Miért nem tud sok ember a saját anyanyelvén helyesen beszélni?
Üdv!13 éves lány vagyok.
Van egy célom, miszerint anyanyelvi szinten fogok beszélni angolul és németül. Hogy ezt hogyan fogom véghez vinni, az eléggé komplikált, a suliban nagyon lassan haladunk az angollal, a németet egyedül tanulom otthon, az interneten, mivel magántanárra nincs pénz. Ezért ezt úgy próbálom elérni, hogy folyamatosan angolul és németül nézek filmeket, sorozatokat. Általában minden délutánom ezzel telik el. Fejlődök, persze. De! A magyarral most már vannak gondjaim. Régen rengeteg történetet(köztük fanfictionöket is..) írtam, de most már képtelen vagyok, hiszen teljesen elvesztettem azt a gyönyörű fogalmazási készségem. Ugyanis ha belegondolok, mivel a társadalmi aktivitásom erősen a nullán van, alig beszélek magyarul, és ha minden nap csöndben ülsz és hallgatsz egy más nyelvet, annak megvan az ára. Nehezemre esik magyarul beszélni, nagyon gyakran gondolkoznom kell, hogy most ezt hogy is mondják..hadarok, selypítek, az összes beszédhiba amit eltudsz képzelni. Ez főleg történelem dolgozatkor okozott nehézséget, amikor ugye elkellett mesélnem a történteket..jaj. Remélem tudtam válaszolni a kérdésedre, elég sokáig tartott mire ezt a szöveget összetudtam hozni:)
Sajnos én is így jártam. Két nyelvet tanulok magas szinten, és ez miatt néha becsúszik a beszédembe egy-két idegen szó vagy kifejezés. Sokan azt hiszik azért beszélnek sokan így mert menő, hát én nem tartom menőnek, hogy néha gondolkodnom kell egy két magyar kifejezésnél..
A másik pedig, hogy sok ember különböző okokból (betegség, kétnyelvűség, fogyatékosság, öregség) miatt nem értik meg és nem is tudják ugyanúgy használni a nyelvet, mint a többség. Nekik fejleszteték ki az egyszerű nyelvet, ahol pl. rövid mondatokat használnak, nem használnak nehéz hosszú kifejezéseket és lényeget mondják/írják.
Kedves Kérdező!
Mielőtt a magyar nyelv tisztasága felett őrködnél, nem ártana beleásnod magad a nyelvészetbe. Nincs olyan, hogy helyes vagy helytelen beszéd. A nyelv állandóan változik, új toldalékok születenek (pl. -féle képző), más szerkezetek eltűnnek (pl. a múltidők: mondtam volt, csináltam volt). Az -e partikula már a 15. században is járulhatott a igekötőhöz így a "meg-e lehet kérdezni" típusú mondatok igen is helyesek, még ha ritkábbak is.
Ajánlott irodalom: Nádasdy-Kálmán: 3 percesek a nyelvről
Lastyák István (felvidéki nyelvész) művei
ill. Szepesy Gyula: Nyelvi babonák
"Miért nem tud sok ember a saját anyanyelvén helyesen beszélni?"
A helyes/helytelen fogalompár: erkölcsi kategóriák. Helyes dolog pl. betartani egy szerződést, helytelen viszont megsérteni egy szerződést. Nyelvészetben nincs olyan, hogy helyes vagy helytelen.
"meg-e lehet? láthatjuk helyett láthassuk, összetett szavak szétválasztása stb."
Ezek azért "hibák", mert az alacsonyabb társadalmi rétegek szoktak így beszélni/írni, a középosztály viszont nem. És mivel az elit és a középosztály beszéd- és írásmódját (azon belül is a fővárosit) szokták "helyes"-nek nevezni, ezért aki az alacsonyabb rétegek nyelvét, vagy egy helyi változatot beszél, az ehhez képest "helytelenül" beszél. Azonban ennek semmi nyelvtudományi alapja nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!