Melyik szláv nyelvet érdemes/legkönnyebb/leghasznosabb tanulni? Én a lengyelre gondoltam, bár az nem tűnik egyszerűnek. Szerintetek?
Van nyelvérzékem és motivációm is a tanuláshoz, de mivel nincs szláv nyelvvel kapcsolatban tapasztalatom, szeretném kikérni a véleményeteket:)
Amúgy angolul, franciául beszélek és magas fogok tudok latinul is.
Hát, ezek egyike sem lesz nagy segítségedre a szláv nyelvekben :)
Hogy melyiket érdemes? Szerintem kezdd inkább úgy, hogy melyiket nem. Szlovák, szlovén, szerb, ukrán, ezeket pl. nem érdemes, ha csak nem élsz a határhoz közel. A csehvel sem mész sokra. Ha nem akarsz a cirill írással bíbelődni, akkor kiesik az orosz és a bolgár is. Így mondjuk már tényleg csak a lengyel marad, meg még a horvát. Ami mondjuk az Adrián jól jöhet :)
Köszi:)
A cirill betűk nagyon távol állnak tőlem, szóval tényleg csak a latinbetűs nyelvek maradtak.
Valakinek van tapasztalata vmelyik nyelvvel kapcsolatban?
Szlovákban rengeteg a ragozás! Nehéz, és nem is hinném, hogy hasznodra válna!
Nekem a cseh nyelv nagyon bejön, igaz, hasonló a szlovákhoz, de mégis sokkal egyedibb és szebb!
Az oroszt tanuld meg, az a leghasznosabb. Nem vagyok egy szlavista, de amennyire tudom, a lengyel bonyolultabb az orosznál. Ugyanakkor a lengyelről se beszéllek le. Ha ahhoz több kedved van valamilyen okból, akkor tanuld azt.
A cirill írás egyébként pofonegyszerű az angol vagy francia íráshoz képest.
Szláv-rajongóként azt kell hogy mondjam, a leghasznosabb (természetesen) az orosz, ugyan ezt bárki megmondja neked.:) A szláv nyelvek végülis azért hasznosak, mert ha beszélsz mondjuk kettőt (és nem egy cseh+szlovák kombóra gondolok), akkor majdhogynem a többit is megérted többé-kevésbé, ami pedig majdnem egész Európát lefedi a nyugat kivételével (ami neked az angol és a francia miatt úgyszintén nem jelenthet problémát).
A cirill betűkkel nem értem, mi baja van mindenkinek. Egy cseppel sem bonyolultabb a mi latin betűinknél, sőt, legalább nem kellenek mindenféle betűkettőzések és nyolcvankétfajta ékezet minden nyelvbe (például pont ilyen a lengyel).
Nehézség szempontjából a lengyel pont kiemelkedik, az orosztól legalábbis nehezebb. A macedón és a bolgár azonban mégbonyolultabbak, ahogyan én nézelődtem, mert ott már van különbség a határozott és határozatlan főnév közt is, plusz talán a legkevesebb szláv jelleget sem viseli magán (főnévragozás hiánya; a hangzása egyáltalán nem lágy, kevésbé dallamos; sok igeidő). A szerbhorvát talán az orosz és a lengyel közt áll, mint ahogyan a csehszlovák is (tudom hogy nem szokás így hívni a két nyelvet, de majdhogynem megegyeznek).
És mégegyszer visszatérve, hogy mennyire hasznos, mennyire érdemes őket tanulni. Sajnos kevésbé elterjedtek, mint teszem azt a német, de mint mondtam, az egész környék egy szlávtenger, kettővel vagy hárommal már el tudsz igazodni bárhol, talán a "radikális" megoldásokat használó balkán kivételével. Persze ez csak akkor igaz, hogyha a röhejesen egyszerű cirill írást megtanulod, ami az egész "szlávkodás" legalapvetőbb motívuma.;-)
Szóval, ja... Én mégis az orosz mellett tenném le a voksomat, aztán a cseh/szlovák vagy a lengyel. Ezek után a szerbhorvát (tehát a szerb, horvát, montenegrói, bosnyák nyelvek valamelyike) és a szlovén, illetve az ukrán és a fehérorosz jönnek; az előzőket sok országban beszélik, de közünk kb. akkor van hozzájuk, ha ott nyaralunk, utóbbi kettő meg az orosszal, ha beszédben nem is, de legalább írásban megérthető; és végül a macedón és a bolgár következik, amik úgyszintén nagyon hasonlítanak egymásra.
Ha nagyon nem vonz az orosz, akkor tehát a lengyelt javaslom.
Ha jó nyelvérzéked van, akkor nem hiszem, hogy gondot jelenthetnek neked a cirilbetűk :) Én két hét alatt betanultam az összeset, gyerekjáték... azóta a görög betűket is lazán elolvasom. Szerintem a szláv nyelvek között az orosz az egyetlen, ami ér is valamit. A többi szláv nyelven magyarok százezrei beszélnek, anyanyelvi szinten. Kivéve a bolgárt. Ugye a szerb-horvát-szlovén az egy nyelv gyakorlatilag és a vajdaságban él pár magyar... Cseh meg a szlovák között szintén tökéletes kölcsönös érthetőség áll fenn, így tehát ezeket a nyelveket is csak pár millió magyar beszéli hehe... Általában aki szlovákul tud az megérti lengyelt is és az ukránt, nem beszélve arról hogy Ukrajnában is jelentős magyar kisebbség él, tehát ezzel sem szereznél nagy előnyt magadnak.
Véleményen szerint olyan szláv nyelv amit kevés magyar beszél, így tehát előnyöd származhat belőle, hogy ismered az orosz, lengyel, bolgár ebből ugye kettő cirilbetűs. De, ha a józan eszedre hallgatsz akkor oroszul tanulsz, mert abból keményen tudsz profitálni. Rengeteg oroszul jól beszélő emberre lenne szükség Magyarországon.
Ha tudsz latinul az hatalmas segítség a szláv nyelvekhez, egyébként. Mert a latin és a ószláv nyelv még igen közel állt egymáshoz, és az újlatin nyelvekkel ellentétben a szlávnyelvek nem mentek át olyan radikális változáson az elmúlt 2 ezer évben. Itt egy egyszerű példa a latin és az orosz hasonlóságára:
A "látni" ige ragozása:
latin: orosz:
Video Vizsu
Vides Vidis
Videt Vidit
Videmus Vidim
Videtis Viditye
Vident Vidját
ÉN CSAKIS OROSZT TANULNÉK, A CIRIL ABC ELSAJÁTÍTÁSA JÓ NYELVÉRZÉKKEL 1HÉT MAX, AZ HOGY ÖSZTÖNÖSEN HASZNÁLD MEG MAX 2 HÉT...
Szia!
Ha érdekel, el tudom neked küldeni Benny Lewis Language Hacking Guide c. e-könyvének lengyel változatát. Kb. 60 oldal összesen. Én most ugyanennek a francia nyelvű változatát olvasom. 2 az 1-ben abból a szempontból, hogy nyelvtanulási technikáról olvashatsz a célnyelven. Persze, ha érdekelnek az egyéb nyelvtanulási technikák (is).
-Moi2011-
Köszönöm a válaszokat Mindenkinek:)
Most már az oroszon is gondolkozom:) Több orosz tanár van, mint lengyel, úgyhogy arra nagyobb lehetőségem van..
Utolsó! Nagyon érdekel a könyv, amiről írtál! Írj légyszi egy privit, és ott megadom az e-mail címem, amire elküldhetnéd:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!