A nem-e szóhasználat miért idegesít ennyi embert, miközben ez nem is vészes? Ráadásul olyanokat is, akik úgy mondják, hogy "tőlem magasabb" ahelyett, hogy a helyes nálam magasabb kifejezést használná?
Teljesen mindegy, egyébként mit mond valaki helytelenül, az nem mentesít másokat a helyes nyelvhasználat alól.
A "nem-e" igenis helytelen, olyan nincs, hogy "nem vészes", vagy helyes vagy sem. A "nem-e" az utóbbi eset, helytelen, ne használd.
1: hogy ne számítana már a hiba súlyossága vagy szerinted a bíróságokon is minden bűncselekményért azonos mértékű büntetés jár? Ilyen debil választ. 😂
2: Értem az állaspontod, de a nyelvtan ilyen gyorsan nem változik. Jelenleg ez a kifejezés helytlennek számít, de azt nem értem, hogy miért akadnak fe ilyen mértékben rajta az emberek.
3
Nincs olyan, hogy valaki csak kicsit terhes. Vagy igen vagy nem. Pont.
Nem lehet valami kicsit fehér, kicsit fekete, csak vagy fekete vagy fehér, vagy valami egész más színű.
Amikor a magyartanár magyarázta az “-e” kérdőszócska használatát, akkor is visszapofáztál?
——————
2
“A "nem-e" egy viszonylag új forma, elég elterjedt, valószínűleg általánossá fog válni. És akkor mi van? Senkinek nem lesz rosszabb”
De. Rosszabb lesz. Már most rosszabb. Az értelmeseknek.
Sajnos, ide tartunk: [link]
Ezt olvasd el:
Engem speciel azért zavar, mert helytelen. És ezt nem csak úgy mondom, erre vannak konkrét szabályok, hogy a nyelvben mit hogyan lehet. Erre is megvan a szabály. Keresd meg az Osiris Kiadó "Helyesírás" című könyvét, abban megtalálsz mindent.
Számomra egyébként olyan hallani ezt a "nem-e" szóösszetételt, mintha mennél az utcán, valahol épp új járdát csinálnak macskakövekből (olyan mintával, hogy szürke macskakövek között 8 soronként van 1-1 sárga macskakősor), és ahogy pakolja a fickó a macskaköveket, azt látod, hogy eggyel elcsúszott a minta és 8 helyett 10 sorkihagyás van 2 sárga sor között - szólsz a fickónak, hogy az úgy egy picit elcsúszott, erre csak annyit válaszol: "Le van fedve az út, vagy nincs? Akkor meg?"
4: a bírósági hasonlatomra reagáljál, okoska. A terhesség nem analóg a példával, rossz a szövegértésed. Nem a helyesség volt a kérdés.
5: köszi a választ! Persze, tudom, hogy helytelen, de miért zavar annyira? Én pl. attól megyek falnak, ha valaki azt mondja, hogy "tőlem magasabb", ahelyett, hogy azt mondaná "nálam magasabb" Ezt sokkal, de sokkal többen használják, mégsem ekézik miatta az embert, pedig otromba és még szemantikailag is rossz.
#3
Mint látod, a nyelv ilyen gyorsan változik. Ha nem változna ilyen gyorsan, akkor nem lenne "nem-e".
"Jelenleg ez a kifejezés helytlennek számít"
Mi alapján helytelen?
#4
"De. Rosszabb lesz. Már most rosszabb. Az értelmeseknek."
Mesélj, mi lett rosszabb?
#5
"És ezt nem csak úgy mondom, erre vannak konkrét szabályok, hogy a nyelvben mit hogyan lehet."
És ki határozza meg ezeket a szabályokat? Ha holnaptól az "olvasnák" lesz helyes az "olvasnék" helyett, akkor ez azt jelenti, hogy eddig rosszul tudtuk?
Ez nem új jelenség, az biztos.
Az -e szócskát mindig az ige után kell használni, és csak idézett (nem direkt) kérdésekben.
"Megkérdeztem, hogy nem fázik-e."
"Meg kellene tudnom, hogy menjek-e bevásárolni."
(5.
Elolvastam, szerintem nem jó, amit írnak.)
Én csak viccesen szoktam használni, "nem-e lehetne-e" formában. Tudom, hogy abszolút nem helyes, nem is "szereti" a fülem, de így poénként, arra vevő társaságban belefér. Olyan, mint a "mindent is", az se helyes, de megfelelően alkalmazva tud humoros lenni. Írásban szeretem a szép, helyes formákat, de élőszóban, baráti vagy családi körben sok minden belefér, amit soha nem adnék írásba.
A kötekedő válaszolónak: azt, hogy jelenleg mi a helyes, a helyesírási szabályzat legutolsó kiadása tartalmazza. Szívesen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!