Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A nem-e szóhasználat miért...

A nem-e szóhasználat miért idegesít ennyi embert, miközben ez nem is vészes? Ráadásul olyanokat is, akik úgy mondják, hogy "tőlem magasabb" ahelyett, hogy a helyes nálam magasabb kifejezést használná?

Figyelt kérdés

szept. 11. 18:01
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
0%
#6 A "tőlem magasabb" sima tájszólás. Ugyanaz a kategória mint a zsemle/zsömle.
szept. 12. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
0%

"A kötekedő válaszolónak: azt, hogy jelenleg mi a helyes, a helyesírási szabályzat legutolsó kiadása tartalmazza. Szívesen."

A helyesírásnak és az ún. nyelvhelyességnek semmi köze egymáshoz. Szívesen.

szept. 12. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
#7-es: nézd meg az OH-t, abban minden szépen le van írva. A nyelv változására vonatkozóan is. De fogadjunk, hogy még nem is hallottál róla, és azt se tudod, mi az :D
szept. 12. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
0%

#13

Nem érted, amit mondok. Inkább kérdezek, megint ugyanazt: Ha holnaptól úgy döntenek, hogy az "olvasnék" helyett az "olvasnák" a helyes, akkor eddig tévesen gondoltuk helyesnek az "olvasnék" alakot?

szept. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:

Nem, egy ilyen döntésnek nincs visszamenőleges hatálya.


De ne reménykedj, nem fog születni ilyen határozat!

szept. 12. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
És mi alapján születik meg egy ilyen döntés?
szept. 12. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

#13-as vagyok.

Ez nem úgy működik, hogy hirtelen úgy gondolják, hogy az "olvasnék" helyett az "olvasnák" a helyes, egyik pillanatról a másikra megváltoztatják, és onnantól kezdve azt úgy kell írni, és hogy az azt megelőző "olvasnék" helytelen lett volna. A múltbéli helyesírás volt, ahogy volt, és kész, és az új szerint éljük tovább az életünket, end of story.

Egyébként ezt az MTA szabályozza, hogy mi a helyes, és mi a helytelen, mégpedig az AkH-ban, aminek jelenleg a 12. kiadása van érvényben, aszerint kell "művelnünk" a nyelvet - ez pedig azt jelenti, hogy vannak bizonyos közegek, ahol elvárt a nyelvi normák követése, pl. sajtó, közszolgálati média, stb., meg úgy általában azért a nyelvre igényes emberek (sokszor őket hívjuk nyelvtannáciknak, ahogy engem is szoktak, sőt én is magamat) alapból követik ezt, legalábbis az olyan platformokon, ahol az a közlő megítélése és úgy általában a társadalmi normák szerint elvárható volna (rokonokkal-barátokkal én se irodalmi nyelvezettel irkálok Messengeren).

Szóval az MTA figyeli a nyelvi változásokat, és amikor az MTA úgy látja, hogy a nyelvben történt annyi változás (egyszerűsödés, jövevényszavak átvétele, köznyelvbe beépülése, új szavak elterjedése, stb., tehát ezeket a változásokat javarészt maga a nyelvet használó közeg határozza meg), hogy azt már ideje egy kicsit "megrendszabályozni" és írásba foglalva közölnie velünk, akkor kiadnak egy új AkH-t. Egyébként az AkH-ban sokat merítenek más nyelvészettel foglalkozó könyvekből, elsősorban az OH-ból (Osiris Kiadó - Helyesírás), egyes részek szó szerint lettek átemelve, amivel szerintem nincs is semmi gond, hiszen ha valami jó, akkor jó, csak az OH már nem nagyon fog frissülni, ezért kell az AkH.

szept. 12. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:
A tőlem magasabb nem tájszólás, hiszen jelentésváltozást is hordozhat, ha pl. azért tőlem magasabb az ember, mert a nyakamba vettem. Valamiért viszont ezen a többség nem akad ki, hanem minden félművelt a "nem-e" szócskán pörög, hogy megélhesse felsőbbrendűségét.
szept. 12. 17:09
 19/24 anonim ***** válasza:

#17-es vagyok.

OP: Már bocs, de ha megengeded, a "nálatok" mibenlétét illetően én inkább azoknak hiszek, akik ezzel foglalkoznak:

[link]


Amúgy most csak rantelni akarsz, mert valaki leoltott a "nem-e" használatáért, vagy tényleg érdekel, hogy kit miért zavar ez? Csak mert amikor valaki leírja a véleményét (amire elvileg irányult a kérdésed), esetleg nyelvi szabállyal alá is támasztja az ezzel kapcsolatos ellenérzésének a forrását, te mintha megsértődnél azon, hogy kifejti a véleményét, és tovább hajtod a magad igazát - sőt, személyeskedő hangnemű utalásokat is megengedsz magadnak ("félművelt... hogy megélhesse a felsőbbrendűségét").

Mi van, ha egyszerűen csak azért zavar ez egyeseket (engem is ideértve), mert egyszerűen zavar, és kész? Mint amikor azt látom leírva, hogy: "baly", "amilye", "bakkancs", "meg néztem a filmet" stb.? Nem gondoltál arra, hogy ebben nincs semmiféle felsőbbrendűségnek a megélése?

Mellékesen megjegyzem, hogy az, hogy neked ez jutott eszedbe, arra enged következtetni, hogy magadból indultál ki. Talán a magad kis közegén, a téged körülvevő embereken pontosan úgy éled meg a saját felsőbbrendűségedet, ahogyan szerinted a helytelen "nem-e" kifejezést ellenzők élik meg a felsőbbrendűségüket a "nem-e" kifejezést használó embereken, amikor ennek a használatát nehezményezik. Persze ez csak személyes vélemény, és nem nézlek le emiatt, nem is kell erre reagálnod - talán jobb is, ha nem reagálsz rá -, ezt csak úgy megjegyeztem. Mellékesen.

szept. 12. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:

#17 Engem igazából az zavar, hogy ezen annyira kiakadnak az emberek, miközben sokkal súlyosabb nyelvtani hibák felett lazán átsiklanak. Ennek a miértjére kerestem a választ, továbbra sem az volt a kérdes, hogy helyes-e vagy helytelen, már kb. negyedszer írom ezt le, mert a válaszolók nem képesek ezt felfogni. Igen, a nyelv mai állása szerint helytelen.


Én egyébként nem használom, de amikor hallok embereket kiakadni ezen, ráadásul olyanokat, akik egyébként nem igényes nyelvművelők, akkor olyan érzésem támad, mintha írástudó emberként az elsősök közé akarnának beülni és kijavítanám őket, mert nem tudják az ábécét.


OP=kérdező

rantelni=dühöngeni

Ezt a redditet nem használók kedvéért írtam le, hogy értsék az irományod.

szept. 12. 21:02
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!