Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A nem-e szóhasználat miért...

A nem-e szóhasználat miért idegesít ennyi embert, miközben ez nem is vészes? Ráadásul olyanokat is, akik úgy mondják, hogy "tőlem magasabb" ahelyett, hogy a helyes nálam magasabb kifejezést használná?

Figyelt kérdés

szept. 11. 18:01
1 2 3
 21/24 A kérdező kommentje:
Ja és persze higgyél nekik, de akkor remélem a -suk, -sük és a -nák sem zavar, mert "terjedő nyelvjárás".
szept. 12. 21:04
 22/24 anonim ***** válasza:

"A múltbéli helyesírás volt, ahogy volt, és kész, és az új szerint éljük tovább az életünket, end of story."

Nem helyesírásról beszélgetünk.

"Egyébként ezt az MTA szabályozza, hogy mi a helyes, és mi a helytelen"

Mi alapján?

"aszerint kell "művelnünk" a nyelvet"

Miért gondolja bárki is, hogy a nyelv művelésre szorul?

"ahol elvárt a nyelvi normák követése"

Mi alapján állítják fel a normát?

"Szóval az MTA figyeli a nyelvi változásokat, és amikor az MTA úgy látja, hogy a nyelvben történt annyi változás (egyszerűsödés, jövevényszavak átvétele, köznyelvbe beépülése, új szavak elterjedése, stb., tehát ezeket a változásokat javarészt maga a nyelvet használó közeg határozza meg), hogy azt már ideje egy kicsit "megrendszabályozni"

Jó, vegyük csak a jövevényszavakat. Mi számít jövevényszónak? Az "alma" például egy török szó. Kidobjuk? A "vicc" egy német szó. Kidobjuk? Az "információ" latin eredetű szó. Kidobjuk? A "podcast" egy angol szó. Kidobjuk?

"Egyébként az AkH-ban sokat merítenek más nyelvészettel foglalkozó könyvekből"

A nyelvművelés nem nyelvészet.

szept. 13. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:

20-as, a 8-as valaszolo vagyok

a kerdesed "whataboutery", vagyis az a technika, amikor valaki egy kritikara vagy nehez kerdesre azzal valaszol, hogy felhoz egy masik temat es azt mondja, "miert nem arrol beszelunk, hogy..."

a "nem-e" es a "magasabb tolem" egyforman helytelen, de nem lesz a "nem-e" kevesbe helytelen attol, hogy a masikat is rosszul hasznaljak, nem tudom, altalanosan igaz-e, hogy ezen vagy azon akadnak ki tobben


szerintem mindenki nyelvhasznalataban vannak hibak, es 1. meg lehet a masiknak ezt ugy mondani, hogy nem esik rosszul, hanem segito szandeknak hangzik 2. el lehet fogadni es nem megsertodni, hanem tanulni belole

szept. 13. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 A kérdező kommentje:
Nem "whataboutery", mert nem amellett érveltem, hogy a nem-e helyes volna. Te nem tudod, hogy min akadnak ki többen, rendben van.
szept. 14. 09:05
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!