Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Lehet 2 nyelven gondolkodni?

Lehet 2 nyelven gondolkodni?

Figyelt kérdés
lehetseges az, h valaki 2 nyelvet beszel, az egyik az anyanyelve, a masikat pedig szinte olyan szinten, es kepes kapcsolgatni ide-oda a gondolkodosban ? egyszer igy egyszer ugy, vagy mindenki csak 1 nyelven gondolkodhat ?
2011. márc. 21. 17:22
 1/10 anonim ***** válasza:
szerintem lehetséges. én 2 nyelvet tanultam meg kiskoromban, ebből a magyart használtam folyamatosan, így azon gondolkodtam. amikor aztán elutaztam, az agyam meglehetősen rövid idő alatt átkapcsolt a másik nyelvre, így azon a nyelven gondolkodtam. ugyanerről a jelenségről számolt be egy nyelvzseni ismerősöm, aki tizenvalahány nyelven tud.
2011. márc. 21. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Szerintem igen, vannak, akik két nyelven tanulnak meg beszélni kiskorukban, és mindkettőn ugyanolyan jól tudnak beszélni.
2011. márc. 21. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
64%
A gondolkodás szavakban történik, ugyanúgy, mint pl. az álom - képekben. Az eseményekhez, tárgyakhoz, fogalmakhoz szavakat asszociálunk. A második nyelv esetén is asszociálhatunk az eseményekhez, tárgyakhoz, vagy fogalmakhoz, de asszociálhatunk az első nyelv szavaihoz is, vagy akár mindkettőhöz. Ha az agyunkban két "kiépített jelrendszer" létezik (az első és a második nyelv jelrendszere), akkor semmi akadálya nincs annak, hogy mindkét nyelven gondolkodjunk. Nem célszerű azonban a második nyelv jelrendszerét teljesen függetlenül az első nyelvtől kiépíteni, mert akkor a fordítás elég nehézkesen fog működni, amire nem csak hivatalos tolmácsoláskor lehet szükségünk, hanem esetleg van a társaságban olyan, aki valamelyik nyelvet nem érti, és annak folyamatosan fordítani kell.
2011. márc. 21. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
71%
az én agyam néhány óra elteltével átkapcsolt az angol gondolkodásra, amikor külföldiek társaságában voltam. pedig nem is beszélem anyanyelvi szinten, de azért elég folyékonyan.
2011. márc. 21. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Igen lehet. Nálam például az van, amit a kettővel ezelőtti válaszadó leírt, hogy nem szabadna lennie, vagyis a két nyelv teljesen független egymástól. A szavakat nem egymáshoz kapcsolom, hanem egy fogalomhoz (tudom, hogy a door mit jelent, tudom, hogy az ajtó mit jelent, de a kettő teljesen független egymástól, és percekig kell gondolkoznom a fordításon) így gond nélkül el tudok vonatkoztatni az egyik nyelvtől. Szóval határozottan lehetséges:)
2011. márc. 21. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
60%
Köszönöm, hogy megerősítetted az elméletemet. Úgy látszik, hogy a gyakorlatban tényleg így is van. Ha valaki két nyelvet beszél anyanyelvi szinten, nem biztos, hogy jól is tud fordítani egyik nyelvről a másikra. Hiába, a tolmácsolás is egy szakma, amit külön meg kell tanulni.
2011. márc. 21. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Én azon szenvedek, hogy sokszor előbb ugrik be valami angolul, mint magyarul és meg kell emberelnem magam, hogy ne angolul csusszanjon ki a számon. Vannak olyan szavak, kifejések, amiket gyakrabban, vagy csak angolul használok és sokszor problémába ütközök, ha meg kéne mondanom a magyar megfelelőjét (annak ellenére, hogy meglehetősen jó a szókincsem).
2011. márc. 21. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Igen, lehet, sőt vannak, akik képesek egyszerre két nyelven gondolkodni. Nem tudom, hogy csinálják, talán gyors váltásokkal. Ilyen gyors váltásokra én sosem leszek képes.
2011. márc. 21. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
koszonom a valaszokat !!!
2011. márc. 21. 21:53
 10/10 anonim ***** válasza:

Ha egy cikket olvasok vagy írok, akkor közben azon a nyelven gondolkodom, amin olvasok/írok. Nem váltok át egy másik nyelvre, ha csak nem kell fordítani. Ha mondjuk egy angol cikket olvasok, és megjegyzésem támad, azt angolul írom oda, ha német cikket, akkor németül széljegyzetelek.

Az átváltás rengeteg energiába kerül, fárasztó. Tehát lehet ide-oda kapcsolgatni, de megerőltető.

2011. márc. 22. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!