha ötödannyi pénzt és energiát kellene befektetniük abba, hogy a gyerekeik megtanulják az eszperantót, ha az lenne a világnyelv.
Figyelj kérdező, ha most el kellene kezdeni eszperantót tanulni, akkor hiába kezdené el a fiatalabb nemzedék, az idősebb csak angolul tudna?
So what? Ez most olyan, hogy hiába tud (/tanult) a jelenlegi felnőtt nemzedék oroszul, a fiatalabb angolul tanul, mert az a világnyelv. Ha az eszperantó most egy státusba emelkedne az angollal (mondjuk bevezetnék sok helyen, mint hivatalos nyelvet), akkor lehetőség válna arra, hogy betöltse eredeti célját és ez a kilátás, kombinálva azzal, hogy az eszperantó sokkal könnyebb bármely természetes nyelvnél, így az angolnál is, arra ösztönözne mindenkit, hogy tanuljon. Így végül tényleg az válna a világnyelvvé. Ne legyél kishitű, minden kezdet nehéz. A római kultúra is egy kis törzsből terjedt el; ha valaki azt mondta volna nekik, hogy idővel akkora néppé fognak nőni, aminek a nyomait kétezer év múlva is lehet látni, valószínűleg senki nem hitt volna neki.
Tudom, hogy ez most úgy hangzik, mintha mozgalmár lennék, de hát elméleti síkon beszélünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!